You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Afganistan-pakistan-türkiye

Afganistan-pakistan-türkiye

Administrator
Afganistan-pakistan-türkiye
AFGANİSTAN-PAKİSTAN-TÜRKİYE

Amerika’da, Türk Haftası etkinlikleri sona erdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, mevkidaşı ve Amerikalı meslektaşlarıyla uzun uzun konuştu. Kendisine verilen “Onur Madalyası”nı da taktı. Yurda döndü. Bu madalya Amerikalıların önem atfettikleri bir madalya. Görüşmelerin ana noktasını PKK oluşturdu sananlar büyük yanılgı içindeler. O cephede herkes yerli yerine sahip. Yeni bir şey yok. Ama daha Doğu’da Dünya’nın enerji ve Asya’nın yüreğine, Avrupa’ya açılan kapılarının kontrolünde ciddi sorunlar var.
Afganistan, Pakistan, Türkiye koridorunda Amerika, NATO yeniliyor. Bu “Köktendinci” yeni dalganın ve bunun temsilcisi Taliban ve temsil ettiklerinin zaferi demek. Aşağıda İran ve Şii Köktendinciliği (Atom bombası yaptı, yapacak) yukarıda Afganistan ki enerji koridoru ile Rusya ve Çin’in çevrelenmesinin anahtarı ve bölgenin sigortası Pakistan (Atom bombasına sahip Sünni İslam Devleti) Taliban karşısında yeniliyor; NATO yeniliyor. Pakistan’da yılda 1.5 milyar dolar Amerikan yardımı alan ordu, Amerikalılar tarafından eleştiriliyor: “paramızın karşılığını alamıyoruz. Pakistan zaten yapay bir devlet…” Yani Hindistan’a Taliban yerine, Pakistan’ı sana verebiliriz mesajları veriliyor. Arada Köktendinci terör nedeni ile Hinduizm-İslam kavgası da var hazırda. Hıristiyanlar, Pakistan’ı hediye paketi yapıyor. Olur mu?
Bütün bu kaos, Amerika’nın yenilgisi nedeni ile yaşanıyor. Bush doktrinleri çöktü aşağıda İran etkisi Irak’ı da yutuyor. Lübnan zaten gitti. Suriye malum
Mısır, İran’ın, ülkesinde ve Türkiye’de etkili olan Müslüman Kardeşler Köktendinci yapılanmasıyla ilişkilerinden rahatsız. Suudi Arabistan, Amerika kavgası ortada. Yani Köktendinci başkaldırı Ortadoğu ve Asya içlerinde İslam dünyasında kasırga estiriyor. Amerika ile kavga ediyor ve önde. İran, Amerika karşısında bu anlamda zafer kazanan ilk örnek. Taliban da kazanırsa!
Amerika, bunu önlemek ve İran ile Taliban’ı durdurmak için Türkiye’ye özel önem veriyor. Stratejik ortaklıktan model ülkeye indirgediği, ılımlı İslam iktidarı ile Ortadoğu ve Araplar ile en gerilerde kalan Müslüman ülkelere yolladığı, bunu yaparken AB’den kopardığı Türkiye, şimdi anahtar. Recep Tayyip Erdoğan ile yeni savaşımını vereceğine inanmadığı ortada. Bunun için eski ve köklü müttefiki Türk Silahlı Kuvvetlerine dönmüş durumda.

Amerika mevkidaşı ve meslektaşları ile Türk Genelkurmay Başkanı artık PKK konusunda konuşacak değiller ya, oturup bu yeni tabloyu konuşmuşlardır. Bundan sonra Pakistan-Afganistan koridorunda Türk Silahlı Kuvvetleri önde olacak. Öyle olmasa, bizim ordunun gece görüş dürbünlerini söküp Pakistan’a yollayacak, Pakistan ordusunu eğitecek ve buradaki köktendinci akını durdurmaya karar vermiş bir Genelkurmay açıklaması olur muydu? Hem de bu açıklamayı Orgeneral İlker Başbuğ yapar mıydı? Amerika-NATO ve tabi ki Türkiye, bu yeni savaşında AKP ve Erdoğan ile Abdullah Gül’ü nereye koyacaklar? Cepheye mi? Bana sorarsanız devri bitenleri nereye koyuyorsa tarih, oraya.

İyi de Amerikan destekli cemaat ne olacak? Türk ordusu ile kavgalı AKP ile kol kola olan Fethullahçılar’a ne olacak? İlker Paşa Amerika’da bunu konuşmadı mı? Yoksa … Amerika, benim beklediğimi yapıp Fethullah’a yeni ayar, bizim orduya da “ortalık karışık, sen bunu bana bırak” mı dedi.

Zaman Gazetesi’nin Washington temsilcisinin akreditasyonu sıradan yurttaş misyonuyla, Amerikan dayatmasıyla mı kabul edildi? Bu işte bir “Gatagulli” yok ama “Katakulli” var mı dersiniz?

İlker Paşa Amerika’da toplantısını Zaman temsilcisinin yurttaş akreditasyonuyla izlemesine izin verdi.

Taliban ve köktendincilere savaş açtı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Pakistan’ı savunacağını ilan etti. Afganistan’da zaten varız. Anavatan’da Ulus Devlet, Üniter yapıdan çivi oynamaz dedi.

PKK işi biter çok kolay dedi. Oysa iki hafta önce eski komutan Büyükanıt, “Kandil’e bütün orduyu yollasak alamayız” dememiş miydi?
Eminim İran işinin ne zaman olacağını da biliyor Başbuğ.

Bütün bunlara neden olarak da Yugoslavya korkusunu gösterdi. Bizi dağıtırlar dedi. “Ne mutlu Türküm diyene” biter, “Laik Devlet” gider mi? yani
Amerika dağıtma işini AKP ve oyuncularıyla, toplama ve saklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile konuşuyor! Obama AB’yi dinciler kapmasın Türkiye için “alacaksınız” diye zorluyor. Sarkozy’e kriz geçirtiyor. Merkel komada.
Amerikan elçisi muhalefet ziyaretlerinde Türkiye için yeni bir iktidar, Putin vari bir lider mi hazırlanıyor? Yoksa Erdoğan o mu? TSK ile Erdoğan şiir gibi anlaşıp, yola devam mı diyecekler, kol kola.

Türkiye’de yeni bir düzen kuruluyor. Allah beterinden korusun.

Herkesin hesaplarında görmezden geldiği Türk ulusu sağduyu ve sezgisiyle buna ne diyecek? Onu da yakında görürüz.


Tuncay Özkan

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.