You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...

Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...

Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
Aleviliğin kitabını o yazdı...

Hükümetin Alevi açılımında sona doğru. İzettin Doğan, Başbakan Erdoğan'ın kendisine söylediği çarpıcı sözleri aktardı.

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Başbakan Erdoğan'ın isteği üzerine ilköğretim okullarında okutulmak üzere Alevilik'le ilgili kitap hazırladığını Sabah'a açıkladı..

Doğan, 29 Mart seçimlerinden kısa bir süre önce Dolmabahçe'de Başbakan Tayyip Erdoğan ve kurmaylarıyla bir araya gelişini ve seçimler öncesinde hiç bir partiyi işaret etmeyerek neden suskun kaldığının perde arkasını Sevilay Yükselir'e anlattı. İşte Doğan'a sorularımız ve çarpıcı açıklamaları...

'KİTABI SİZ YAZIN' DEDİ

Sayın Başbakan'a Aleviliği ve Alevilerin isteklerini anlattım. Açık açık, hükümetin tavrının doğru olmadığını, bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirttik. Ve bu sorunun Türkiye'nin sorunu olduğunu, İzzettin Doğan'ın ya da bir başka Sünni yurttaşın sorunu olmadığını vurguladım. Bu sorun dolayısıyla Türkiye'nin çok zorluklarla karşı karşıya kalabileceğini, Türkiye açısından bir güvenlik sorununa dönebileceğini çünkü böylesine kırgın ve kızgın zeminin yabancı güçler tarafından çok kolayca kullanabileceğini Türkiye'yi kendi istedikleri istikamette yönlendirebileceklerini ve ülkenin zor durumda kalacağını söyledim. Sayın Başbakan ve yanındaki bakanlar bu yaklaşımı ve değerlendirmeyi benimsediler.
"Bunun bir çözüme bağlanması gerekir. Biz bu konuda her türlü önlemi ve değişiklikleri yapmaya hazırız ama seçim dönemi olduğu için yapacağımız değişiklikler, 'Alevi yurttaşların oylarını almaya yönelik değerlendirme' olarak kabul edilebilir. Onun için de bunu seçimlerden sonra tekrar bir araya gelelim ve gerçekleştirelim" dediler. Daha sonra Sayın Başbakanla bir yemekte bir araya geldik. Orada da halka hitaben bir konuşma yapmıştık her ikimiz de. O konuşma sırasında ben Alevi yurttaşların altı noktada oy birliği ile belirlenmiş isteklerinin artık hayata geçirilmesi gerektiğini tekrarladım. Sayın Başbakan'da cevaben, "Biz bunları hayata geçireceğiz. Burada söz veriyorum. Alevilikle ilgili bilgileri ders kitaplarına koyduk bile. Samimi olduğumu göstermek açısından söylüyorum. 32 sayfalık bir metin var ama Hocam siz hazırlayın bu kitabı. Daha fazla olabilir 32 sayfa ile sınırlı değil. İçerik itibariyle de, 'Sizin Alevilik budur' diyerek sunduğunuz bilgileri kitaplara koyacağız" diye söz verdi.

KİTAPLAR HAZIR RANDEVU İSTEYECEĞİM

Ben de hemen Alevi ve Sünni din adamlarından oluşan bir komisyon kurdum. O tarihten beri çalışıyorduk. Şimdi kitaplar hazır. Son bir okuma yapacağım ve ondan sonra Sayın Başbakan'dan bir randevu isteyeceğim ve kendilerine, 8 yıl boyunca din derslerinde okutulacak olan Alevilik ile ilgili bilgileri anlatan kitabı sunacağım.

DİN ÖĞRETMENLERİ KURS ALSIN

Elbette ki önemli. 20 yıldan beri bir hareketin temsilcisi olarak geldiğimiz noktayı çok olumlu buluyorum. Bir yola çıkıldı ve ilk kez olumlu bir adım atıldı. İnşallah bu adımı sonuçlandıracak Sayın Başbakan. Tabi asıl adım yazdıklarımızı görüp, "Evet biz hükümet olarak mutabıkız. Bu bilgileri kitaplara koyuyoruz ve öğrencilere dağıtıyoruz" dediği gün çok önemli bir adım atılmış olur. Yeterli olur mu? Yeterli olmaz, nedeni çünkü bu bilgilerin sürekliliğini sağlayacak olan kadrolara ihtiyaç var. Bu bilgileri okullarda kim okutacak? Kimler dersini verecek? Önemli olan bilginin kitaba girmesi önemlidir ama bu bilgiyi okutacak kişi bilginin kendisi kadar önemlidir. Bunları anlatacak din bilgisi öğretmenlerinin bir kursa tabi tutulması gerekir diyorum. Onların yetiştirilmesi lazım. İlla Alevi olması şart değil. Ama olursa da iyi olur tabi ki...
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
GÜLEN'İ NAZIM HİKMET'E BENZETEN DOĞAN'DAN GERİ ADIM YOK

