You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler ile Sünniler iftar sofrasında

Aleviler ile Sünniler iftar sofrasında

Posting Freak
Aleviler ile Sünniler iftar sofrasında
[COLOR="#000000"]İzmir'in Bergama İlçesine bağlı Tepeköy'de Alevi- Sünni vatandaşlar iftar yemeğinde bir araya geldi. Bakırçay Sanayici İş Adamları Derneği (BASİAD) tarafından düzenlenen iftar programında sevgi, hoşgörü ve kardeşlik mesajları verildi.
İftara Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İlçe Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Duman, Siyasi parti temsilcileri ve BASİAD üyeleri katıldı.

[COLOR="#B22222"]Gurur verici tablo
İftar yemeği öncesi Bergama Ulu Camii İmamı Veysel Yıldız Kuran'ı Kerim Tilaveti okundu. Köy gençlerinden Haydar Aktaş ve Hatice Başkurt, Kuranı Kerim, Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre, Mevlana ve Pir Sultan'dan özdeyişler okudu. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, birlik beraberlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilk olan bu tür programların devam etmesi dileğinde bulundu. Köy halkı tarafından davet edilen iftar yemeği programına katıldığı ve birliktelik fotoğrafı içerisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakırçay Sanayici İş Adamları Derneği Eğitim Danışmanı Nazmi Peker de, "İçinde yaşadığımız zaman diliminde dünya küçülüyor. Bu nedenle insanların birbirlerini tanımaya ihtiyaçları var. Böyle bir birliktelik memleketimizde oluşturulmak istenen kaos ortamından daha fazla önem arz ediyor. Birliktelikleri ne kadar geniş alan ve platformlara yayarsak ülkemizde kardeşlik ve sevgi duyguları daha da çoğalır" dedi.
Tepe Köy Muhtarı Efkan Aktaş ise ilkler kenti Bergama'da bu birlikteliğin uzun yıllar devam etmesini diledi. Alevi dedesi Ali Engin'in duasının ardından iftar yemeğine geçildi. Program Müftü Tahiroğlu'nun cem evinde kıldırdığı teravih namazıyla sonra sona erdi. ERDAL ÇARBOĞA

[COLOR="#B22222"]"Bir sofra da sen kur"

Konak Belediyesi ikram ekipleri, her gün kentin farklı bir noktasında iftar yemeğini vatandaşların kapısını kadar götürüyor. Konak Belediyesi'nin ikram ettiği hurma ve zeytinlerle orucunu açan vatandaşlar, tavuklu pilav ve ayranın ardından tatlıyla iftar yemeklerini tamamlıyor. Doyurucu ve besleyici gıdalardan oluşan iftar yemekleri ise gıda mühendisleri tarafından gerekli kontroller yapılarak, sağlığa uygun şekilde halka ulaştırılıyor. Vatandaşlar arasında sevgi köprüsü kurduklarını belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, "Ramazan ayının bağışlayıcı, dayanışmacı, sevgi dolu ruhunu burada hep beraber yaşıyoruz" dedi.
Konak Belediyesi'nin 'Bir sofra da sen kur' kampanyasına katılarak yalnızca 5 TL karşılığında bir ihtiyaç sahibine iftar yemeği ulaştırabiliyor. Kampanyaya katılım için hesap numaraları şöyle:
Akbank Kordon Şubesi, Şube Kodu: 0304, Hesap No: 69056, İban: TR 260004600304888000069056
İletişim: 444 35 66.

[COLOR="#B22222"]Karadenizliler bir arada

Bodrum Karadeniz TS Kültür ve Dayanışma Derneği, Konacık'taki dernek binası önünde iftar yemeği verdi. Yoğun katılımın olduğu iftar yemeğine, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ile eşi Nadire Tosun, belediye meclis üyeleri, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Konacık Belde Başkanı Burak Söğütlü, Dernek Başkanı Atilla Kaan Komut, dernek üyeleri ve çok sayıda Karadenizli vatandaş katıldı. İftar yemeğine katılanlara teşekkür eden Dernek Başkanı Av. Atilla Kaan Komut, "Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle düzenlediğimiz iftar yemeğinde, üyelerimiz, bölge halkımız, Belediye Başkanımız Mehmet Tosun ve İlçe Başkanımız Asım Başaran'ın katılımıyla hep birlikte orucumuzu açtık" dedi. Ramazan'ın kardeşlik ve barış duygularıyla yardımlaşmanın doruğa çıktığı bir ay olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Mehmet Tosun, "Dernek Başkanı Komut başta olmak üzere tüm Karadenizli vatandaşlarımız burada bu dayanışmanın ve birlikteliğin güzel bir örneğini sergiledi. Onları tebrik ediyorum" diye konuştu. ZEKİ ÖZKESKİN

[COLOR="#B22222"]UNUTAMADIKLARI ANILAR
Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin:
'Ezan oruçlu olduğumu hatırlattı'
"Çocukluğumda oruç tutmaya pek hevesliydim. Ailem de bu isteğime karşı çıkmazdı. Ancak oruç tuttuğum bir gün, hiç unutmam, yemek yediğim sırada ezan okunmuştu. O an oruçlu olduğumu hatırlayıp orucuma devam etmiştim. Babama bunu anlatınca da 'Üzülme sen bilmeden yemişsin, Allah kabul eder' demişti. Çocukluğumda iftarı arkadaşlarla sokakta oyun oynarken beklerdik. Top patlayınca eve koşar orucumu ailemle birlikte açardım. Bana her Ramazan o günleri hatırlatır."

MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş:
'Gazozun yarısında aklıma geldi'
"Küçük yaşlardan beri oruç tutuyorum. 30-35 yıl önce yine Ramazan yaz ayına denk gelmişti. O zamanlar inşaatlarda çalışıyordum. Çoğu zaman orucumuzu çalıştığımız yerde açıyorduk. Yine inşaatta çalıştığım bir gün çok susamıştım. Demek ki niyetli olduğumu da o anda unutmuşum. Hemen yakında bulunan bakkala gidip soğuğundan bir gazoz aldım. Yarısına kadar içtikten sonra aklıma oruçlu olduğum geldi. Tabii çok şaşırdım. Yıllar sonra bile her Ramazan'da aklıma o gün gelir."

Yeni Asır
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..
Administrator
Aleviler ile Sünniler iftar sofrasında
Çok romantik bir tablo. Bir tek mum ışığı eksik !..

İnsanlığın yeri ayrıdır tarihi gerçeklerin yeri ayrıdır...

Posting Freak
Aleviler ile Sünniler iftar sofrasında
[quote=donanma44] Çok romantik bir tablo. Bir tek mum ışığı eksik !..

İnsanlığın yeri ayrıdır tarihi gerçeklerin yeri ayrıdır...

[/QUOTE*********************************************************************************


Nihayet Açılım piyangosu, İftar sofrasında kendisini gösterdi, Yemek güzelde bunun bedelini ödemek deeee güzel, Tencere tava ,hepsi hava, Biber dolması da olsun bedava .Smile
ON İKİ  İMAMLAR
*** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
12. KIRKLAR DERGAHA


*** *** *** *** **** *** *** *** **** ***
Son Düzenleme: 18/07/2013, 01:53, Düzenleyen: Y O L C U.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.