You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Android ve iOS Uygulamalarına SEO Çalışması

Android ve iOS Uygulamalarına SEO Çalışması

Administrator
Android ve iOS Uygulamalarına SEO Çalışması
Android ve iOS Uygulamalarına SEO Çalışması [FONT=Quicksand] Gelişen teknolojinin merkezi olarak adlandırılan akıllı cihazlar için hazırlanan uygulamalarda da SEO yapılabileceği konusunda bazı ipuçları vereceğiz.
Uygulamaların tüketiciler tarafından tedarik edilirken organik olarak arama seçeneğinin %75 oranında olduğunu düşünürsek android ve ios için SEO’nun da nasıl büyük bir ihtiyaç olduğunun farkına varabiliriz.
Android Market ve AppStore Algoritması Android market ve appstore üzerinde uygulamaların sıralanması için baz alınan faktörler şunlardır;
  • Uygulamanın yorum sayısı
  • Uygulamanın aldığı puan ve değerlendirmeler
  • Uygulamanın indirilme sayısı
  • Uygulamanın son 30 günlük indirmedeki büyüme oranı
  • Uygulamanın kaldırılma oranı
  • Uygulamanın kullanım oranları
Uygulamanıza Merak Uyandıracak Bir Görsel Uygulamanız üzerinde en çok mesaiyi görsel için harcamanız aslında size uzun vadede büyük getiriler sağlayacaktır. Uygulamanızı temsil eden ve bir o kadarda merak uyandırıcı bir görsel oluşturmanız mobil cihazın ucundaki hedef kitlenizi daha çok yakalamanızı sağlayacaktır.
Görsel seçiminde kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz ’Ne olsaydı tıklardım?’ diğer uygulamaların görselleri size ilham almanız için güzel örnekler teşkil edebilir.
Uygulamanız İçin Başlık Belirlemek Ortalama 32 karaktere izin verilen uygulama başlığı seçimini en etkin şekilde kullanmanız gerekmektedir. Örneğim uygulamanız aşk sözleri üzerine bir uygulama ise büyük ihtimalle sizden önce davranarak Market ve Store’da ilk sıralarda yer edinmiş uygulamalar ile karşılaşabilirsiniz.
İnternet kullanıcıları davranışları aynı olduğundan dolayı anahtar kelime ölçüm araçları sayesinde uygulamanızın ismini en çok tercih edilen anahtar kelimeler ile kombinasyon yaparak belirleyebilirsiniz. Şimdi aşk sözleri uygulamamız için etkili bir başlık koyalım.
Öncelikle Google anahtar kelime aracından ’aşk sözleri’ kelimesi aratılarak en çok aranan alternatif kelimeleri belirliyoruz.
Buda demek oluyor ki uygulama marketlerinde aşk sözleri arayan kişiler aynı oranda yukarıdaki alternatif kelimeleri de aratıyor. O nedenle iki üç farklı anahtar kelime ile ziyaretçi potansiyelimizi de arttırabiliriz.
Google arama sonuçlarında da yer verdiği android ve iosuygulamları aynı zamanda Google kullanıcılarının da sizin uygulamanıza yönlenmesini sağlamaktadır.
Örnek uygulama başlığı;
Aşk Mesajları ve Sevgi Sözleri Uygulaması
Belirlediğimiz başlıkta aslında 4 farklı anahtar kelimeye de yer vermiş bulunuyoruz. Yukarıda toplam kitle sayımız 240,000 kişiden oluşurken şimdiki potansiyelimizi bir inceleyelim.
240,000 kişiden oluşan potansiyel şu anda 710,000’lik bir kitleye ulaştı. Bu yaptığımız ufak optimizasyon internet kullanıcıları üzerinden hesaplansa da,
Türkiye’deki android kullanıcı sayısı 6 milyona yaklaşırken ios kullanıcı sayısı 3 buçuk milyona ulaştığını düşünebilirsiniz.
Uygulama Açıklaması ve Tanıtım Metni Anahtar kelimeleriniz ile oluşturacağınız açıklama metni sade, yalın ve akıcı bir şekilde oluşturulmalıdır.
Mutlaka açıklamanıza bir anahtar kelime ile başlamanız sizin için faydalı olacaktır.
Örnek uygulama açıklaması;
Aşk sözleri ve mesajları barındıran uygulamamız reklamsız olarak sevdiklerinize özel olarak seçilmiş sevgi sözleri ve mesajları üretir.
Uygulamanıza Özel Siteniz Olsun Uygulamanızın tanıtımını yapabileceğiniz, uygulamanızı kullanan ziyaretçiler ile etkileşim sağlayabileceğiniz bir sitenizin olması gerekmektedir. Siteniz içerisinde de uygulamanızı indirebilecekleri bir QR kod ise mutlaka bulundurmalısınız.
Sitenizde mutlaka uygulamanızı kullanan kişilerin görüş ve önerilerini paylaşacağı bir alan yaratın. Aynı zamanda bu paylaşımları kesinlikle cevapsız bırakmayınız.

seo hocası

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.