En ufak değişiklik yok. Bakın. Dünyanın önünde saygıyla eğildiği en önemli şairlerden bir tanesinin mezarının Türkiye'ye getirilmesini henüz bu yıl konuştuk. Oysa ki bunun sizin açınızdan bir onur kaynağı olması gerekiyor. Şunu vatandaşa söylemeye çalışıyorum ama insanlar okumadan telkinlerle sizin söylediğinizi yorumlamaya çalışıyorlar. Ben ne diyorum: Haklar açısından cumhurbaşkanı da sokaktaki sade vatandaş da aynı haklara sahiptir. Hiç birinin birbirine üstünlüğü yoktur. İmtiyazı da yoktur. İmtiyaz makamındır, kişinin değildir. Fethullah Gülen de bir insan olarak hak ve özgürlükler kapsamına giriyorsa, vatandaş olarak ona da aynı şeyi uygulamanız gerekir.

YARGILAMADA BERAAT ETMİŞSE

O ayrı. Yasalara aykırı bir tavır varsa bu tavırlardan dolayı yargılanır. Ben bir hukukçuyum ve meseleye de bir hukukçu olarak bakarım. Biraz önce dedim ki; "Kimsenin imtiyazı yoktur. Kimse hukukun üstünde değildir" Fethullah Gülen de değildir. Eğer varsa yasaya aykırı bir şeyi yargılarsınız. Yargılamada beraat etmiş ise aklanmışsa, o zaman sen yine ona suçlu muamelesi yapamazsın. Yanlıştır. Bu Nâzım da olabilir, bu Fethullah Gülen de olabilir, bu sıradan Ahmet Efendi de olabilir. Bunlar yasaların önünde eşittir. Olayın ana fikri de budur. Bunu başka bir tarafa çekmenin manası da yoktur!

MHP'YE KİN VE NEFRET OLMASIN

1975'lere varan bir tatsızlık var. Anarşi ve terörün Türkiye'de dolu dizgin at koşturduğu bir dönemde Alevilere karşı MHP'li bazı militanların bir takım tasarruflarda bulunduğu söylendi ve bunlar yargılandı. Kimisi mahkumiyetle sonuçlandı, kimisi beraat etti. 34 yıl geçti ve 34 yaşındaki bir çocuk bu olayları bilmez. Alevilerin bir siyasal kuruluş olarak MHP'ye kin ve nefret duymalarına gerek yok. Ayrıca bugünün yöneticileri ile o günün yöneticileri aynı değil. Partide önemli değişimler ve değişiklikler olmuştur. Ve siyasi kurum olarak bunların da oylarını artırmak istemeleri en doğal haklarıdır. Aleviler gibi büyük bir kitleden hiç oy almamak MHP açısından önemli bir başarısızlıktır. O başarısızlığı başarıya çevirmeye çalışıyorlar. Bence de doğru bir politikadır.

AK PARTİ VE CHP'YE BAKIŞ

Hayır öyle bir şey yok! Böyle bir şeyi kabul etmiyorum. Aleviler AKP'ye de oy verir. Sosyolojik açıdan yanlış bir yaklaşımdır bu. Mesela Aleviler, "Demokrat Parti'ye oy vermez" diye bilinir. Yanlıştır bu. Çünkü Aleviler 1950-1960 arasında Demokrat Parti'yi desteklemiştir.


Oy vermiştir ama başka bir partiye asla yönelmemiştir tezi yanlıştır. Aleviler, Süleyman Demirel'e güvenlerini yitirdikten sonra sosyal demokrat ilkelerine güvenip sol partilere yöneldiler. Alevilerin şanssızlığı orada zaten. Sadece oy veren bir kitle görünümünde. Yani sol partiler oyunu alıyor, oyların karşısında talep edilen haklara ilgisiz kalıyor. Aslında şansızlık demek istiyorum daha ağır bir kelime kullanmamak için. Ama bundan sonra hiç şüpheniz olmasın böyle olmayacak. Aleviler kendilerine saygı duymayanları kendi eşitlik taleplerini kabul etmeyen ya da kabul edermiş gibi görünen partilere itibar etmeyeceklerdir. Bu önemli bir teşhistir. Eğer bu söylediklerim doğruysa bu şu demektir. Partiler Alevileri samimiyetle kucaklamak zorundalar. Bu olmadığı zaman başka bir parti başka bir oluşum Türkiye'de doğacaktır. Bu kaçınılmazdır.
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...

