You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilik Nedir Kısaca?

Alevilik Nedir Kısaca?

Posting Freak
Alevilik Nedir Kısaca?
Bu alevilik nedir yahu? ’dinsiz misiniz nesiniz kardeşim’ diyenler oluyordur elbette. Alevilik sizin gibi insanlara bile insan muamelesi yapmaktır elbette.


Dini İslam, kitabı Kur’an’ı Kerim, Allah’a kul, Hz.Muhammet Mustafa’ya bağlı, Hz.Ali’ye talip ehlibeyt yolunu süren, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ’Eline, beline, diline sahip ol’ sözünü kendinde benimseyen, Tanrı korkusu yerine sevgisini benimseyen, Kur’anı Kerim’in şekline değil özüne inen, din,dil, ırk, cinsiyet, mezhep ayrımı yapmayan akıl ve gönül ile ruhsal olgunlaşma yoluna Alevilik denir. Alevilik kesinlikle ne bir ’Din’ ne de bir ’Mezhep’ tir. Alevilik bir inançtır.

Yahu Ne istiyorsunuz Alevilerden?

Maraş’ta vurdunuz, Sivas’ta yaktınız, Çorum’da tecavüz ettiniz hunharca katlettiniz, Gazi’de kurşunladınız, Güneydoğudan ve Doğu’dan sürgün ettiniz. Ne yaptı bu Aleviler size kardeşim? Vuran siz, katleden siz, hor gören siz, ötekileştiren siz, ceremesini çeken Aleviler. Alevilerin yemeği yenmezmiş, yeme kardeşim, size helal lokma dokunur yeme! Siz değil miydiniz, ümmetiyiz dediğiniz koskaca Peygamberimiz Hz.Muhammet’in cenazesine bile gitmeyen ? Hatırlatma yapayım size, Hz.Muhammet’in cenazesi 17 kişi ile kılınmıştır.

Siz değil misiniz Hz.Muhammet’in mirası Ehlibeyt’e sahip çıkmayan?!


Allah buyuruyor ki ; ’Köl lâ es’elüküm Aleyhi ecren ille’l meveddete fi’l kurba-

De ki (Ya Muhammed) : sizden peygamberliğim için bir ücret istemiyorum ancak Ehl-i Beyt’imi (akrabamı) seviniz’. (Şura-23)


Peygamberimiz Hz.Muhammet diyor ki ; Benim Ehlibeyt’im Nuh’un gemisi gibidir. Ona binen kurtulur, ondan ayrılan helak olur.

Nedir bu Mumsöndü olayı ?

Çerağ hizmetlisi gelir, meydanda hazır olan mumların yakılması için önüne diz üstü oturur. Nur suresinin 35 ve 36. Ayetleri okunur. (» ÇERAĞ DUASI» Fatma Ana Cem Ve Kültür Evi)

İşte her şey bu ayetlerin eşliğinde yakılan mumlardan ya ışıklardan ibaret. Yıllarca iftiralara uğrayan, hor görülen, dövülen,sövülen, ekmeği yenmeyen bizler, mazlum, suçsuz olan sizlersiniz.

Bu satırları bile yazıyor olmam bile bu iftiraları katliamları yapan insanları cani olduğunun ve hala toplumda kendine yer bulamayan, ibadethane olarak görülen ’Cem evi’nin devlet tarafından ibadethane statüsüne konmayışı Alevilerin hangi dertleri çektiğinin bir kanıtıdır. Alevilerden alınan vergiler ile Camiiler yapılışı bunun bir açıklamasıdır. .. Sanmayın ki Aleviler camilere , kiliselere ya da başka ibadethanelere karşı çıkıyor. Aleviler hakkını arıyor be arkadaşım.

Aslında yazacak o kadar çok şey var ki, Cem evi avlusunda katledilen Uğur Kurt’tan, mülakatlarda ’Alevi misin’ sorusuna varana kadar, fakat daha fazla bir şey anlatmanın bir faydası olacağını sanmıyorum, sonuç yine hüsran olacak.

