You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

’Aleviler aynı zamanda Şii'dir’ demek doğru mu

’Aleviler aynı zamanda Şii'dir’ demek doğru mu

Administrator
“Aleviler aynı zamanda Şii'dir” demek doğru mu
[B]Peki, Ramazan orucu neden şart olsun? Boztepe dâhil konu ile ilgili fikir beyan eden kimseler pek tabi olarak külliyata dair ne kadar kaynak ve söz varsa bulup çıkarıyor, kanıtları bir bir ortaya koyuyor. [/B]


Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım: ’Alevilerin ramazan orucu tutmaması sapkınlıkmış, üstelik bunu bir Alevi dedesi söylüyor duydun mu’ dedi. Duymamıştım elbette. Osmanlı döneminde ’Kızılbaşların’ yani Alevilerin katledilmelerine gerekçe olarak sunulan sebeplerden birisi oruç tutulmamasıydı, bunu biliyordum lakin arkadaşımın söylediği ’dede fetvasını’ yeni duymuştum. ’Hayır dedim’ arkadaşıma.’O dedenin sözlerini duymadım, fakat şu var ki o dede kimse,mensup olduğu toplumdan yabancılaşmış, uzaklaşmış biri olabilir; Aleviler yüzlerce yıldır Ramazan orucu tutmuyor, ne sapkınlığı.. O önce toplumu bir tanısın sonra istediği kadar konuşur’ mealinde sözler söyledim.
Adı geçen dede kendisini Seyyid yani Hz. Hüseyin’in soyundan gelen biri olarak nitelendiren Sinan Boztepe idi.

Boztepe, uzun yıllar Cem Vakfı’nda görev almış, dedelik yapmış akabinde İstanbul Çerkezköy’de ’Ehlibeyt Dergahı’nı kurmuş bir isimdi. Adı geçen ’Dede’nin oruç tutmamakla ilgili söylediği sözlere sonrasında ben de baktım. Boztepe’ye göre Aleviler, uzun yıllar Ehli Beyt kaynaklarından mahrum kalmıştı. Bununla birlikte toplumsal baskılardan ve kıyımlardan dolayı dabu kaynaklara ulaşılamamıştı. Lakin artık, böyle bir sorun yoktu. ’Bundan böyle’ diyordu Boztepe, ’Ehl-i Beyt’e gönülden bağlı bir Aleviyim’ diyen kimse için iki ihtimal söz konusudur: ya yanlışlarına veda edecek ve çevresini bu yolda aydınlatmaya çalışacak ya da;

’Dediğim dedik, bildiğim bildik’ tavrından vazgeçmeyerek yanlışları üzerinde yol almaya devam edecek, hem kendisi sapmış, hem de insanları saptırmış konumda olacak ki, o takdirde de bu kimselerin ’Alevi, Ehl-i Beyt Muhibbi, On iki İmam bağlısı’ gibi tertemiz manalar yüklü kavramları kendileri için kullanmaları doğru değildir.’

’Ramazan Ay'ı Orucu’ başlıklı yazısında bu ifadeleri kullanan ve bir yerde oruç tutmayan kimseleriAlevi olarak bile görmeyen Boztepe, oruca karşı olan kimselere ise demediğini bırakmıyor, sözleri adeta ateş saçıyordu. Onlar diyordu: ’ya anlayışları, kavrayışları olmayan, kalb gözleri kör, basiretleri kapanmış, kulakları hakka karşı sağır kimselerdir. Veya bu yolun iç düşmanları olan menfaatperest, çıkarcı, Allah, Kur’an ve Ehl-i Beyt gerçeklerinden habersiz, zerre kadar âhiret gününün hesabını düşünmeyen, münafık tabiatlı, alçak kimselerdir.’

TARİH BOYUNCA ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ ALEVİ HALKINA İHANET


Türkiye’de yaşayan ve özellikle Alevi olan herkes bilir ki, Aleviler genel olarak Ramazan orucu tutmaz. Üstelik bu yeni, oluşturulmuş, iliştirilmiş bir durum da değil, hakikatin ta kendisidir. Peki, Sinan Boztepe bu gerçeği bilmiyor mu da, ’Alevi inanç ve geleneğinde Ramazan orucu yoktur’ diyenlerle ilgili ağıza alınmayacak bu sözleri kullanıyor. Elbette biliyordur. Lakin ona göre ortada ’kandırılmış, saptırılmış’ bir durum var. Fakat bu kez de şöyle bir sorun ortaya çıkıyor: Aleviler olarak bilinen kitle aslında yüzlerce yıldır saptırılmış insanlardan oluşuyor. Dolayısıyla Boztepe’den yola çıkarsak tarihte Aleviler diye bir halk da olmamış; en azından makbul düzeyde bir Alevi halkı yok.

Fakat işte yok yok deyince de bir halk yok olmuyor. O halkın tarihi, geleneği, ibadet anlayışı eskimiş, sararmış ve kimi zaman belki unutmaya yüz tutmuş olsa da takvim yapraklarında yerini çoktan almıştır. Bu apaçık maddi bir gerçekliktir. Bugün siz memnun olmuyorsunuz, gönlünüz elvermiyor ya da inancınıza hitap etmiyor diye Alevilere ya da bir başka inanca kıyafet biçemez, onları hizaya getirmeye çalışamazsınız.

