You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti

Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti

Administrator
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
Alevi Haber Ajansı

Abbas TAN : Cogi Baba ve Aleviler


[Resim: www.zohreanaforum.com]

Bir COGİ BABA var Anadolu’da, Sivas’ta, İmranlı’da, Koçgiri’de.

Cogi Baba, birçok Alevi için umut kapısı, ilaç, doktor, tedavi merkezi, Rehabilitasyon merkezi, ziyaret, halk ve haktır.

Ona ulaşmak ise günümüzde zulümdür, işkencedir.

Çocukluğumda yaşadığım bölgede (Sarız, Göksun, Tufanbeyli, Develi) de Cogi Baba’yı duyardım ama bir türlü gidip ziyaret etmek kısmet olmamıştı.

6 Temmuz 2008 tarihinde Cogi Baba’yı anma etkinliklerinin yedincisi yapılıyordu. Bu bir fırsattı ve bu fırsatı değerlendirerek o tarihte Cogi’de, Cogi Baba’yı ziyaret etme imkanı buldum. Gidişim son derece iyi oldu ama bir o kadar da içimi acıttı.

Alevilikte yatırların, ziyaretlerin, uluların önemi çok büyüktür. O yüzden buralara gerekli önem verilmeliydi ama binlerce insanın katıldığı etkinlik alanı tamamen toz toprak içerisinde, oturacak yer yok, ağaçların arası korkunç berbat.

Türbe, bir zamanların meşhuru Zöhre Ana tarafından restore edilme bahanesiyle yerle bir edilmiş. Anadolu Aleviliğinde simge olan Teslim taşında ve diğer yerlerde gördüğümüz sekiz köşe, on iki köşe dışında ilk defa rastlanan altı köşe esasıyla yapılan bu türbe yok edilmiş ve türbedeki taşların nerede olduğu da belli değil. Son derece basit bir yapı. Ziyaretçilerin girişte çıkarttıkları ayakkabıları yağmur ve yaş altında.

Ziyaret suyu kabul edilen ve kutsadıkları bu suyun bulunduğu yerde ayrı bir sıkıntı, cemevi inşaatı yapılmış ama o da yarı vaziyette.

Cemevinin ve ziyaret suyunun bulunduğu yerde bir Cogi Baba Derneği var ve hemen iki yüz metre aşağıda Cogi Baba Türbesi yönetimi bir başkalarında. Etkinliği düzenleyenler ise bir başkaları (İMRANLI-DER).

Yöre insanları Cogi Baba üzerine yemin ederler ama Cogi Baba kimlerin elinde işte bu konu son derece önemli.

Cogi Baba etkinliğinde Aleviler vardı, Alevi dostları vardı, protokol oradaydı, binlerce insan oradaydı ama basın yoktu. Sadece Yol TV çekim yapıyordu, hatta canlı yayın yapıyordu ama o da ayrı bir sorundu.

Belirtilen saatte etkinlikler resmen başlatıldı.

İmranlı kaymakamı, İmranlı Belediye Başkanı, Akıncılar Kaymakamı, İl Jandarma Komutanı, İl Genel Meclisi üyesi, Köy muhtarları, CHP Sivas Milletvekili, bütün bunlar son derece büyük ilgi gördüler, yollarda karşılanarak alkışlar arasında yerlerine oturtuldu, izzet ikram eksiksizdi.

Bizlerde protokolde oturuyorduk. Yanımda üç yada dört sandalye boştu. Türkiye’nin belki de dünyanın en büyük Demokratik Kitle Örgütü olan Hacı Bektaş Veli Kültür Tanıtma Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil ve yine en büyük kurumlarımızdan birisi olan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez alana geldiklerinde görevlilerin umurunda bile değillerdi. Onlarda yanımda bulunan boş sandalyelere oturmuşlardı. Görevliler tarafından bütün ilgi sayılı birkaç kişi içindi. Kimdi bunlar, Alevilere, Aleviliğe, Cogi Baba’ya, yöreye, etkinliğe ne tür bir katkı sunmuşlardı acaba? Gördüğüm manzara beni ve benim gibi düşünenleri üzmüştü ama o itibar görenler son derece mutluydular.

Tertip komitesi üyelerinin tavrı ayrı bir tartışma konusu.

Birileri tarafından göklere çıkartılan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Cogi Baba için ne yapmıştı acaba? Her ikisine de konuşma verdiler, merakla dinledim ne diyecekler acaba diye?

Söyledikleri bir söz vardı o da birlik, beraberlik, hoşgörü, insan sevgisi. Cogi ve Cogi Baba’dan hiç söz etmediler, edemezlerde.

