You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Altın Dokunuş / Midas Dokunuşu Efsanesi

Altın Dokunuş / Midas Dokunuşu Efsanesi

Member
Altın Dokunuş / Midas Dokunuşu Efsanesi
[Resim: 3.jpg]
ANTİK DOKUNUŞ / MİDAS DOKUNUŞU EFSANESİ

[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]Sanat. eğlence ve Ş arap TanrısıDionysos[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI] ve alayı Frigya[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI] yaylarında oradan oraya dolaşırken, yaşlı Silenos, yorulur bir ağaç gölgesinde uyuya kalır.
[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]Bulanlar alay edip aşağılayarak Kral Midas’[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]a getirirler. Midas[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI], Silenos[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]’u on gün krallar gibi ağırlar ve Dionysos’a götürür. Tanrı çok memnun olur ve Midas’a ’ dile benden ne dilersen ’ der.

Midas[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]; ’Her tuttuğum altın olsun’ diye yanıtlar Midas’ın her tuttuğu hakikaten altın olur. Kral çok sevinçlidir. Akşam olur, büyük bir iştahla sofraya oturur. Evet her tuttuğu altın olmaktadır. Ekmeği, yemeği hatta sevmek için sarıldığı güzel kızı’da altına dönüşmüştür’

[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]Kral pişman olur ve isteğinin yanlışlığını anlar. Tanrıdan, dileğini geri almasını ister. Tanrı. Paktolos* ırmağında yıkanmasını söyler. Midas, Paktolos Irmağında yıkanır, dileğinden kurtulur, ırmağın kumları altın olur. Irmağın kıyısında yer alan SARDES[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]kenti, ırmaktan topladığı altınla zengin olur.
[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]Dünyada ki ilk parayı basarlar. ’Karun gibi zengin’ sözü. SARDES Kralı Kraisos[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI] için söylenmiştir.

[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]*DIONYSOS Üzüm. şarap, eğlence, sanat tanrısı, Antik tiyatrolarda,Dionysos Sunağı bulunurdu. Önce bu sunağa adaklar sunulur sonra gösteriye geçilirdi. *DIONYSOS, çocukluğunda Silenos’un himayesinde büyüdüğü için, ona çok değer verirdi. DIONYSOS, Çoğu kez genç ve güzel bir delikanlı olarak gösterilir. Dionysos Alayı; Geceleri dağarda meşalelerle ve dans ederek dolaşırlar. Bir sevinç fırtınası koparırlardı.

[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]*SİLENOS, İhtiyar ama akıllı ve müzik ustasıdır. Yaşlanmış Satyr’lere verilen genel bir isimdir.

[COLOR=#141414][FONT=Segoe UI]* PAKTOLOS Irmağı, Gediz Nehri * SARDES Kenti; Salihli’ye bağlı Sart köyü

Arkeoloji Dünyası
CAN ERZİNCANLI
Member
Altın Dokunuş / Midas Dokunuşu Efsanesi
Çok anlamı bir efsane. Herkes mutlaka okumalı.
CAN ERZİNCANLI

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.