You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Anıtkabir'de tartışma yaratan tören!

Anıtkabir'de tartışma yaratan tören!

Administrator
Anıtkabir'de tartışma yaratan tören!
Ölümünün 76. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün anılacağı 10 Kasım tarihi yaklaşırken sosyal medyada geçtiğimiz aylarda Anıtkabir’de yapılan bir tören tartışma yarattı. Anıtkabir’de yapılan bu tören alışılmışın dışındaydı. Görüntülerde Turancı bir grup olan Türk Birliği grubunun yaptığı törende eski bir Türk geleneği olan ’diz vurma’ eyleminin gerçekleştirildiği görüldü. Videoda gruptan bir kişinin tören başlangıcında ’Ulu Başbuğ, Kutlu Türk ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk huzurunda diz vur!’ ifadelerini kullandıktan sonra grubun diz vurduğu görüldü.

Görüntüler hakkında yapılan yorumlarda bazı kişilerin olayı normal karşılarken bazılarının ise olayı rahatsız edici bulduğu görüldü.

[Resim: diz.jpg]

ulusalpost.com/anitkabirde-tartisma-yaratan-toren-31844h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Posting Freak
Anıtkabir'de tartışma yaratan tören!
DİZ VURMAK NEDİR,NASIL OLUR.

DİZ VURMAK

Kağan’ın işareti üzerine davullar, borular durdu. Kağan solundaki beğlere dönerek, Tunga Tigin’e şöyle dedi:

- Tunga Tigin! Bugün sen kılıç oyunu yapacaksın! Bakalım senden özge bahadırlar var mı? Bu alpların içinde sana denk bir er çıkarsa onu yüceltirim. Hepsini yenersen sana kendi elimle seçeceğim en iyi atlarımdan dokuzunu vereceğim.

Tunga Tigin, yere diz vurup “Buyruk Kağanındır” dedi. Kara Kağan, bu sefer karşıya baktı. Gülümsedi. Haykırdı:

- Ötüken’in yenilmez yiğidi, Bozkurt ailesinin kolu bükülmez bahadırı, Gök Türkler’in yüce beği Tunga Tigin’le boy ölçüşmek istiyen varsa beri gelsin!

Bir an ortalıkta çıt çıkmadı. Tunga Tigin’e kıyışamadıkları belli idi. Sonra dört kişi çıkarak Kağan’a doğru yürüdüler. Otağa yaklaşınca diz yere vurup kendilerini tanıttılar.

- Ben Çuluk Kağan’ın savaşta yoldaşı, bilgide eşi Apa Tarkan’ım!

- Ben kılıcı çakından keskin, svaşta yağıya baskın ağaç söken Kül Çur’um!

- Ben, kırk defa Çin’e akın etmiş, üç kardeşi savaşta, dört eçisi uğraşta, ataları dövüşte, dedeleri kırışta ölmüş Binbaşı Makaraç Alp’ım!

- Ben yüzbaşı Işbara Alp’ım!

İşte Bozkurtların Ölümü’nde okuduğumuz bu bölümündede bahsedildiği üzere Türk Kültürü’nde yer alan önemli bir gelenek ’yere diz vurmadır’’

Bu gelenek Türklerin en ulu kişisine karşı bir saygı ve selamlama ifadesidir.Kişinin önünde sol ayak ileri atılıp’L’ pozisyonuna getirilir ve sağ ayak kırılarak diz yere değdirilir.Baş hafifçe eğilir.Bu hareket karşındaki kişinin büyüklüğüne,yüceliğine saygıyı gösterir.Türkler yalnızca Kağanlarına ve Tanrıya yakarırken bu hareketi yaparlar.Düşman Kağanlarına veya devlet yönetimi içinde Büyük Kağan’dan başkasına yapılmaz.
Genel manada Kağan’ın otağında veya tahtında otururken verilir.
Baş eğmeyen manasındada kullanılan ’Türk’ ismi 3 nesne karşısında bunu bozar.Tanrı,Töre ve Kağan’
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.