You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Alevilerin sayısı 20 milyondan aşağı değil'

'Alevilerin sayısı 20 milyondan aşağı değil'

Posting Freak
'Alevilerin sayısı 20 milyondan aşağı değil'
[COLOR=teal]Federal Alman Meclisi üyesi Dr. Lale Akgün Said Yazıcıoğlu'nun son açıklamalarını değerlendirdi.
[COLOR=#008080]
[COLOR=teal][Resim: 2.gif] [COLOR=teal]Devlet Bakanı [COLOR=teal]Said Yazıcıoğlu [COLOR=teal]’nun [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lerin sayısının 7 milyon olduğuna ilişkin ifadesini Federal Alman Meclisi Milletvekili Dr. [COLOR=teal]Lale Akgün [COLOR=teal] son derece subjektiv ve gerçekleri yansıtmayan bir açıklama olarak yorumladı ve “Bu kadar önemli bir soruna bu şekilde yaklaşılması Türkiye’nin AB üyelik sürecini son derece olumsuz etkiliyor ve Türkiye’nin dış dünyadaki imajına zarar veriyor” dedi. [COLOR=teal]Lale Akgün [COLOR=teal] bu konuda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi.

[COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal] lerin sayısının 20 milyondan aşağı olmadığı kesin. Türkiye’de devletin yapması gereken:

]- Ciddi bir şekilde sayım yaptırıp
]Alevi [COLOR=teal] ]lerin sayısının belirlemesi.

- Laik bir devlette Diyanet gibi bir kurum olmamalı aslında. Ama kalacaksa da, ne kadar
Alevi [COLOR=teal] varsa yüzdelik oranlarına göre Diyanet’ten kendilerine düşen pay ayrılmalı. Diyanet bugün sunnilik içinde de bütün mezheplere değil sadece Hanefi mezhebine hizmet veriyor. Bu çok haksız bir uygulama.

- Camilere hangi destek ve yardımlar yapılıyorsa, Cemevlerine de aynı destek ve yardım yapılmalı.

- İmamlara ödenen maaşlar Dedelere de ödenmeli.

- Üniversitelerde İlahiyat Fakültelerinde
Alevi [COLOR=teal] lik bölümleri bulunmalı.

- Okullarda din dersi yerine karşılaştırılmalı din bilgisi dersi verilmeli.

İslamın değişik yorumlarından tutun da, Hiristiyanlık, Yahudilik, Budizm hatta Ateizm’de dahil olmak üzere çocukların değişik inançları, felsefeleri, onların kurallarını öğrenmeleri ve karşılaştırmaları sağlanmalı. Bu şekilde onların diğer inançlara hoşgörüsü geliştirilmeli. Bu asırda din bilgisi dersi ancak bu çerçevede verilebilir.

[COLOR=teal]
[COLOR=teal] “Elhamdüllüllah Müslümanım” demek çok kişisel bir olaydır, evde camide söylenebilir ancak okulda söylenmez. Çağa uygun çağdaş bir din bilgisi dersi böyle olur.”

[COLOR=teal]Said Yazıcıoğlu [COLOR=teal]’nun [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lik inanç ve İslam değildir. O nedenle de Diyanet’de temsil edilemez sözlerini de eleştiren [COLOR=teal]Lale Akgün [COLOR=teal] “ [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]ler Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali” diyorlar. Onlara İslam dininden değilsiniz demek çok acı, çok ayıp. Bunu gerçekten ayıplıyorum. [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lerin içinde kendini müslüman görenlerin sayısı % 90 iken, % 10 kendini İslamın dışında görüyor. Bu sorun da zaten [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lerin kendi içlerindeki bir sorun. Dini bir gruba kalkıp kültür deyip sorunu çözemezsiniz. Bu ifadeleri ayıplıyorum” diyerek Türkiye’de devleti temsil edenlerin bu talihsiz açıklamalarının ülkenin çağdaş bir ülke olmaktan ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini ve Avrupa Birliği üyelik sürecine olumsuz bir etki yapacağından endişe duyduğunu belirtti ve şunları ekledi. “Ayrıca [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lik çok hoşgörülü, çok toleranslı bir inanç. Ben mesela [COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal] olmadığım halde Bektaşilik bana çok yakın. Böylesine hoşgörülü, humanist bir inanç bir ülkenin zenginliğidir. Ona sahip çıkmak yerine baltalamak kabul edilir bir olay değildir. Bunlar çok acı şeyler.”

Federal Alman Meclisi Milletvekili Akgün Türkiye’de AKP hükümetinin diğer inançlara müsahama göstermemesini ve
[COLOR=teal]Alevi [COLOR=teal]lerin sorunlarını çözmeyişini ise şöyle değerlendirdi “AKP bu tutumu ile bence Milli Görüş tabanına göz kırpıyor, mesaj veriyor. Bu tutum kendi dini tabanına taviz vermesidir. Bu şekilde AB üyelik sürecinde de kendi kendini oyalıyor aslında. Zaten AB Türkiye’yi almak için bayılmıyor. Biliyorsunuz son ilerleme raporu özellikle Basın Özgürlüğü ve Din Özgürlüğü konularında çok olumsuzdu. AKP hükümeti bu tutumu ile Merkel ve Sarkozy’nin eline koz veriyor.

Bir ismi Ali’dir bir ismi Veli
Onlar nurdan dogdu nurudur nebi
Eveli ahiri yaratan Ali
Simdi de geziyo Zöhre Ana dili
Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.