You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Alevi-Bektaşiler Hafızasızlaştırılıyor

Alevi-Bektaşiler Hafızasızlaştırılıyor

Administrator
Alevi-Bektaşiler Hafızasızlaştırılıyor
HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Harabati Baba Dergahı’ndaki işgale ilişkin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev’e mektup gönderdi.

[COLOR=#454545] Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Harabati Baba Dergahı radikal İslamcı gruplar tarafından 2002 senesinde işgal edilmişti. Aradan geçen 17 yıla rağmen radikal İslamcılar 24.000 metrekarelik dergahtaki varlığını sürdürürken, dergahın asıl sahibi olan Alevi-Bektaşiler, silah zoruyla 80 metrekarelik bir alanda ibadet etmeye mahkum edilmişlerdir.

Konuyu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesiyle meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Kültür Bakanı’na ithafen konuya ilişkin bir mektup kaleme aldı.

Sabotaj eylemlerinden Alevi-Bektaşi kutsallarını hiçe sayan yaklaşımlarına, dergah arazisinin mezar yeri olarak satılmasından meydanevinde ezan yayını yapılmasına kadar işgalci selefi grubun dergaha verdiği zarara değinen Kenanoğlu, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti yetkililerin konuyla ilişkin tutanak tutmaktan öte bir girişimde bulunmadıklarına dikkat çekti.

’ALEVİ BEKTAŞİLER HAFIZASIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’
Kenanoğlu, mektuplarda, dergahtaki silahlı grubun kendilerine ait bir birim (tetikçileri) olduğunu itiraf eden Makedonya İslam Dini Birliği adlı yapının TİKA ile birlikte dergahta restorasyon adı altında kimi çalışmalar yürüttüğüne ve bu yolla dergahtaki Alevi-Bektaşi hafızasının kırımdan geçirilerek bölgede yaşayan Alevi-Bektaşilerin hafızasızlaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Alevi-Bektaşileri bağımsız bir inanç grubu olarak tanımayan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Alevi-Bektaşilerin bir inanç grubu olarak tanımak yerine -Alevi Bektaşileri ısrarla reddediyor olmalarına rağmen- İslam Dini Birliği Çatısı altında ele alınmaktadır.
Kuzey Makedon hükümetinin hem işgal konusundaki sessizliğine hem de Kuzey Makedonya sınırları içerisindeki Alevi-Bektaşilerin asimilasyoncu Makedonya İslam Dini Birliği’nin insafına terk edilmesine vurgu yapan Kenanoğlu, işgalin AİHM’e taşınmasıyla AİHM’in konuya ilişkin 2018’de aldığı kesin kararı hatırlattı. AİHM’in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9 ve 11. maddelerinin ihlal edildiği yönünde kesin karar aldığını ifade eden Kenanoğlu, bu kararın henüz Kuzey Makedon hükümeti tarafından hayata geçirilmediğini yetkililere yazdığı mektupta belirtti.

’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
2015 yılında dergaha bir ziyaret gerçekleştirip işgali yerinde gözlemlediğini belirten Kenanoğlu, Avrupa Birliği üyesi olma yolunda ilerleyen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Alevi-Bektaşiler nezdinde sergilediği inanç özgürlüğü pratiklerinin bu kapsamda belirleyici olacağına vurgu yaparak konunun takipçisi olacağını söyledi.

pirha

Administrator
Alevi-Bektaşiler Hafızasızlaştırılıyor
Yüce pirimiz Zöhre Ana'nın önderliğinde Harabati Baba Dergâhına yaptığımız iki ziyarette de bizzat şahit olduk bu işgal durumuna. 500 yıllık Alevi Bektaşi Tekkesini Yezid zihniyetli kişilerin işgal etmesi kabul edilemez. İkinci gittiğimizde türbe yakılmış, harap haldeydi. Şahsi görüşüm türbeyi yakanlar yine işgal etmek zihniyet !..
Şahı merdan fırsat vermesin bu alçaklara. En kısa zamanda türbemiz eski haline gelir ve Alevi Bektaşi inancına göre ibadete açılır umarım.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.