You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviler asimilasyona karşı toplanıyor

Aleviler asimilasyona karşı toplanıyor

Administrator
Aleviler asimilasyona karşı toplanıyor
Alevi Dernekleri 12 Ekim tarihinde Ankara Sıhhiye Meydanı'nda zorunlu din dersleri, imam hatip okulları ilgili düzenlemelerle paralı eğitim ve anadilde eğitime özgürlük gibi konulardaki uygulamaların protesto edileceği bir miting düzenleyecek.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yanısıra Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nın ortaklaşa planladığı mitingde,12 Eylül Askeri darbesiyle başlayan zorunlu din dersi uygulaması gibi çeşitli sorunlar protesto edilecek.

Zorunlu din derslerini ’asimilasyon' olarak değerlendiren Alevi dernekleri, miting için Kürtlere de çağrıda bulunarak destek istedi. HDK Yönetim Kurulu kamuoyuna çağrısında şu ifadelere yer verdi: "Aleviler, azınlık halklar ve farklı inançtan öğrenciler; yeteneklerine ve inançlarına bakılmaksızın İmam Hatip Liseleri'ne yerleştirilmekte ve böylece inanç asimilasyonuna tabi tutulmaktadır. AKP iktidarı nasıl ki, anadilde eğitim hakkını okullara zincir ve mühür vurarak yasaklamaya çalışıyor, ’tek millet' tutumunda ısrar ediyorsa, aynı şekilde ’tek din, tek mezhep' tutumunda, zorunlu din dersleri uygulamasında da ısrar etmektedir. Şimdi Alevi halkların, zorunlu din derslerine ve inanç asimilasyonuna karşı mücadelesiyle Kürt halkının anadilinde eğitim hakkı ve etnisiteye dayalı asimilasyona karşı mücadelesini birleştirme zamanıdır."

Aleviler 'asimilasyona karşı' toplanıyor

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.