You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Adana Alevi Platformu: Her Türlü Irkçılığın Karşısındayız

Adana Alevi Platformu: Her Türlü Irkçılığın Karşısındayız

Member
Adana Alevi Platformu: Her Türlü Irkçılığın Karşısındayız
[COLOR=#212529] Adana Alevi Platformu, bir internet sitesinde Alevilerin hedef gösteren bir yazı yayımlanmasını protesto etti. Platformun dönem sözcüsü Hüseyin Cömertpay, ’Alevi platformu olarak Türkiye’nin neresinde yaşanırsa yaşansın her türlü, hangi inançtan ya da kültürden olursa olsun ırkçılığın, yobazlığın ve kafatasçılığın karşısındayız" dedi.
[COLOR=#212529] Adana Büyükşehir Belediyesi önündeki Heykelli Park’ta bir araya gelen Adana Alevi Platformu üyeleri adına açıklama yapan Hüseyin Cömertpay, Adana’da bir internet sitesinde Alevileri, Arap toplumunu ve Nusayrileri hedef alan yazının yayımlanmasını ve yazıyı kaleme alan kişiyi eleştirdi.

[COLOR=#212529] Cömertpay, ’Arap Alevilerini, dolayısıyla tüm alevi toplumunu kendince küçük düşürmeye çalışan, siyasal tutumunu ırkçı bir anlayışa dayandıran bu şahsışiddetle, nefretle kınıyoruz’ dedi.

[COLOR=#212529] Cömertpay, yasal haklarını kullanacaklarını dile getirerek, şunları ifade etti:
[COLOR=#212529] "Toplumu ayrıştıran ve bölen bir yaklaşım sergileyen, kafatasçı, zihniyet fukarası bu mahlukatla ilgili yasal hakkımızı sonuna kadar kullanmak üzere saklı tutuyoruz. Bilinmelidir ki Adana Alevi Platformu olarak bizler Türkiye’nin neresinde yaşanırsa yaşansın her türlü, hangi inançtan ya da kültürden olursa olsun ırkçılığın, yobazlığın ve kafatasçılığın karşısındayız. Karşısında olmaya da devam edeceğiz. İnsanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bu indirgemede kendince aşağılama yolunu seçen bir yobazlığa set çekiyoruz, karşı duruyoruz. Toplumun tüm kesimlerini de bu akıl almaz, pervasız zihniyete karşı durmaya çağırıyoruz.’

[COLOR=#212529] "ALEVİLER BU TOPRAKLARDA VATANSEVERLİKLERİİLE BİLİNİR"

[COLOR=#212529] Alevilerin, bu topraklarda vatanseverlikleri ile bilindiğini dile getiren Cömertpay, şunları kaydetti:
[COLOR=#212529] "Alevi toplumu, bu topraklarda vatanseverliği ve aynı zamanda her alanda üretkenliğiyle bilinir. Topluma faydalı bireyler yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren gerek kültürel gerekse sosyal etkinliklerle öne çıkan Arap Alevi toplumu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında ülkesinin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için büyük bir gayret sarf eder.

[COLOR=#212529] Kurucu değerlere bağlı toplumumuzu, küçük aklınca küçümsemeye çalışan, ırkçı, kafatasçı ve yobaz zihniyetin ürünü olduğunu açıkça ortaya koyan bu şahıs yine bilmelidir ki; Kurtuluş yıllarındaki varoluş mücadelesinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına, kural ve kaidelerine, tüm kesimlerin değer yargılarına, dini inançlarına saygı gösteren, kendi inançlarını, geleneklerini, göreneklerini kimseye zarar vermeden, gösterişten uzak gerçekleştiren, öğrencilere, yoksullara kucak açan ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine yayılmış bilim insanı, akademisyen, doktor, Belediye Başkanı, öğretmen, mimar, mühendis, şehir plancısı ve daha sayabileceğimiz bir çok değeriyle ülkesini geleceğe taşımaya çalışan, iş insanlarıyla üretim ve istihdama büyük katkı sunan toplumumuzu yaralamaya çalışmasına asla izin vermeyeceğiz.

[COLOR=#212529] Sorumsuzluk örneği sergileyen bu zihniyet fukarasının özellikle geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni nesil çocuklardan uzak tutulmasını salık veriyoruz. Ahlaktan, vicdandan nasibini almamış zavallıyı bir kez daha nefretle kınıyor, yasal haklarımız saklı kalmak üzere bu tür çirkin yazılara karşı hukuk çerçevesinde daha sert tepki vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.’

[COLOR=#212529] Açıklamaya CHP milletvekilleri Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Ayhan Barut ve bazı CHP’li belediye meclis üyeleri ile CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi de destek verdi.

haberinnabzi.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.