Yaşar Kemal : ’Alevileri çok seviyorum’

Alevileri yazdım çokça. Onlar da çok zulüm görmüş insanlardır. Ben zulüm gören insandan yanayım yazar olarak. Çünkü onlar zulüm gördüler, onları öldürdüler, onları dövdüler. Yine de o sevgi dininden vazgeçmediler, onlar çok cesur insanlar. O nedenle Alevileri çok seviyorum.’

Alican Kösedağ/ Blog Yazarı
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..
Administrator
Alevilik Nedir Kısaca?
"Dini İslam, kitabı Kur’an’ı Kerim, Allah’a kul, Hz.Muhammet Mustafa’ya bağlı, Hz.Ali’ye talip ehlibeyt yolunu süren, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ’Eline, beline, diline sahip ol’ sözünü kendinde benimseyen, Tanrı korkusu yerine sevgisini benimseyen, Kur’anı Kerim’in şekline değil özüne inen, din,dil, ırk, cinsiyet, mezhep ayrımı yapmayan akıl ve gönül ile ruhsal olgunlaşma yoluna Alevilik denir. Alevilik kesinlikle ne bir ’Din’ ne de bir ’Mezhep’ tir. Alevilik bir inançtır."


Alevilik kesinlikle " ne bir ’Din’ ne de bir ’Mezhep’ " derken hangi sıfatla bu yargıya varıyorsunuz ?..


Ahmet'in, Mehmet'in yazdığı asılsız kitaplarla bu kanıya varıp hüküm bildirmek koca bir saçmalık olduğu gibi bu saçmalıklara hakikat gibi inanmak ve peşinden gitmek tamamen saçmalıktan başka birşey değil !..


Alevilerin bir dini var adı da Muhammed Ali dinidir !.. Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt; Allah'ın yeryüzündeki temsilcileridir. Bu ulu canlardan başka kılavuz aramak tamamen yolun dışına çıkmak anlamına gelir.Çünkü serçeşme,kaynak Ehlibeyt'tir.


Ehlibeyt yani peygamberimizin kanını taşıyan soyu katliamlara uğrayıp Anadolu'ya, Azerbaycan'a, Horasan'a kaçtıktan sonra Emevi ve Abbasi dönemlerinde geriye bıraktıkları tüm inanç,ibadet ve Hak sözleri tamamen değişikliklere uğrayıp, Ömer'in, Mavya'nın dini yaratılmış ve Şeriat adı altında bu yeni sahte din uygulamaya konulmuştur. Bugün ki Müslüman toplumların sağlıksız inançları,yaşam biçimlerinin temeli bu sahte dinin mahsüllerinden başka birşey değildir !..


Alevilerin Mezhebi Nedir?
Alevilerin mezhebi İmam Ali'den sonra ikinci İmam olarak gelen İmam Cafer'in adını alan İmam Cafer Mezhebidir.


Alevilik nedir?
Alevilik kısaca nedir diye sorup açıklarsak şunu diyebiliriz: Alevilik ; Hak Muhammed Ali, 12 İmam ve Ehlibeyt'i temel alan, bu yüce varlıkların getirdikleri inanç,ibadet ritüelleri,kültürü,yaşam felsefesini benimseyen, "El, dil ve bel" temelinde ahlaklı bir can olma öğretisine sahip olan kişilerin oluşturduğu bir inanç toplumudur.


Alevilik salt bir kültür,mezhep,felsefe,yaşam biçimi değildir !.. Alevilik, eşsiz inanç ve ibadetlere sahip olduğu gibi insani değerler bakımından evrensel normlara da sahiptir. Hoşgörü,sevgi,merhamet,erdemli birey olma,rızalık gibi değerler Aleviliğin ilk göze çarpan özellikleridir.
Administrator
Alevilik Nedir Kısaca?
Alevilik nedir sorusuna kısaca şöyle diyebiliriz; Alevilik, Hak Muhammed Ali'nin getirdiği inanç ve ibadetlere sıtkı candan bağlı olan, tüm insanlığı kucaklayan, eli açık gönlü zengin dili tatlı, doğruluk ve dürüstlük ile yoğrulmuş her zaman haklının yanında olan kişidir bana göre...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.