You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ankara’da 2. Hamas krizi

Ankara’da 2. Hamas krizi

Posting Freak
Ankara’da 2. Hamas krizi
Cumhuriyet
26.06.2009

Sağlık Bakanı Akdağ’ın Hamas heyetini ağırlamasına Filistin yönetimi sert tepki gösterdi

Ankara’da 2. Hamas krizi

Abbas’ın talimatıyla, Büyükelçi Maruf, “Hamas heyetinin Akdağ tarafından resmi bir konuk olarak ağırlanması kabul edilemez” olduğunu bildirdi. Dışişleri yetkilisi Önhon ise heyetin Filistin’in temsilcisi olarak ağırlanmadığını kaydetti.

BAHADIR SELİM DİLEK

ANKARA - Gazze şeridini denetimi altında tutan Hamas’ın Ankara’ya resmi heyet göndermesi ve bu heyetin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ağırlanması Filistin yönetiminin sert tepkisine neden oldu. Filistin Yönetimi’nin Ankara’daki Büyükelçisi Nebil Maruf, Hamas’ın Sağlık Bakanı Besim Naim, Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki ve Gazze sivil toplum kuruluşları Başkanı Fuad Nahhal’dan oluşan heyetin ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığı’na “Hamas heyetinin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından resmi bir konuk olarak ağırlanması kabul edilemez” diyerek sert bir nota verdi.

Ankara’da, 2006 yılındaki sıkıntının ardından ikinci Hamas krizi patlak verdi. Dinci Hamas hükümetinin temsilcilerinin Ankara’da resmi konuk olarak ağırlanması Filistin Ulusal Yönetimi’nin sert tepkisine neden oldu. Kamuoyundan saklanan ikinci Hamas krizi şöyle gelişti:

Hamas Naim, Mekki ve Nahhal’dan oluşan resmi bir heyeti, haziran ayı başında Türkiye’ye gönderdi. Türkiye’nin resmi olarak Filistin Ulusal Yönetimi’ni tanıyor olmasına karşın, hükümet Hamas’ın “resmi heyet” göndermesine karşı çıkmadı. Heyet Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulundu. Akdağ, Hamas heyetini resmi konuk olarak ağırladı. Heyetin temaslarında, Hamas’ın Gazze’ye gidecek Türk öğrencilere gıda ve ikamet giderlerini kapsayacak şekilde burs vermesi de kararlaştırıldı.

Bu durum, Filistin’in meşru yönetiminde ciddi bir rahatsızlığa neden oldu. Filistin Ulusal Yönetimi lideri Mahmut Abbas’ın talimatıyla, Büyükelçi Maruf, geçen hafta Dışişleri Bakanlığı’na giderek ülkesinin tepkisini ortaya koydu. Dışişleri Bakanlığı’nda Ortadoğu Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ömer Önhon’a bir nota veren Maruf, “Hamas heyetinin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından resmi bir konuk olarak ağırlanması kabul edilemez” görüşünü ortaya koydu. Önhon da Maruf’a, Hamas heyetinin İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından davet edildiği gerekçesini gösterdi ve Filistin’in temsilcisi olarak ağırlanmadığı görüşünü iletti. Önhon, “Türkiye’nin resmi muhatabı Filistin Ulusal Yönetimi’dir” mesajını iletti.

]Hamas’tan burs[/color]

Hamas ayrıca, Gazze’ye gelecek Türk öğrencilere burs vereceğini açıkladı. Hamas Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Muhammed Avad burs konusunun Türkiye’yi ziyaret eden yetkililerin temasları sırasında değerlendirilip uygulamaya konulduğunu söyleyip Ankara’daki mutabakatı da kamuoyuna duyurmuş oldu.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.