You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Amasya yöresi alevi ocaklari

Amasya yöresi alevi ocaklari

Administrator
Amasya yöresi alevi ocaklari
AMASYA YÖRESİ ALEVÎ OCAKLARI

Anadolu Aleviliğiinin sosyal yapılanması, bütünüyle ocaklara bağlı bir özelliğe sahiptir. Aslında dede ailelerini oluşturan ocaklar, Anadolu Alevi kültür ve geleneğinde önemli bir yere sahip olup geleneksel anlamda Alevi topluluklarının sosyal ve kültürel ilişkilerini de şekillendirirler.

Bu makalenin amacı, ülkemizde zengin bir geçmişe sahip olan Alevi/Bektaşi kültürünün halen canlı bir şekilde yaşadığı Amasya yöresinde var olan dede ocaklarını hem tarihsel hem de güncel boyutlarıyla ele alarak incelemektir. Bu çerçevede, Piri Baba, Ali Bircivan, Keçeci Baba, Hubyar Sultan, Karadonlu Can Baba, Şah İbrahim Veli, İmam Rıza, Battal Gazi, Pir Sultan Abdal, Ali Seydi Sultan ve Seyyid Selahaddin gibi ocaklar ele alınmaktadır.

AMASYA YÖRESİ ALEVÎ OCAKLARI'na ait dökümanı okumak için tıklayınız.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.