Evet işte bu sözleri söyleyen iki insanı sunucunun da ricası ile elleri kızarana kadar alkışlıyorlardı o saf ve içerisi pırıl pırıl temiz insanlar. Niçin alkışlıyorlardı onlar? Alevilerin söylediklerini Alevilere söyledikleri için alkışlıyorlardı. Birlikten, beraberlikten... Halbuki onlarda biliyorlardı ki Alevilerin birlik, beraberlik diye bir sorunları yoktur.

Yöre halkı mutluydu, daracık ve tozlu yollardan traktörlerin üzerinde yada beş kişilik otomobile yedi, sekiz kişi binerek, asker ve polis kontrolünden geçerek gelebilmişlerdi etkinlik alanına. En çok mutlu oldukları konu ise Koçgirililer (yöre halkı) mahalli sanatçıların söyledikleri Kürtçe türkülere birlikte eşlik ediyorlar hem de seslerinin çıktığı kadar yüksek sesle bağırarak eşlik ediyorlardı. Niye mutlu olmasınlar ki ! Kaymakamın, Belediye Başkanının, İl Jandarma Komutanının ve canlı yayın yapan televizyonun karşısında Kürtçe türkülerini söylüyorlardı.

Sanki kendilerine bağ bağışlanmıştı.

Ama söyledikleri Kürtçe türkülerde; "köyüm viran olmuş, ağaçlar kurumuş ve köyde birkaç ihtiyar kalmış" diyorlardı ama yinede mutluydular.

Düşünebiliyor musunuz insanlar nelerle nasıl mutlu olabiliyorlar?

Yaşlı birisi ile sohbet ediyoruz, başka ne istiyorsunuz diye sorduğumda; ’Daha ne isteyeyim, bak çocuklarımız Kürtçe türkü söylüyorlar ve kimse de bir şey demiyor daha bundan güzel ne olabilir ki’ diyordu.

Bunu söyleyen o yüzü pak, elleri nasırlı, o temiz insan Türkçe’yi doğru dürüst konuşamıyor çünkü ana dili Kürtçe ve Türkçe’yi sonradan öğrenmiş.

İşte böyle bir Cogi Baba ziyaretini tamamlayarak yola koyulduk.

Cogi Baba etkinliği dönüşü yol kenarında bir anıt mezar var, Han Köyü'nde Hasret Gültekin’in mezarı.

Önümüzde ki araçta Ozan Dertli Divani ve arkadaşları ile anıtın önünde ziyaretçilerin yanında duruyoruz. Gözlerinden ışık saçılan bir bayan, Hasret Gültekin’in kardeşi Güler hanım ve biraz ileride Ulu bir çınar gibi duran Hasret Gültekin’in babası ve diğer yakınları.

Hasret’i ziyaret ediyoruz. Herkes gözyaşlarını birbirinden saklamaya çalışıyor ama bunlar nafile.

Hani bir dörtlük vardır.

Henüz gonca bir güldüm
Açılmadan dürüldüm
Baharıma ermeden
Topraklara büründüm

Toprakla bütünleşen ama teninin kokusu Madımak’ta kebap kokusu ile bütünleşen Hasret’i hasretle anarak babasının evine konuk olduk.

Baba, anne, kardeş, yeğenler yan yana dizildiler koskoca evde, biraz sonra herkes dağılacaktı. İstanbul’dan baharla gelip, güze kadar Hasret’le hasret giderip dönecek aile yalnız kalacaklardı.

Bizde onları anıları ile baş başa bırakarak dönüyoruz ama ne dönüş?

Abbas TAN

ALEVİ HABER AJANSI
Administrator
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
Cogi Baba Türbesinin restorasyonu abim tarafından yapıldı.

Benzetmek gibi olmasın yıllarca dışardan bakılınca bir tavuk kümesi gibi görüntüsü olan türbe -ki kendisi bildiğimiz üzere Hz. Muhammed' in bir yaşamıdır, Zöhre Ana tarafından abim aracılığıyla, Pir Coği Baba'ya layık bir şekilde yaptırıldı.

O yıllarda, şuan olduğu gibi rant amacıyla Coği baba şenlikleri falan düzenlenmiyordu.

E tabi türbe Zöhre Ana tarafından tadil edilip, Zöhre Ana'nın yaptırdığı diğer türbeler gibi güzel, temiz ve tertipli bir hale sokulunca rantcılar birer akbaba gibi üşüştüler türbenin başına. Türbe bir köye, zemzem kuyusu diğer köye pay edilip işletilmeye başlandı.

