You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Paketi'nde sona gelindi

Alevi Paketi'nde sona gelindi

Administrator
Alevi Paketi'nde sona gelindi
Hükümet, uzun süredir üzerinde çalışılan Alevi Paketi'ne son şeklini verdi. Başbakan Davutoğlu, paketi önümüzdeki günlerde, hicri Muharrem ayı içerisinde kamuoyuna duyuracak.Cemevlerini...

Hükümet, uzun süredir üzerinde çalışılan Alevi Paketi'ne son şeklini verdi. Başbakan Davutoğlu, paketi önümüzdeki günlerde, hicri Muharrem ayı içerisinde kamuoyuna duyuracak.

Cemevlerinin statüsünü değiştirecek adımların yeraldığı tertip etmeler arasında 'Alevi dedelerine maaş', 'cemevlerindeki yardımcı personele ödenek' gibi uygulamalar var. Tekke ve Zaviyeler Yasayı'nun değiştirilerek cemevlerine yeni bir statü verilmesi de düşünülüyor. Bu kapsamda 'inanç merkezi' statüsü öne çıkıyor. Pakette 'cemevlerine arsa ayrılması', 'elektrik ve su bedeli alınmaması' gibi kolaylıklar sağlanması da yeralıyor.
Bir üniversite bünyesinde 'Alevi Enstitüsü' veya 'Alevi Kürsüsü' kurulması da öngörülüyor. Hitit veya Nevşehir Üniversitesi'nde bu adımın atılabileceği belirtiliyor. Diyanet bünyesinde, farklı inanç ve mezhepler için bir daire oluşturulması planlanırken, önümüzdeki günlerde hükümet yetkilileri ile Alevi temsilcilerinin biraraya geleceği öğrenildi.

YENİŞAFAK

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.