You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevilere tehdide beraat

Alevilere tehdide beraat

Posting Freak
Alevilere tehdide beraat
[COLOR="#000000"] Cemevi’ne gelerek dernek üyelerini tehdit eden zanlılara hâkim ’Ben emin olamadım, Yargıtay emin olabilir’ diyerek beraat verdi. Bu karara büyük tepki gösterildi.

Pendik’teki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne gelerek tehditlerde bulunduğu iddia edilen 2 sanık hakkında beraat kararı verildi. Hakimin sözleri, salondaki izleyiciler tarafından tepki gördü.

Pendik’te bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne gelerek dernek üyelerini tehdit ettikleri iddiasıyla haklarında ’Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ ve ’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan dava açılan Özgür Yolcu ve Muharrem Kırımlı’nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

’Meraktan gitmiştik’

Duruşmada tutuksuz sanıklar polis memuru Muharrem Kırımlı, avukatı Aşur Tek, Nazmiye Güzel ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan Pir Sultan Abdal Derneği vekili Hasan Cem Yılmaz, Alevilerin son zamanlarda kapılarının işaretlenmek suretiyle de tehdit edildiklerini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Tutuksuz sanık Özgür Yolcu’nun avukatı Hüseyin Özpek ise müvekkilinin merak sebebiyle derneğe gittiğini söyledi.

Davaya ilişkin son sözü sorulan sanık Muharrem Kırımlı beraatini talep ederek, ’Tehdit sözleri kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum’ dedi. Bu sırada ’Davaya ilgi var’ diyen Hakim Erdemli, sanık ile izleyiciler arasında bulunan polis memurlarını salonun kenarına doğru çekti.

’Dini değerleri aşağılama yok’

Verdiği kararı açıklamadan önce çeşitli açıklamalarda bulunan Hakim Erdemli, ’Eleştiri yapılmasını sağlamazsak dini eleştirme özgürlüğünü kaldırmış oluruz. Yani bu davada dini değerleri aşağılama yoktur. Tehdit var mı konusunu ben de çok düşündüm. Aleviler protesto yapmakta, haklarını aramakta da haklılar. Tehdit korkutma amaçlı mı yapılmış? Ceza vereceğimiz zaman her şeyin net olması lazım. Tehdit kastıyla yapılıp yapılmadığı konusunda emin olamadım, Yargıtay emin olabilir. O yüzden tehdit suçlamasından da beraat verdim’ dedi.

Bunun üzerine salonda bulunan çok sayıda izleyici ’Bu tehdit değil mi?’ şeklinde bağırarak kararı protesto etmek amaçlı alkışlamaya başladı.

Hâkim, sanıklar hakkında, dini değerleri aşağılama ve halkta korku yaratacak şekilde tehdit suçlarından dava açılmış ise de, sanıkların baştan beri suçlamaları reddettiği, soyut iddia ötesinde, atılı suçu işlediğine ilişkin mahkumiyetine yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verdi.

’Polis ve hâkim suç ortağıdır’

Duruşma sonrası Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne bağlı yaklaşık 30 kişi, ’Baskılar bizi yıldıramaz’, ’Aleviyiz haklıyız, kazanacağız’ şeklinde slogan attı. ’Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz’ yazılı pankart açan grup adına basın açıklamasını dernek başkanı Kemal Bülbül, polis ve hakimin yaptığının suç ortaklığı olduğunu nitelendirdi. Alevilerin hedefe konulduğunu belirten Bülbül, ’Böyle hukuki karar olmaz. Bu kararı tanımıyoruz’ dedi. Grup olaysız bir şekilde dağıldı.
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.