You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler'den Karapınar Mahallesi'nde miting

Aleviler'den Karapınar Mahallesi'nde miting

Posting Freak
Aleviler'den Karapınar Mahallesi'nde miting

Aleviler'den Karapınar Mahallesi'nde miting

[FONT="Arial"]Adıyaman'da Alevi dernekleri, bazı evlerin işaretlendiği Karapınar Mahallesi'nde miting düzenledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Karapınar Mahallesi Türmüz yolunda düzenlenen mitingde, Karapınar Mahallesi'nde evleri işaretlediği öne sürülen kişilerin bir an önce yakalanması gerektiğini söyledi. Türkiye'de gerçek anlamda Sünni-Alevi kardeşliğini yaratmaya çalıştıklarını, mücadelelerinin süreceğini ifade eden Güzelgül, “Bakın Şırnak'ta Umut kitap evine saldıranlara 'iyi çocuklar' dediler. Hrant Dink'i katledenlere de 'çocuk' dediler. Buradaki işaretleri yapanlara da 'çocuk' dediler. Bu çocuklar kimdir? Bu çocukların kim olduğunu ve bunu çocuklara yaptıranların bulunmasını istiyoruz. Bunun da Alevi kurum temsilcileri olarak takipçisi olacağız” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise Adıyaman'ın bölgede Alevi, Sünni ve Kürtlerin birlikte yaşadığı önemli bir şehir olduğunu ifade etti. “Bu şehirde birileri gövde kaşımak istiyor. Birileri bizi terbiye etmeye çalışıyor. Burada görev Sünni kardeşlerimize düşüyor” diyen Geçmez, bu davanın takipçisi olunması gerektiğini kaydetti.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel da Karapınar'da yaşanan olayları gerçekleştirenleri bulmanın devletin görevi olduğunu söyledi. Hiçbir zaman kışkırtmaya gelmediklerini ifade eden Özel, “Biz bu kışkırtmalara hiç gelmedik. Hep dediler, 'dış mihraklar, dış mihraklar'... Biz bugüne kadar tüm mazlumların da yanında sorgusuz yer almışız” diye konuştu. CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat da Karapınar'da yaşanan olayın Adıyaman'ın huzur ve kardeşliğini bozmak için yapıldığını belirtti.

Olayın faillerinin yakalanması ve onlardan hesap sorulması gerektiğini ifade ettiğini ve bu konuda yetkililerden titiz bir çalışma yapmalarını rica ettiğini dile getiren Fırat, “Her kim yaparsa yapsın, çocuk büyük fark etmez, bu olay Adıyaman'ın huzurunu, kardeşliğini bozmak için yapılmıştır. Bu çirkin bir olaydır. Adıyaman, Türkiye'nin bir mozaiğidir. Adıyaman kardeşliğin ve barışın sembolüdür” diye konuştu.

Fırat, bugün herkesin “Adıyaman'ın bu oyuna gelmeyeceğini” söylediğini belirterek, kardeşliğin bu şekilde gösterilmeye devam edileceğini vurguladı. Çevre illerdeki Alevi derneklerinin de destek verdiği ve polisin geniş güvenlik önlemi aldığı miting, olaysız şekilde sona erdi. (AA)Radikal - 3 mart 2012

Kurtuluş savaşını yapan
Atatürk'tür senin Atan
Allah'ın aslanı çıkan
O da Ali'dir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 04/03/2012, 06:28, Düzenleyen: Şaduman.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.