You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi cumhurbaşkanı

Alevi cumhurbaşkanı

Administrator
Alevi cumhurbaşkanı
Alevi cumhurbaşkanı


] TİP’li Ahmet Şık’ın bir internet mecrasında söyledikleri büyük bir tartışma yarattı.
] Özetle söylediği, Kılıçdaroğlu'nın Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğiydi.

] Ahmet Şık bir mezhebe mensup olmayı Türkiye'nin en önemli yarışında başarısız olmanın 'garantisi' olarak görüyor, ayrımcılığı normalleştiren bir tutum almış oluyordu.
] Bunu yapan Sünni muhafazakar biri olsaydı Kadıköy meydanına çıkıp mikrofonla "Hesap vereceksiniz" diye bizzat kendisi bağırırdı.

] Geçmişte Alevilerden de benzer görüşler ileri sürenler oldu.

] Habertürk'te Sevilay Yılman da "Ben bir Aleviyim ama gerçeklerin de farkındayım" diyerek eğer aday olursa Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansının olmadığını savunmuştu.

] Bir Alevi, Alevi kimliğin algısı ile ilgili olarak kim bilir hangi travma nedeniyle böyle bir yanılgıya düşüyorsa orada ona bunu düşündürten hakim atmosfer sorumludur.
] Kendisini muhalif ilerici seküler devrimci put kırıcı olarak lanse eden siyasetçiler ise realiteyi mazeret göstererek ayrımcılığı normalleştirme yoluna gidemezler. ’Ama solcuyum ve moral üstünlüklerin kralıyım’ formülleri, ilk yumruk imtiyazları onları kurtarmaz.


] Ayrıca ben bu 'realite' denilen şeyden de gerçekten şüpheliyim.
] Zira kendime bakıyorum.

] İtikatta Maturidi amelde Hanefi kendini bildi bileli dindar olan biriyim.

] Bana "Bilge, uzlaştırıcı demokrat bir Alevi mi? Baskıcı tahakkümcü otoriter herhangi biri mi?" diye sorsanız ilkini tercih ederim.

] Sorun Alevi ya da Sünni olmak değil, ’mezhepçilik’ yapmaktır.
] Sorun Türk, Kürt ya da Arap olmak değil ’ırkçılık’ yapmaktır.
] Sorun Doğu Karadeniz’de ya da İç Anadolu’da doğmak değil ’bölgecilik’ yapmaktır.
] Sorun kadın ya da erkek olmak değil ’cinsiyetçilik’ yapmaktır.
] Sorun akrabalarına, mahallesine, cemaatine, sosyal çevresine bağlı olmak değil ’kayırmacılık’ ve ’nepotizm’ yapmaktır.
] Sorun bir kimliğe sahip olmak değil kimliğinden başka bir şeyi göremeyecek kadar körleşmek ve nihayetinde adaletten sapmaktır.

] Bu sözlerimin altına imza atmayacak tek bir vicdanlı Sünni muhafazakar olduğunu sanmıyorum.

] Zaten Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini tartışma konusu yapmaya kalkanların derdi de, Alevilik değil.

] Kemal Bey’in kendileri gibi şahsi kin ve ilkel intikam dürtüleriyle hareket etmeyen kişiliğinden rahatsız oluyorlar.


] Çünkü aslında parlamentodan yargıya yeni bir demokrasi, hukuk ve refah standardı kurmakla ilgilenmiyorlar. Erdoğan’ın elindeki iktidar sopasını almakla ilgileniyorlar sadece.
] Eh bu da dışardan çok fazla belli oluyor.
] Yani, bu ülkede insanlar Kılıçdaroğlu aday olursa ve ona oy vermezlerse nedeni Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması olmayacak.
] Nedeni CHP’nin tabanından AK Parti’nin eski ve yeni mahallesine yönelen nefret dili olacak.

Nihal Bengisu Karaca

KAYNAK:
[COLOR=#222222]https://www.haberturk.com/yazarlar/nihal-bengisu-karaca/3445619-alevi-cumhurbaskani

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.