* İlk kez bir seçim öncesi kime oy vereceğiniz ya da Alevilerin hangi partiye oy vermesi gerektiğine dair bir açıklamanız olmadı. Bunun için mi? Yani Başbakanla söz kestiğiniz için mi?

Aynen öyle. Diyalog içine girmişken, karşılıklı güveni sarsacak olan birtakım kişisel duygusal sonuçları doğuracak olan hareketlerden kaçınmak istedim. Çünkü bu çok önemli bir olay. Seçimler her zaman olur, gelip geçer. Bizim için bu olayın gerçekleşmesi çok önemli. Bu olaya gölge düşürecek herhangi bir açıklama yapmak istemedim. Biliyorum ki Sayın Başbakan çok duygusal...
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Son Düzenleme: 26/04/2009, 10:13, Düzenleyen: AYFER.
Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
Mücadelem Alevilik için

* Aleviler için verdiğiniz mücadelede ilk kez böyle bir noktaya geldiniz sanırım...

Bakın ben, Aleviler için mücadele etmiyorum. Ben Alevilik için mücadele ediyorum. Bu çok önemli bir fark, kendi kimliğim açısından.

* Bu önemli bir adım ama yine de
toplumdaki, 'Aleviler AKP'ye oy vermez!' kanaatini değiştirmeyecek gibi geliyor.

Hayır öyle bir şey yok! Böyle bir şeyi kabul etmiyorum. Aleviler AKP'ye de oy verir. Sosyolojik açıdan yanlış bir yaklaşımdır bu. Mesela Aleviler, "Demokrat Parti'ye oy vermez" diye bilinir. Yanlıştır bu. Çünkü Aleviler 1950-1960 arasında Demokrat Parti'yi desteklemiştir.
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
*Genel kanı Alevilerin CHP dışında bir partiye oy vermediğidir.

Oy vermiştir ama başka bir partiye asla yönelmemiştir tezi yanlıştır. Aleviler, Süleyman Demirel'e güvenlerini yitirdikten sonra sosyal demokrat ilkelerine güvenip sol partilere yöneldiler. Alevilerin şanssızlığı orada zaten. Sadece oy veren bir kitle görünümünde. Yani sol partiler oyunu alıyor, oyların karşısında talep edilen haklara ilgisiz kalıyor. Aslında şansızlık demek istiyorum daha ağır bir kelime kullanmamak için. Ama bundan sonra hiç şüpheniz olmasın böyle olmayacak. Aleviler kendilerine saygı duymayanları kendi eşitlik taleplerini kabul etmeyen ya da kabul edermiş gibi görünen partilere itibar etmeyeceklerdir. Bu önemli bir teşhistir. Eğer bu söylediklerim doğruysa bu şu demektir. Partiler Alevileri samimiyetle kucaklamak zorundalar. Bu olmadığı zaman başka bir parti başka bir oluşum Türkiye'de doğacaktır. Bu kaçınılmazdır.
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Posting Freak
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
* Ergenekon'un 12. Dalgası'nda sizin de Patalya Otel'deki toplantıya katıldığınız yazıldı çizildi. Ne konuştunuz orada?

Bunu ilk defa sizden duyuyorum. Ama kendim böyle bir şeyi okusaydım bunu yazana ya da basın organına dava açardım. Ben Patalya Otel'in adını Mehmet Haberal ile ilgili haberlerde duydum. Yolunu bile bilmem o otelin.

* Haberal'ı tanır mısınız?

Çok iyi tanırım kendisini. Takdir ettiğim bir dostumdur. Bunlar kaçacak göçecek insanlar değillerdir.

* Yani bazı isimler dokunulmazdır mı diyorsunuz?

Kimse dokunulmaz değildir. Hukuk devletinde herkese dokunulabilinir.

* Emekli generaller de söyleyebiliyormusunuz?

Gayet tabi... Bunu Cumhurbaşkanı için de söylüyorum.

* Yani siyasi bir dava mı?

Bunu görmem için delillerin bilgisine hâkim olmam lazım. Yargıçlarımıza güvenmek durumundayız.
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Administrator
Alevi Haber-Aleviliğin kitabını o yazdı...
E tabi aabf Almanyada bu konuda bir adım öne geçti ya, durur mu sayın izzettin doğan...

Bahsi geçen kitabı erdoğandan önce Alevi kamuoyu ile paylaşın.

Bakalım neler döktürmüşsünüz?

Bakalım diyanetin aleviliğe bakışının dışında herhangi birşey var mı içerisinde?

Hem siz bu hakkı kimden aldınız, önce onu açıklayın isterseniz?

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.