You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler: 'Para bizi bozar'

Aleviler: 'Para bizi bozar'

Posting Freak
Aleviler: 'Para bizi bozar'
]Alevilerden AKP’nin ‘dedelere maaş’ önerisine ve destek veren İzzettin Doğan’a tepkiler sürüyor.

Ankara’daki büyük mitinglerinden sonra hem hükümetin, hem Meclis’in, hem de siyasi partilerin gündemlerinde önemli yer tutan Aleviler, AKP Hükümeti tarafından içten parçalanmaya çalışılıyor. Alevi örgütleri temsilcileri hem AKP’nin “dedelere maaş” önerisine hem de Başbakan Erdoğan’ın Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ile “Alevilerin temsilcisi” gibi görüşmesine tepki gösterdiler.

[B]Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Ali Balkız ABF ve birlikte hareket ettikleri Alevi örgütleri olarak Başbakan’a yaptıkları görüşme taleplerine henüz bir yanıt alamadıklarını söyledi. İzzettin Doğan’ı kastederek, ]“Ancak Alevilerin büyük mitingini karalayan ve başarısız geçmesi için ellerinden geleni yapanların, mitingin başarısı üzerine oturmak istediklerini” kaydeden Balkız, Başbakan Erdoğan’ın Doğan ile görüşmesinin de “beklenen bir şey” olduğunu söyledi. [/B]

]‘AKP Alevileri parayla vuracak’

]“Yani fikirleri, zikirleri bir kesimlerin birbirleri ile anlaşmaları çok daha kolay olur” diyen Balkız, “dedelere maaş” önerisini kastederek, ]“AKP Alevileri parayla vuracak,en yumuşak karnımız da odur. Paraya tamah edebilecek kimi insanların aramızdan çıkabileceğini tahmin ediyorduk, o tahminimiz gerçeğe dönüştü. İzzettin Doğan bütün Alevi kamuoyuna, bütün Alevi dedelerine, mitinge katılan ve onları destekleyen milyonlarca insana rağmen dedelere para istedi” diye konuştu. “Para bizi bozar” diyerek bu öneriye tepki gösteren Balkız, ]“Bizi katliamlar bozmadı, sürgünler kıyımlar bozmadı, ama para mikroptur, bulaşır ve bozar. Dedelere maaşı da rüşvet kabul ediyoruz” dedi. Kapitalist çağda içlerinden bu rüşveti kabul edebileceklerin çıkabileceğine vurgu yapan Balkız, ]“Bu doğrudan Aleviliğin özüne nüfuz etmeye çalışan bir saldırıdır ve asla onaylamıyor, şiddetle reddediyoruz” dedi.

]‘Başbakan yandaş kurumları tercih ediyor’

[B]Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Özarslan da ]“Bugüne kadar hep böyle geldiğini, hükümetlerin işin başındakilerle değil, kendi fikrine yakın bulduklarıyla, yandaş kurumlarla görüşmeyi tercih ettiklerini” söyledi. Başbakan Erdoğan’ın İzzettin Doğan’la görüşmesini de bu çerçevede değerlendiren Özarslan, bu görüşme sürerken, kendi içlerinde “ne için görüşüyorlar” diye değerlendirip, “para” dediklerini, basına yansıyanların da kendilerini doğruladığını söyledi. Geçmişten bugüne, Alevi dedelerinin bu içi para ile yapmadığını, insanların içinden geldiği gibi “hakullah” verdiklerini belirten Özarslan, ]“dünyanın her tarafında böyledir, insanlar hangi inanca inanıyorlarsa, ona maddi, manevi katkı sunarlar” dedi. [/B]

[B]]‘Bu bir sistem sorunu’ [/B]

[B]Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Turgut Öker de AKP ile Cem Vakfı’nın ortak birçok görüşü olduğunu belirterek, ]“İkisi de bu toplumun muhafazakar, dinsel, geri unsurlarını örgütleyerek ayakta duruyorlar. O anlamda yan yana gelmeleri sürpriz değil” dedi. [/B]


Ancak bu görüşmenin büyük bir saygısızlık olduğunu da belirten Öker, ]“Dünyanın hiçbir yerinde sokağa çıkan, haklı bir talebi kamuoyunun gündemine getiren toplumsal hareket yok sayılarak, ABF yok sayılarak mitingle dile getirilen taleplerle uzak yakın ilişkisi olmayan, hatta mitinge de karşı olan bir anlayış muhatap alınmaz” dedi. Bin yılların önyargısını, kinini, düşmanlığını bir mitingle ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını belirten Öker, ]“Başbakan yarın ABF’yi de masaya çağırsa bir görüşme ile bu sorun çözülmez. Sistem sorunu. Türkçülük ile Sünnilik üzerine kurulu devlet yapısının demokratikleştirilmesi, ülkenin farklılıklarının zenginlik olarak kabul edilmesi bir sistem değişikliği ile olabilecek bir şey. Bugünden yarına olacak şey değil” dedi.
Görüşmelerin Alevi toplumu açısından önemine de dikkat çeken AABK BaşkanıTurgut Öker, Alevi kurumlarının son derece dikkatli olması gerektiğini belirterek, ]“Sokakta kazanılan meşruluk masa başında Alevi toplumunun aleyhine sonuçlandırılmaya çalışılıyor” uyarısında bulundu.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Posting Freak
Aleviler: 'Para bizi bozar'
izzettin doğan ne zaman alevilerle ilgili iyi bişey yapıp savunduki? hepsi sadece çıkar meselesi...
Söyle Zöhrem söyle sen söyle durma
Dervişin kalemi nurundan yaza
Kahi atar kahi yüzü kızara
Mustafa Kemal’in özü Allah’a
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
<Mustafa Kemal'in İzinden Gidiyor Olmamız Sizi Rahatsız Mı ediyor ? Daha Çok Rahatsız Olacaksınız!..>.
Posting Freak
Aleviler: 'Para bizi bozar'
hazel yazdı:izzettin doğan ne zaman alevilerle ilgili iyi bişey yapıp savunduki? hepsi sadece çıkar meselesi...sevgili --hazel -- kardeşim bende senin düşüncene katılyorum.

Yanlız bu gün alevilerin başindakinler, 20 yıl önce, devletı yönetenler tarafından, Bunların beyın hücrelerıni satın aldılar, maddı ve mavi yönden.
yanı açıkcası bu zavallılar kendi hücrelerıne göre hareket edemiyorlar dogrusunu düşünürsek.
Açıkca korkuyorlar yapdıkları hatalardan,yanı nasıl bir oyuna geldıklerınden.
veya bilerek yapdıklarından.
ON İKİ  İMAMLAR
*** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
12. KIRKLAR DERGAHA


*** *** *** *** **** *** *** *** **** ***
Posting Freak
Aleviler: 'Para bizi bozar'
Oturmakla bise olmazz...

Oda onlardan birrii....
[Resim: pirzhreana1.jpg]

ZÖHRE ANA PİRİMİZ
YOLUNDAYIZ HEPİMİZ...
[Resim: ali-ata-ana.gif?type=sigpic&dateline=1222017440][Resim: thumb196233649pe7nu4.gif]


GELİN EY DOSTLARIM BİRLİK OLALIM.
İKİ CİHAN SELVERİNDEN SORALIM
SORULUR SORGULAR DARDA DURALIM
MÜRŞİDİ KAMİL'E KUL OLMADIKÇA...

( PİR ZÖHRE ANA )

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.