You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler Kadıköy'de buluşuyor

Aleviler Kadıköy'de buluşuyor

Posting Freak
Aleviler Kadıköy'de buluşuyor
İSTANBUL- 2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Katliamı'nın 20. yıldönümü yaklaşırken Aleviler sokaklara çıkıyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 2 Temmuz günü Sivas'ta düzenlenecek anmalar öncesinde yarın Kadıköy'de miting düzenleyecek. Madımak Oteli'nde öldürülen 33 kişiyi anmak için binlerce kişi yarın adalet talebini dile getirecek. "Unutmadık, unutmayacağız" sloganıyla düzenlenen miting için 23 Haziran Pazar günü saat 15.00'te Söğütlüçeşme ve Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanarak iki koldan Kadıköy Meydanı'na yürünecek, İskele Meydanı'nda miting saat 16.00'da başlayacak.

Mitinge Taksim Dayanışması başta olmak üzere DİSK, KESK, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve çok sayıda aydın ve sanatçının da katılması bekleniyor. Hazırlıkları tamamlanan mitingde Gezi Parkı direnişine yönelik polis şiddeti ile AKP hükümetinin İstanbul'da inşasına başladığı 3. boğaz köprüsüne, Alevi katliamları ile tanınan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine de tepki gösterilecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubeleri'nden mitinge ilişkin yapılan açıklamada, "Madımak Katliamını unutturmayacağız ve köprüye, sokağa, caddeye katillerin adını verdirmeyeceğiz. Laik demokratik bir Türkiye ve eşit yurttaşlık için insan, doğa, kültür ve inanç katliamına karşı Kadıköy'de tek ses, tek yürek olacağız ve tüm anti demokratik uygulamalara karşı güçlü bir ses yükselteceğiz" ifadeleri yer aldı.
Etkin Haber Ajansı
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.