You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler eşitsizlikten şikayetçi: Vergiye gelince aynı, ibadet ederken ötekiyiz

Aleviler eşitsizlikten şikayetçi: Vergiye gelince aynı, ibadet ederken ötekiyiz

Administrator
Aleviler eşitsizlikten şikayetçi: Vergiye gelince aynı, ibadet ederken ötekiyiz
Aleviler eşitsizlikten şikayetçi: Vergiye gelince aynı, ibadet ederken ötekiyiz


Türkiye'de Aleviler cemevlerinin ibadethane olarak görülmemesinden, ayrımcılıktan ve dayatmalardan şikayetçi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül "Hakkımızı helal etmiyoruz" diye sesleniyor.

[COLOR=#3E3E3E]Türkiye'de yaşayan Aleviler ayrımcılığa maruz kaldıklarını savunuyor. Alevilere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde geçen hafta yapılan bir oylama, ayrımcılığın hala devam ettiğinin en büyük göstergesi.
[COLOR=#3E3E3E]İBB yönetimi, İstanbul'daki cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesini belediye meclisi onayına getirdi, ama öneri AKP ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

[COLOR=#3E3E3E]Aynı zamanda Esenler Belediye Başkanı da olan İBB AKP Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, teklifi reddetmeleriniyse cemevlerinin ibadethane olup olmayacağına "ilahiyatçıların karar vereceğini" söyleyerek gerekçelendirdi.
[COLOR=#3E3E3E]Aynı teklif daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne de getirilmiş ve kabul edilmişti.

[COLOR=#3E3E3E]Daha önce Hubyar Sultan Alevi Derneği başkanlığı da yapan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, her fırsatta Alevilerin sorunlarını Meclis gündemine getiren bir isim.

[COLOR=#3E3E3E][Resim: 2.png]
[COLOR=#888888]Kenanoğlu: Alevilerin tüm masrafları kendi bağışçılarınca karşılanıyor

[COLOR=#3E3E3E]Kenanoğlu, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyelerinin cemevlerinin gündeme almış olmasının değerli ve önemli olduğunu savunuyor. Ancak belediye gündemine alınmasının, somut bir çözüm sunmadığının da altını çiziyor.
[COLOR=#3E3E3E]"Cemevlerinin imar statüsü, ibadethane olarak tanınmaları noktasındaki engeli aşmamaktadır" diyen HDP'li vekil, belediyelerin farklı hizmetlerde de elini taşın altına sokması gerektiğine vurgu yapıyor.

[COLOR=#3E3E3E]HDP'li vekil, Alevilerin cenaze yıkama işlemlerinde kullanılan sünger, temizlik malzemesi gibi ihtiyaçların dahi belediyeler tarafından karşılanmadığını söylüyor ve ekliyor: "Alevi dedeleri, imamlar gibi Diyanet'ten bütçe de alamıyor. Alevilerin tüm masrafları kendi bağışçılarınca karşılanıyor."

Kaynak: https://www.dw.com/tr/aleviler-e%C5%9Fit...a-52123942

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.