You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi öğrencilere din kültürü baskısı!

Alevi öğrencilere din kültürü baskısı!

Administrator
Alevi öğrencilere din kültürü baskısı!
[COLOR="#000000"]İstanbul'da Alevi olan 2 kız öğrenciye Din Kültürü Öğretmeni "Hristiyan mı bunlar?" diyerek baskı yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul Sultangazi ilçesindeki Orhangazi Ortaokulu’nda din kültürü öğretmeni Y.E.Ç’nin seçmeli olan ’Kuranı Kerim Öğreniyorum’ dersini almak istemeyen Alevi inancına sahip T.İ.Ç. ve A. S. isimli 2 kız öğrenci hakkında ’Neden derse girmiyorlar? Hıristiyan mı bunlar’ diyerek arkadaşlarına sorduğu ve öğrencilere baskı yaptığı ortaya çıktı. Öğretmenin ’Kuran, cüz getirmeyin ama derse girin’ diye baskı yaptığını söyleyen anne Sevgi Ç. ’Kızımın inancı, kimliği ne olursa olsun hiç kimse baskı ve ayrımcılık yapamaz. Hele bu bir eğitimci ise asla kabul edilemez’ dedi. Okul yetkilileri ailenin öğretmen hakkındaki dilekçesini işleme koyduklarını belirterek ’öğretmenin kasıtlı bir davranışta bulunmadığını’ savundu.

Sultangazi ilçesindeki Orhangazi Ortaokulu’nda 22 Eylül günü meydana gelen olayda iddiaya göre Alevi inancına sahip T.İ.Ç. ve A.S. isimli kız öğrenciler aileleri tarafından okuldan alınarak derse sokulmadı. Derse giren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Y.E.Ç yoklama sırasında öğrencilerin derste olmadığını görerek sınıftaki çocuklara ’Bu öğrenciler nerede? Neden derse girmiyorlar. Hıristiyan mı bunlar’ diye sordu. Bunun üzerine sınıftaki çocuklar arkadaşlarının Alevi olduğuna dikkat çekerek ’O Tuncelili Alevi’ diye yanıt verdi. Ertesi gün ise iki kız öğrenci öğretmenleri tarafından çağrılarak ’Kuran, cüz getirmeyin ama derse girin’ baskısıyla karşılaştı. Durumu ailelerine anlatan öğrencilerin velileri okul müdürlüğüne dilekçe verdi. Sevgi Ç. ve Selda S. tarafından verilen dilekçede ’Kızımın dini inancı, kimliği ne olursa olsun hiç kimsenin kişisel haklarına sözlü veya bedensel şiddet, tepki, ayrımcılık yapamaz hele bu bir eğitimci ise asla kabul edilemez. Devletin kızıma tanıdığı hakkı kişisel olarak göz ardı ediyor. Bu olay sınıfta kızımın deşifre olmasına, demokrat kişisel haklarına, eğitim hakkına saldırıdır. Bu konuyu bilgilerinize arz ettiğim gibi gerekli merci ve makamlara da başvuracağımı beyan ederim’ ifadelerine yer verildi.

Din dersi almasını istemiyorum

Çocuğuna dini ders aldırmak istemediğini belirten T.İ.Ç’nin annesi Sevgi Ç. kızının geçen yıl seçmeli Kuranıkerim dersinden muaf olduğunu bu yılda dilekçe ile bildirmesine karşı zorla derse kayıt yapıldığını söyledi. Okul idaresi ile görüştüğünü ve kendisine 6 saat seçmeli ders seçmesi gerektiğinin söylendiğini anlatan Sevgi Ç., ’Okulun çoğunluğu o dersi seçtiği için benim bilgim dışında çocuğu oraya kayıt yapıyorlar. Zorunlu din dersinden kurtulamadan başka bir derse zorunlu kayıt yapıyorlar. Ben çocuğumun din dersi almasını istemiyorum. Hiçbir zihniyet benim çocuğumun inancını yargılayamaz. Ateist de olabilirdi. Bir eğitimci Hıristiyan veya bir başka şekilde insanların inancını uluorta sorgulayamaz’ dedi. Okulda proje odasının da mescide çevirildiğini anlatan Sevgi Ç., ’Okulun bütün ihtiyaçları için bizde yardımda bulunuyoruz. Mescit için proje odasını ayıran okul yönetimi neden çocukların bilimsel eğitimi için alan açmıyor’ diye sordu. Sevgi Ç. okulda dini baskı, nefret suçu, ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Selda S. ise çocuğuna din dersi verilmesini istemediğini, bunun için gerekli mücadeleyi göstereceğini belirtti.

Dilekçeyi işleme aldık

İddialar üzerine okulu müdürü Kemal Kavgacı ile odasında görüştük. Görüşme sırasında müdür yardımcıları ve öğretmen Y.Ç.E ile toplantı halinde olan Kavgacı, ailenin dilekçesini işleme aldıklarını ve amirlerinden izin almadan herhangi bir açıklama yapamayacağını söyledi. Kavgacı, gerekli incelemeyi sürdürdüğünü ancak ’öğretmenin kasıtlı bir davranışta bulunmadığını’ belirtti. Görüşmenin ardından okuldan ayrılırken, aynı bahçe içerisindeki 9 yaşındaki ilkokul çocuğu kızların türbanla derslere girdiğini gözledik.

Aygün’den tepki

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de tepkisini sosyal medya adresi üzerinden yaptığı açıklama ile gösterdi. Aygün tweetinde ’Ha IŞİD’in kurduğu İslam Devleti, ha Türkiye Cumhuriyeti, fark kalmamıştır!’ ifadelerini kullandı.

ulusalpost.com/alevi-ogrencilere-din-kulturu-baskisi-26724h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.