You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilik ‘dünya mirası’ oldu!

Alevilik ‘dünya mirası’ oldu!

Posting Freak
Alevilik ‘dünya mirası’ oldu!
Semah Alevi-Bektaşi Geleneği, Kırkpınar Festivali ve Geleneksel Sohbet Toplantıları gelenekleri dün Kenya’nın başkenti Nairobi’de.
Semah Alevi-Bektaşi Geleneği, Kırkpınar Festivali ve Geleneksel Sohbet Toplantıları gelenekleri dün Kenya’nın başkenti Nairobi’de.... oplanan UNESCO’nun ilgili komitesi tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası listesine alınmasına karar verildi.
UNESCO’nun Somut Olmayan Mirasın Korunması Komitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca önerilen bu üç geleneğin dünya mirası olduğunu resmen onaylamış oldu. Türkiye’yi UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Oğuz başkanlığındaki bir heyetin temsil ettiği Nairobi’deki toplantıda komite 47 ülkenin sunduğu dosyaları inceledi.
Yine geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisiyle Türkiye’den Karagöz, Mevlevi Sema Ayini, Aşıklık Geleneği ve Meddahlık-Ortaoyunu Geleneği dahil edilmişti.
Nevruz listeye girmişti
Nevruz geleneği ise Türkiye’nin de dahil olduğu Türk Cumhuriyetlerinin ve İran’ın ortak geleneği olarak kabul edilerek listeye eklenmişti. UNESCO’nun Somut Olmayan Mirasın Korunması Sözleşmesi, taraf devletlerle birlikte işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma ruhu içinde bu mirasların korunmasını amaçlıyor. Listeye diğer ülkelerden giren geleneklerin bazıları ise şöyle:
18. yüzyılda ortaya çıkmış olan Peking Operası, Çin Akapunktur, Çin Fransız yemek kültürü, Fransa Flamenko Dansı, İspanya Marimba Müziği, Kolombiya.

alevilertr.org
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.