You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

AKP marifeti: Kadın amele pazarı

AKP marifeti: Kadın amele pazarı

Posting Freak
AKP marifeti: Kadın amele pazarı
[Resim: avatar8424_1.gif]

Hükümet bir ilke daha imza attı. Artık ülkenin bir "kadın amele pazarı" var. Uşak'ta "kadın amele pazarı" olarak adlandırılan alanda kadın emekçiler, 10 lira gündelikle iş bulmak için kar yağmur demeden saatlerce bekliyor.
HABER MERKEZİ Hükümet gündeme getirdiği istihdam paketinin kadınlara yeni iş fırsatları yaratacağını öne sürüyor. Hem daralan kadın istihdamı hem de kadınlara dayatılan daha önce karşılaşılmamış çalışma biçimleri bu iddiayı yalanlıyor.

"Amele pazarı" denilince akla daha çok inşaat ya da taşıma işlerinde çalışmak üzere bekleyen erkek emekçiler gelir. Ancak AKP iktidarı ülkeye artık bir "kadın amele pazarı" da hediye etmiş bulunuyor. Üstelik bu "pazar"da kadınlar "ev işi"ne ya da tarlaya gitmek üzere beklemiyor, fabrikalarda çalışmak üzere patronlar ya da temsilcileri tarafından seçiliyor.
Uşak'ta halk arasında "kadın amele pazarı" olarak adlandırılan alanda toplanan kadınlar, gündeliği 10 liralık iş bulabilmek için kar yağmur demeden soğuk altında saatlerce bekliyor.

Uşak'ın Eski Tabakhane bölgesinde her gün çok erken saatlerde kurulan "kadın amele pazarı"na gelen kadınlar saatlerce gündelik iş bulabilmek için bekliyorlar. Kadın işçiler, daha çok deri ve tekstil sanayisindeki günlük işler için 10 YTL yevmiye karşılığı tercih ediliyor.

Ayda ancak 4-5 gün iş bulabildiklerini söyleyen kadınlar, her türlü işte çalıştıklarını, iş seçme lükslerinin bulunmadığını kaydediyor.
Fabrika sahipleri ya da temsilcilerinin sabah pazar gelerek işçi seçtiklerini, şanslı olanların iş bulduğunu, bulamayanların evine geri döndüğünü söyleyen kadın işçiler, yün, deri, nakliye, temizlik her tür alanda çalıştıklarını, kazandıklarıyla evlerinin geçimini sağlamaya çabalıyor. Erkek işçiler kahvede beklerken, kadınların böyle bir olanağa sahip olmadığı, Uşak soğuğunda açık havada beklemekten perişan olduklarına dikkat çekiliyor.
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.