Şimdi de abbas tan, "zamanın meşhuru" gibi ironik bir anlatımla Pir Zöhre Ana üzerinden siyaset yapmaktadır.

Sn. Abbas Tan, Zöhre Ana aynı Cogi Baba'da olduğu gibi tüm zamanların en meşhurudur.


abbas tan, kendisine verilen yanlış bilgiler ışığında insanlara doğruları söylememektedir. Türbe tahrip edilmemiştir, türbe bir türbeye yakışır bir şekilde restore edilmiştir. Yeri gelirse bu konuda atılan iftiraları birebir burada yazarım. Çünkü bu iftiraların muhatabı bizzat biz olduk.

Sadece Cogi Baba'yı değil, Zöhre Ana hangi dağın başında bir türbeyi günyüzüne çıkradıysa, kendilerinde Tanrı ve Ali inancı olmayan bir takım şahsiyetler biryerlerden çıkıp, bu türbelerin başına birer akbaba gibi üşüştüler.
Posting Freak
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
Bu tür iftiracı,insanlıktan nasibini almamış insanlar Her zaman ZÖHRE ANAM'ın karşısına çıktı..
Mübareğin,türbesi harabe olmuş,bakımsızlığa terketmişler..
ZÖHRE ANA'da,o mübareğin türbesini bakım onarım yaptırınca zorlarına gitti tabi !!..
soruyom sana,tan !!.
Neden bu zamana kadar bakmadınız COGİ BABA'ya ??
Seni,COGİ BABAMA havale ediyom..
Son Düzenleme: 21/07/2008, 17:16, Düzenleyen: MERDAN.
Administrator
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
abbas tan ın posta adresi [email protected] ve kişisel net sayfası : abbastan.com


Sevgili abbas tan bey.

İsminizi ilk kez 2008 yılı cogi baba şenliklerinde duydum.

Türbe ile ilgili olarak Zöhre Ana hakkında sarf ettiğiniz " zamanın meşhuru" sözünüzden dolayı sizi esefle kınıyorum.

Türbeyi bizzat biz yaptırdık abbas bey.

Merak etmeyin türbeyi ne tahrip ettik ne de başka birşey.

Size verilen ve de sizin de tanık olmuşvari anlattığınız "Türbenin tahrip edildiği" yönündeki bilgiler, ne bileyim tarihi bazı taşların akibetinin belli olmadığı falan mesnetsiz bir yalandır.

Yıllarca bir tavuk kümesi görünümüde olan Cogi Baba türbesi, tarafımızdan temiz, güzel ve tertipli bir hale getirildi.

Bazı alevi örgütlerinde idarecilik yaptığınızı ve bazı araştırmalarınızın olduğunu sitenizden öğrendim. Saygı duyarım.

Yanlız size naçizane tafsiyem, eğer gerçek anlamda idareci ve bir araştırmacı vasfına haiz iseniz öncelikle hakkında kesin bilginizin olmadığı kişi ve konularda açıklama yapmayın.

Zöhre Ana her zaman meşhurdur. O'nun meşhurluğu Hz.Ali'den gelmektedir. Aynı Coği Baba'da olduğu gibi bu nam yüzyıllara yayılmıştır.

Kendisine ulaşmak oldukça kolaydır. Buyrun birgün gelin Zöhre Ana ile birlikte türbenin dünü bugünü hakkında beraberce sohbet edelim. Böylece hem Zöhre Ana hemde Cogi Baba türbesi hakkında asıl bilgileri birinci ağızdan edinirsiniz.

Size verilen kulaktan dolma ve taraflı bilgilerden dolayı, gaybe girmiş bir alevi pirinin sözümona şenliklerini yapmaya çalışırken, içinde bulunduğunuz ortamların popularitesine uygun ifadeleri kullanarak, yaşayan tek alevi pirini karalamaya çalışmayın.

Çünkü Zöhre Ana, yaşayan Cogi Babadır.

Sevgiler...

(muhtereme yolladığım posta)
Posting Freak
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
bu beyfendiye tepkimi gösterecem..
mail adresini verdiğin için teşekkürler TUNÇ Abi..
Administrator
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
Protesto Yazımı gönderdim kendisine,
Posting Freak
Alevi Haber-Cogi Baba üzerinden Zöhre Ana Siyaseti
teşekkürler T U N Ç abi sayende bende cevabımı ilettim sevgili abbas bey'e Smile
Bizim yolumuz insanlık yoludur.
Zöhre Ana


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.