You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Alevi dedesinden 12 imamlar'

'Alevi dedesinden 12 imamlar'

Posting Freak
'Alevi dedesinden 12 imamlar'
Alevi Dedesinden 12 İmamlar Alevilerce yas ilan edilen 12 imamlar (Muharrem Ayı) geçtiğimiz Cumartesi giinii başladı. 12 gün sürecek olan oruca ilişkin gazetemize konuşan Alevi Dedesi Hüseyin Yıldız, sorularımızı yanıtladı.
Tunceli EMEK- Baba Mansur evlatlarından olan Hüseyin Yıldız, kendini şöyle anlattı. "Ben Hüseyin Yıldız Dede.
Baba Mansur evlatlarındanım. Baba Mansur, İmam Muhammed Bakır'ın dördüncü oğlu Seyit Abdullah'tan geliyor.
Yaklaşık 6-7 aydan beri de Tunceli Cemevi'nin ikinci başkanlığını yapmaktayım." "1400 Yıl Oldu Kerbela'nın Yarası Kanamaya Devam Ediyor" Muharrem orucunun nasıl başladığına dair soru yönelttiğimiz Hüseyin Yıldız Dede, orucun başlama hikayesini şu şekilde anlattı: "680 yılında Kerbela'da Hz.
Peygamber Efendimizin Cennet Gençlerinin Efendisi dediği, Hz. Hüseyin Efendimizin aile efradı ile beraber, 6 aylık süt emen bebeğine varıncaya kadar, bütün ailesi Yezit tarafından hunharca susuz şehit edildi.
1400 yıl oldu, Kerbela'nın yarası hala kanamaya devam ediyor. Nerede şiddet, zulüm varsa, nerede can alınıyorsa, nerede kan dökülüyorsa orası Kerbala'dır.
O Kerbala'yı bugün de yaşıyoruz. Hasan ve Hüseyin Efendimiz dünyaya geldikleri zaman Hz.
Peygamber Efendimize bir müjde verildi fakat müjdenin ardından baş sağlığı dilendi. Başsağlığı dilendiği zaman da Hz.
Hasan Efendimizin zehirletileceği, Hz. Hüseyin Efendimizin de Kerbela'da aile efradıyla beraber katledileceği bildirildi.
O zaman Ana Fatma ağladı. "Ey baba! Peki senden, benden, bizlerden sonra, Hüseyin'im şehit edildikten sonra, bunların yasını kim tutacak" dedi.
O zaman Hz. Peygamber efendimiz "Dünya var oldukça Ehli Beyti'ni sevenler; 12 imamların yolunu sürenler Hz Hüseyin'in yasını tutacaklar.
Biz Aileviler de 12 imamlar'ın yolunu sürüp, 12 İmamlar'm sevenleri olarak dünya var oldukça Hz..
Hüseyin'in yasını tutmaya da devam edeceğiz" dedi. Oruç sırasında nasıl davranılması gerektiğini bir örnekle anlatan Yıldız şöyle konuştu: "Bir ayette Hz.
Peygamber efendimiz yürürken iki bayanın oruçluyken dedikodu yaptığını duyar. Onlar konuşurken Peygamber Efendimiz "Siz orucunuzu bozdunuz" diyor.
"Ya Muhammed biz yemedik, içmedik bu saate kadar oruç tuttuk"Hayır" diyor Muhammed,"Gıybet ettiniz." Oruçtan maksat; Hacı Beştaş'ın el i ne-be 1 ide-d i 1 ine sahip ol dediği gibi davranmak gerekir.
Hüseyin Yıldız, Muharrem ayında hem acıyı hem de sevinci yaşadığımızı belirterek bunu da şu şekilde açıkladı: "Acıyı şu şekilde yaşadık: Hz. Hüseyin efendimiz şehit edildi ama Zeynel Abidin sağ kaldı.
Küllendiysek de bir ateş parçası yine alevlendi. Dünya var oldukça bu var olacaktır.
Biz Alevi toplumu olarak yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Din, dil, ırk.
renk, mezhep ayrımı yapmadan; 72 milleti bir dil ile deryayı umman gibi kucakladık." diye konuştu.
"Aleviyim demekle Alevi olunmuyor" Hüseyin Yıldız, Alevi halkının Aleviliğin gereklerini tam olarak yerine getirmesi için kendilerini Hz. Hüseyin'in yerine koymaları gerektiğine dikkat çekerek, "Eskiden Tunceli'de yaşlılarımız gönül gözünden geldikleri gibi ya Allah ya Muhammed ya Ali deyip dua ederlerdi.
"Aleviyim" demekle Alevi olunmuyor. İmam Hüseyin gibi yaşamamız gerekiyor.
Yani İmam Hüseyin ne yaptı, neler yaşadı? Kerbelay'ı göz önüne alalım. Bir yakınımızı kaybettiğimiz zaman içimiz, ciğerimiz yanıyor ama Hz.
