You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Sünni fay hattında planlamalar

Alevi Sünni fay hattında planlamalar

Posting Freak
Alevi Sünni fay hattında planlamalar
[COLOR="#000000"] Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Alevi Sünni fay hattında yeni gerilimler planlandığını belirterek, Türkiye yaşayan Alevi vatandaşların Türk olmalarından dolayı asla İran ya da Suriye'nin kontrolüne girmeyeceğini söyledi.

BugünTV'de yayınlanan Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Alevi Sünni fay hattında yeni gerilimler planlandığını söyledi. Alevilerin ötekileştirilmiş olmasından doğan duygusal kırıklıktan İran'ın istifade edip etmeyeceği sorulan Arıboğan, "Eder, herkes eder. Bunu sadece İran tetiklemez. Türkiye'nin modeline, iktidarına karşı olan herkes tetikler. Türkiye'nin Alevileri benim görebildiğim kadarı ile asla İran'ın Suriye'nin kontrolüne girmezler. Türk olmaları nedeniyle başta devletlerin hizmetine girmezler. Onurlu bir yaşam sürmek istiyorlar. İbadethaneleri orada belli. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını istiyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda temsil edilmek istiyorlar." diye konuştu. "Bu çok zor mu?" sorusuna Arıboğan, "Hiç zor değil. Bunlar hak olarak talep edilmeden önce hükümetin bunu vermesi lazım. Bunu tartışmaya dönüşmeden halledilmesi lazım." cevabını verdi.
Arıboğan, "Hükümet bir gecede Doğu'da Kürtçe konuşan Şafi din adamlarına kadro sağladı, iyi de yaptı. Dedelere bu hak neden tanınmaz?" sorusunu da, "Bir gecede yapılabilecek şeyler bunlar. Gönül kırıklıkları var. Bu AK Parti iktidarına dayandırılacak bir şey değil. Bu Osmanlıdan gelen bir problem. Cumhuriyet döneminde de aslında, Cumhuriyetin modern Türk kimliği içinde Sünniliği barındırır ama Cumhuriyetin tanımladığı bir Sünniliktir. Yani devlet kendini başka türlü Sünni olarak ifade eden insanlara en az Alevilere davrandığı kadar kötü davranır. Hatta Mehmet Çevik hocanın çok hoş bir lafı vardır ’bu devlet o kadar adildir ki bütün vatandaşlarına eşit ölçüde eziyet eder' Bugün Aleviler bazı sembolik sebepler ile de inciniyorlar. Köprü ismi sebebi ile inciniyorlar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'başka büyük bir projeye Hacı Bektaşı Veli adının konulması' önerisinin dengeleme çalışması olarak var olması önemlidir. Ama o isim yanlıştır. O ismin değiştirilmesi, referanduma sunulması daha da yanlıştır. Çünkü bunu referanduma sunarsanız, toplumu hakikaten oy aşamasında en azından ikiye bölersiniz, Sünni Alevi olarak, köprüden yana olan olmayan olarak." diye cevapladı.
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.