You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilerle(veya sünnilerle) ortak kurban kesmek ve onun kestiğini yemek caizmidir?

Alevilerle(veya sünnilerle) ortak kurban kesmek ve onun kestiğini yemek caizmidir?

Posting Freak
Alevilerle(veya sünnilerle) ortak kurban kesmek ve onun kestiğini yemek caizmidir?
Alıntı:
[B]Soru
1-Alevi olan(veya sünni) komşumuzla kurbana ortak olabilir miyiz / 2-Kestiğimiz kurban etinden alevi veya sünni olan komşumuza verebilir miyiz / 3-Alevi veya sünni olan komşumuzun verdiği et yada başka bir yiyeceği kabul edip yiyebilir miyiz ?
Cevap
Bu konuda Alevi Müslüman ve Sünni Müslüman ayrımcılığı islamiyette esas değildir. Dolayısı ile sorunun kendi içerisinde mantıklı bir çerçeveye oturtmak gereklidir. Mesele bir müslümanın kimler ile kurban kesebileceği, kimlere verebileceği ve kimlerden gelen et yada başka bir yiyeceği kabul edip etmediği ile alakalıdır. Bu mesele ile ilgili detayları fıkıh ile ilgili kaynaklara havale edip, burada meselenin anlaşılması için genel olarak bir kaç noktaya değineceğiz.
Öncelikle, müslüman, başta emir ve nehiyleri olmak üzere İslâm’ın tümünü kabul edip inanan kimsedir. Yani islamiyetin emirlerini ve yasaklarını tasdik eden kimseye müslüman denir. Bunlara inanmayan, kabul etmeyen ise müslüman değildir. Bunlara inandığı hâlde görevini yerine getirmeyen kimseler ise günahkâr olmakla beraber yine de müslümandır.
Müslüman olmayan kimselerden ehl-i kitap olanlar – yahudi veya hıristiyan – olduğu takdirde, yenmesi dinimizce haram olmayan bütün yemeklerini yememizde sakınca yoktur.
Yahudi ve Hıristiyanların kestiklerini ve pişirdiklerini yememiz caiz ve helal olduğuna göre, bir alevi müslümanın kestiğini yemek, elbette ve elbette ve tabiki de caiz ve helal olur. Fakat kendine alevi dediği halde inanmayan (ateist-dinsiz ve imanın hükümlerini inkar eden) bir kimsenin kestiği yenilmez. Benzeri durum, kendine sünni diyen ama islamın emirlerini kabul etmeyen içinde geçerlidir. Annesi, babası tam müslüman olsa bile, kendisi iman veya islamın emirlerini kabul etmiyorsa, o kişi ile kurban kesilmez.
Buna göre kendine alevi diyen(veya sünni diyen) müslüman ile ortak kurban kesmenin, ona et gibi yiyecekleri vermenin ve ondan et ve diğer yiyecekleri almanın hiç bir sakıncası olmadığı gibi onun kestiği hayvanın etini yemenin de bir sakıncası yoktur. Hatta toplumda yanlış anlaşılan şeylerin yıkılması için, Alevi ve sünni kardeşlerimizle daha yakından dost olmak, alış veriş yapmak, ilgi ve alakayı geliştirmek ve Bayram günleri vesilesiyle bu ve bu tür birliktelikleri artırmak gerekir.

AlıntıConfusedorularlaalevilik.com[/B]
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana
Posting Freak
Alevilerle(veya sünnilerle) ortak kurban kesmek ve onun kestiğini yemek caizmidir?
Aleviyle de Sünlüyle de ortak kurban kesilmez.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
Alevilerle(veya sünnilerle) ortak kurban kesmek ve onun kestiğini yemek caizmidir?
Kurbanla ilgili Pir'min gerçekleri...Kurban bayramı yaklaşıyorken bilmeyenler ,ilk defa siteye girenler için...http://www.zohreanaforum.com/roportajlar...ortaj.html
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.