You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Administrator
Anadolu Aleviliği
[COLOR=#4D4E53] Alevilik, Muhammet ’siz, Ali ’siz, Hüseyin’ siz ve Ehlibeyt ’siz içi boş arı kovanı gibidir. Muhammed’in Ali’yle aynı özden yaratıldığına, zahiri, şekilli şeriatı temsil ettiğine; Ali’nin batını, özünü temsil ettiğine inanılır. Onun için Peygamber’in ’ Ben ilimin şehreyim. Ali kapısıdır’ hadisine inanılır. Ali’den geçmeden Muhammedin anlaşılmayacağı, gizli bilgileri Muhammet’in Ali’ye aktardığına inanılmaktadır. Alevilikte tarikatlar genelde Hz. Peygamber yoluyla Ali’ye bağlanır. Çünkü Ali velayetin ve batın ilminin tek varisi ve temsilcisidir.
[COLOR=#4D4E53] Aleviler’
[COLOR=#4D4E53] İnsanı Kâbe bilirler.
[COLOR=#4D4E53] ’En- el Hak derler. Çünkü Allah’ın dünya yüzünde tek varisi olan insan okunacak en büyük kitaptır. Onda kâinatın çözülmemiş sırları mevcuttur.
[COLOR=#4D4E53] Anlamı; ’Ben Tanrıyım Tanrı benim’ Yahni; Tanrı’dan koptuk geldik, ’Tanrı’dan nefes taşıyoruz,
[COLOR=#4D4E53] Daha Allah ile cihan yok iken
[COLOR=#4D4E53] Biz onu var edip ilan eyledik
[COLOR=#4D4E53] Hakka ayıt hiçbir mekân yok iken
[COLOR=#4D4E53] Hanemize alıp mihman eyledik
[COLOR=#4D4E53]
[COLOR=#4D4E53] Kendisinin henüz ismi yok idi
[COLOR=#4D4E53] İsmi şöyle dursun cismi yok idi
[COLOR=#4D4E53] Hiçbir kıyafeti resmi yok idi
[COLOR=#4D4E53] Şekil verip tıpkı insan eyledik
[COLOR=#4D4E53] 73 millete aynı nazarla bakar. Mazlumun yanın da zalimin karşısında olurlar.
[COLOR=#4D4E53] Esaretin karşısında hürriyeti, zorbalığın karşısında demokrasi, teokrasinin karşısında laikliği savunurlar.
[COLOR=#4D4E53] Kim tarafından ve hangi nedenle olursa olsun can almayı ret eder.
[COLOR=#4D4E53] Savaşın karşısın da barışı savunur.
[COLOR=#4D4E53] Doğada var olan canlı ve cansız varlıkların hakkını, hukukunu savunan bir inancın çağdaş mensuplarıdırlar.
[COLOR=#4D4E53] Binali Efe

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.