Özellikle Aleviler bahsinde Ramazan orucu, çoktan çözülmüş ve bir kenara bırakılmış dini bir ibadeti temsil eder. Olabilir ki, kimi Aleviler bu orucu da tutabilir; fakat bu durum yaşanan tarihsel gerçeği değiştirmediği gibi milyonlarca Alevinin oruç tutmadığı hakikatini de ortadan kaldırmaz. Sinan Boztepe gibi kimseleri memnun etmek için ne tarihi ne de hakikatleri değiştiremeyiz. Bu öncelikle kıyımlarla, baskılarla, zulümlerle yan yana yaşamış ve tarih boyunca ötekileştirilmiş Alevi halkına ihanet olacaktır.


[Resim: 1.jpg]

RAMAZAN ORUCU NEDEN ŞART OLSUN?

Peki, Ramazan orucu neden şart olsun? Boztepe dâhil konu ile ilgili fikir beyan eden kimseler pek tabi olarak külliyata dair ne kadar kaynak ve söz varsa bulup çıkarıyor, kanıtları bir bir ortaya koyuyor. Ve tabi meşhur söz uluorta yere bırakılıyor: Hz. Alidâhil herkes oruç tutmuyor, namaz kılmıyor muydu? Yanıtını bağrında saklayan bu soru ile mesele çözülüyor ve bir yerde bütün Aleviler oruca, namaza davet ediliyordu. Formül çok özetle böyle. Böyle ama aynı formülü başka yerlerde neden uygulamıyoruz? Misal elimizde İslam’a dair bir kitap, Kur’an var değil mi? Hal böyleyken onca mezhep, onlarca tarikat, yüzlerce cemaat nereden çıktı? Niye herkes dinden aynı şeyi anlamadı da, kendilerine farklı farklı yollar aradılar; bölündükçe bölündüler.

Okudukları aynı sure, başvurdukları aynı ayet değil miydi? Öyleydi elbet; fakat Tanrı bir kere konuşmuş olsa da, sınırsız biçimde yoruma açıyordu kendini. İnsanlar aynı dini metinlerden bambaşka sonuçlar çıkarabiliyor, birinin barış diye okuduğu kitabı öbürü savaş metnine çevirebiliyordu. Dinin doğasında vardı bu; cümleler yeniden kurulacak, sözler bir kez daha okunacak, menzil bir kez daha değiştirilecekti. Kimi zaman iktidar kaygıları, kimi zaman sosyolojik dinamikler, kimi zaman din adına önderlik ettiğini öne süren kimselerin siyasi, kültürel ve psikolojik özellikleri bu duruma sebep olabiliyordu. Sonuçta din bir kez kuruluyor bin kez inşa ediliyordu.

Diyeceğim dine dair farklı sonuçlar ortaya çıkaran yalnızca Aleviler değildi. Öyle ki, Ramazan orucu bahsinde Alevileri eleştiren Sinan Boztepe bile ayrı bir dergah kurmayı seçmişti? Sebep; çünkü o dini farklı yorumluyor, yüz milyonlarca insanın ’hakikat’ anlayışını elinin tersiyle itip dergah açmayı kendine hak görebiliyordu? Kitap aynı kitap, kaynak aynı kaynak ise bu sonuç neden? Kitap ve kaynaklar farklı ise o zaman da herkes kendine göre dilediği yolu seçebilir. En nihayetinde herkese hak olan Alevilere neden yasak olsun. Velhasıl ilk taşı günahsız olan atsın, ötesini sonra konuşuruz.


Yaşadığımız topraklardan, Anadolu’nun kadim tarihinden, dedelerden, yola mihman olan canlardan biliyoruz ki; tarihine yabancılaşmamış hiçbir dede Aleviler ve Ramazan orucu konusunda böylesine ayrıştırıcı, suçlayıcı bir dil kullanamaz. O, tarihe ve insana tanıklık eder. Fakat Aleviliği Şiilikle özdeş görür tıpkı Sinan Boztepe gibi ’Aleviler aynı zamanda şiidir’ derseniz bu dile ve üsluba yenik düşersiniz. Nitekim Aleviler aynı zamanda Şii değildir; üstelik bu savda bugün iliştirilmiş, oluşturulmuş bir sav değildir.

Esas iliştirilmeye ve oluşturulmaya çalışan iddia ’Alevilerin de Şii olduğu’ iddiasıdır. Boztepe’nin yaşadığı derin kırılma ve hakikatleri yok sayarak yeni bir tarih, din ve inanç oluşturma hatası da buradan doğmaktadır. Kendisinin pek bir hevesle söylediği üzere ’Alevilerin hepsi Şii, Şiilerin hepsi de Alevidir’ sözü zamanın çoktan reddettiği, yolun çoktan ötelediği bir ifadedir. Aleviler ve Şiiler yolunu çoktan seçtiler; bugün dileyen Alevi dileyen Şii olabilir. Lakin ikisini aynılaştırmak en hafif tabirle ayıptır; değil dini çalışmalar yapan biri, Anadolu’nun havasından suyundan gıda alan, Alevilerle hemhal olup, onları tanıyan biri bile böyle konuşamaz.

Aydın Tonga
Odatv.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.