You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Haber-Çorum'un 29. yıldönümü

Alevi Haber-Çorum'un 29. yıldönümü

Posting Freak
Alevi Haber-Çorum'un 29. yıldönümü
Çorum’da 4 Temmuz 1980’de ülkücülerin sol görüşlü ve Alevi yurttaşların oturduğu Milönü Mahallesi’ne saldırısında ölen 100’ün üzerindeki yurttaş anıldı. Binlerce ev ve işyerinin tahrip edildiği katliamın üzerinden 29 yıl geçti.

Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler bugün düzenlenen törenlerle anılacak

’Acıdan ders çıkaralım’

ÇORUM - Çorum’da 4 Temmuz 1980’de ülkücülerin sol görüşlü ve Alevi yurttaşların oturduğu Milönü Mahallesi’ne saldırması sonucu 100’ün üzerinde yurttaşın öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı, binlerce ev ve işyerinin tahrip edildiği katliamın üzerinden tam 29 yıl geçti. Katliamda yaşamını yitirenler bugün Çorum’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılacak.

Türkiye’yi 12 Eylül darbesine götüren olaylar arasında yer alan Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler için ilk tören bugün saat 12.30’da Saat Kulesi Meydanı’nda yapılacak. Saat 13.00’de Çorum Devlet Tiyatro Salonu’nda bir panel düzenlenecek. Panele Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, Yol TV’den Haydar Aygören ve avukat Sadık Eral konuşmacı olarak katılacak. Hımıroğlu köyünde verilecek ’Canlar Yemeği’nin ardından saat 18.00’de Çorum Alevi Kültür Merkezi’nde lokma dağıtılacak.

Anma törenleriyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen avukat Eral, katliam tarihinin Çorum’da ’Barış ve Kardeşlik Günü’ ilan edileceğini açıkladı.

Birlik çağrısı yapıldı

Katliamda kendisinin de ağır yaralandığını anlatan Eral, ’Çorum olayları, dış güçlerin ortaya koyduğu bir provokasyondur. Olaylar Türkiye’yi 12 Eylül darbesine getirmek için planlanmıştır. Bazı çevreler ’bu olayları gündeme getirmekte ne yarar var, unutalım gitsin’ diyorlar. Fakat yaşanılan bu acı olayları unutmak yerine bir daha yaşanmaması için ders çıkarmalıyız’ dedi. Alevi Kültür Merkezi Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, ’acıyı bay eyledik’ temasıyla hazırlanan etkinliklere destek verdiklerini belirterek, ’Bu topraklarda bir daha Maraşlar, Sivaslar, Çorumlar olmasın diyoruz. 18 bin âlemi 72 millete aynı nazarla bakan bir felsefenin insanları olarak bütün Çorumluları bu birlik gününde el ele, kol kola olmaya çağırıyoruz. Gelin canlar bir olalım’ diye konuştu.

Fotoğraflar İçin Tıklayın...

SEYFETTİN METE / Cumhuriyet 04.07.2009
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Administrator
Alevi Haber-Çorum'un 29. yıldönümü
Aleviler üzerinde oynanan bütün gerici faşist oyunları ve katliamları kınıyorum...

Ne Maraş, ne Çorum ne de Sivas katliamları utulmamalı, unutturulmamalı...
Cezalı Üye
Alevi Haber-Çorum'un 29. yıldönümü
Your opinion is my opinion, iwc brother you too much bad now!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.