You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler, İzmir’de cemevlerini gezen Soylu’nun danışmanına Meclis’i işaret etti

Aleviler, İzmir’de cemevlerini gezen Soylu’nun danışmanına Meclis’i işaret etti

Administrator
Aleviler, İzmir’de cemevlerini gezen Soylu’nun danışmanına Meclis’i işaret etti
[COLOR=#212529] Alevilerin tepkisine rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek Alevi kurumlarına ’ihtiyaç’ ziyaretlerini devam ettiriyor.
[COLOR=#212529] Bakanın danışmanının, 10 günlük süre içerisinde İzmir’de bulunan cemevlerini ziyaret ettiği ve tavır konulması ile birlikte cemevlerini terk ettiği öğrenildi.
[COLOR=#212529] İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun danışmanı olduğu belirtilen Dr. Ali Arif Özzeybek, son 10 günlük süreçte Yamanlar Cemevi, Karşıyaka Cemevi, Bornova Cemevi, Limontepe Cemevini ziyaret ederek yöneticiler ile görüştü.


[COLOR=#212529] YAMANLAR CEMEVİNDEN ÇAY İÇMEDEN KALKTILAR
[COLOR=#212529]
[COLOR=#212529] İçişleri Bakanlığı danışmanları, vali yardımcısı, kaymakam vb. yetkililerden oluşan kalabalık bir heyet Yamanlar Cemevini ziyaret etti.
[COLOR=#212529] Yüksek güvenlik önlemleri, sinyal kesici jammerler ile birlikte Yamanlar Cemevine gelen heyetin Yamanlar Cemevi yöneticilerine, ’Maddi ihtiyacınız var mı?’ sorusunu yönelttiği öğrenildi.
[COLOR=#212529] Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, ’İçişleri Bakanlığı’ndan oluşan bir heyet bizleri arayıp gün içerisinde cemevimizi ziyaret edeceklerini söyledi. Cemevine geldiğimde ise yoğun bir güvenlik önlemi olduğunu gördüm. Yukarı çıktığımda ise heyet gelmişti. Kendilerinin İçişleri Bakanlığı’ndan geldiklerini söylediler ve ’Maddi olarak bir ihtiyacınız var mı?’ sorusunu yönelttiler. Biz de kendilerine Alevilerin sorunlarının danışmanlar ile değil merkezi hükümetin Alevilerin hak ve taleplerini anayasal güvenceye alması ile çözülebileceğini söyledik. Zaten bunu söyleyince önlerindeki çayı dahi içmeden kalkıp gittiler. Alevilerin sorunları, merkezi hükümet ile belli ölçü ve duruş dahilinde görüşülebilir. Bu ziyaretleri samimi bulmuyoruz’ ifadelerini kullandı.
[COLOR=#212529] BORNOVA, KARŞIYAKA CEMEVİ İLE GÖRÜŞMELER
[COLOR=#212529] İçişleri Bakanlığını heyetinin sonrasında Karşıyaka, Bornova ve Limontepe cemevlerini ziyaret ettiği öğrenildi.
[COLOR=#212529] Karşıyaka ve Bornova cemevlerinde de aynı tutum ile karşılaşan heyetin notlarını alarak cemevlerinden ayrıldığı bildirildi.
[COLOR=#212529] HBVAKV LİMONTEPE YÖNETİMİ, HEYETİ KABUL ETMEDİ
[COLOR=#212529] HBVAKV Karabağlar Uzundere Şubesi’ne ’ihtiyaç’ ziyaretinde bulunmak isteyen İçişleri Bakanlığı heyetinin olumsuz cevap alması sonrasında Karabağlar ilçesinde bulunan Limontepe Ehlibeyt İnanç, Kültür ve Eğitim Vakfı Cemevinde bir dizi görüşmeler gerçekleştireceği ifade edildi.
[COLOR=#212529] Limontepe Ehlibeyt İnanç, Kültür ve Eğitim Vakfı Cemevinde gerçekleşen görüşmeye giden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Limontepe Cemevi yöneticileri, Yargıtay, Danıştay’ın ve hem de Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi’nin cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve elektrik parasının devletin bütçesinden karşılanması ve zorunlu din dersinden Alevi çocukların muaf tutulması yönünde kararları olmasına rağmen AKP hükümetinin bu kararları uygulamadığını, bu ziyaretlerin Aleviler açısından bir anlamı olmadığını kaydederek, sorunun anayasal güvence ile çözüleceğine işaret ettiler.

https://www.demokrathaber.org/aleviler-i...saret-etti

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.