Hüseyin bütün aile efradını orada kaybetti. Hepsinin acısını ayrı ayrı yaşadı.
6 aylık bebeğinden tııtun da 18-20- 25 yaşlarındaki genç çocuklarının acısını yaşadı. Onun için Hüseyin'i anlamamız için kendimizi Hüseyin'in yerine koymamız gerekir" dedi.
"Oruçtan maksat nefsin terbivesidir " Yıldız, orucun yasaklarını da şu şekilde açıkladı: "Oruçtan maksat nefsin terbiyesidir. Bir insan nefsine hükmedemeyip nefsinin esiri olmamalı.
İnsanı yücelten de düşüren de nefistir. Muharrem ayında su içilmez, kan dökülmez, kesici bir alet kullanılmaz, kalp-gönül incitilmez, iştah kabartıcı yiyeceklerden uzak kaçılır.
Kısacası nasıl ki bir yakınımızı kaybettiğimizde hiç bir şey gözümüzde görünmüyorsa, yeme içmeden kesiliyorsak, o acıyı nasıl yaşıyorsak Hüseyin'in acısını da öyle yaşamalıyız ki onu anlayabilelim" "İştah Kabartan Şeylerden Uzak Durmalıyız" Oruçluyken özellikle su içilmemesi gerektiğinin altını çizen Hüseyin Dede, suyun dışında soğan ve yumurta yemekten kaçınılması gerektiğini de belirtti ve bunların yenmemesinin gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Eskilerimiz susuzluğunu su ile değil ayranla giderirlerdi. Vücudun tabiki suya ihtiyacı var.
Örneğin böbrek hastası olan insanlarımız vardır ama 12 gün boyunca ne kadar sudan kaçınılırsa o kadar iyidir. Vücut azaları buna uygun değilse dinde zorlama yoktur.
Susuzluğunu gidermek için çay yada ayran içebilirler. Yumurta canlıdır.
Canlıya kıymakla yumurta yemek aynı anlama gelir. Soğan ise iştah kabartır.
İştah kabartan şeylerden uzak durmamız lazım ki yasımızı yaşayalım. Soğanı yemeklerde kullananlar olabilir ama Dersim'de 12 ocağın tamamının değil de 8'inin Hak olduğu Erenler Diyarı'nda büyüklerimizde de olduğu gibi soğanın başını ne kestik ne de yemeklerde kullandık.
" "Muharrem'i Hüseyin Gibi Yaşayalım" 12 gün boyunca kesici aletlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Hüseyin Yıldız, "Benim canlardan ricam ellerinden geldikçe kesici aletlerden kaçınsınlar. Kerbela'da Muharremin 10.
günü Hz. Hüseyin'in kesik başı oklara takıldı.
Bunun için 12 gün boyunca bu coğrafyada balta, bıçak, satır kullanılmaz. Mesela oduncular kesici alet kullanmazlar, marangozlar işlerini bırakırlar.
Bunun için canlardan ricam, bunlara dikkat ederek Muharrem'i, Hüseyin gibi yaşamalarıdır." dedi.
Oruçta yaş sınırı olmadığını söyleyen dede, kişinin sağlığı müsaitse istediği yaşta oruç tutabileceğini söyledi. Yıldız, 12 gün boyunca cemevinde dedeler tarafından oruç açıldıktan sonra Muharrem ayına özgü sohbetler yapılacağını söyleyip herkesi bu sohbetlere davet etti.
"Muharrem Ayında Cem Tutulmaz, Muharrem Erkânı yürütülür" Muharrem ayı boyunca cem tutulmayacağının, sadece cem erkanı yürütüleceğini söyleyen Hüseyin Yıldız Dede, "Muharrem boyunca 12 gün boyunca oruçlar açıldıktan sonra Muharrem sohbetleri yapılır ve 12 giin boyunca cem tutulmaz. Sadece Muharrem Erkânı yürütülür.
Muharrem'in bittiği 13. gün kurbanlar kesildikten sonra Perşembe günü Muharrem cemi tutulur.
Yas mateminde muharrem erkânı yürütülür bu da bir ibadettir ama semah dönülmez. Yine bu yası matemde Cenab-ı Allah Kerbela'nın 72 şühedanın yüzü suyu hürmetine bütün canların dualarını ibadetlerini oruçlarını lokmalarını dergâh hazretlerine kabul-ii makbul eylesin.
" diye konuştu. .

28.10.2014
gazetea24.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.