You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ABF:Gericiliğe karşı ortak mücadele şart!

ABF:Gericiliğe karşı ortak mücadele şart!

Administrator
ABF:Gericiliğe karşı ortak mücadele şart!
[COLOR="#000000"]Alevi BektaşFi ederasyonu (ABF) okullardaki türban uygulaması ve eğitimin dincileştirilmesine karşı bir bildiri yayınlayarak, ’tercihi demokrasi, özgürlük ve laiklik olan bütün toplumsal kesimleri, inanç gruplarını, siyasi oluşumları ayrımsız olarak 12 Ekim’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda buluşmaya ve laik demokratik bir Türkiye için birlikte yürümeye davet’ etti. Açıklamanın tamamı şöyle:

Gericiliğe ve faşizme karşı ortak mücadele şart!
AKP iktidarı ’dindar ve kindar gençlik’ yetiştirme hedefine doğru hızla ilerliyor. AKP, 12 Eylül darbecilerinin başlattığı zorunlu din dersi uygulamasını daha da derinleştirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilk olarak 2004’de sonra da geçtiğimiz ay ’bu uygulamayı durdurun’ kararını görmek bir yana bu dersin yanına yeni din dersleri koydu. Alevi hareketinin ve ilerici eğitim sendikalarının ’zorunlu din dersi kaldırılsın’ talepleri duyulmak bile istenmedi! Eğitimin dili her geçen yıl biraz daha dinselleştirildi. Adına ’4+4+4’ denen eğitim sistemi devreye sokuldu. Eğitim ve laiklik sanki birbirini iten iki kavram haline getirildi. Sonra, orta öğrenim okullarının önemli bir bölümü İmam Hatip okullarına dönüştürüldü. TEOG sınav sisteminden dolayı yaklaşık 40 bin öğrenci İmam Hatiplere gitmek zorunda bırakıldı! Yönetmelikler değiştirilerek okul öncesi ve ilk öğretim kurumları da dahil bütün eğitim kurumlarına adına ’ibadethane’ dense de mescit ve cami yapmanın önünü açan kararlar alındı. Şimdi de 10 yaşındaki çocuklara türban serbest bırakıldı! Uygulamalara bakılınca önümüzdeki günlerde hedefin karma eğitimi de tümüyle ortadan kaldırmak olduğu kesin gözüküyor!
Eğitim tümüyle dinselleştirildi. Bilimsellikten uzaklaşan eğitim tam anlamıyla gericileştirildi. Laiklik ve özgürlük kavramları kağıt üzerinde kalan ve karşılığı olmayan kavramlara dönüştürüldü.
AKP iktidarı, kendisi gibi düşünmeyen ve inanmayan herkesi kendisi gibi düşünmeye ve inanmaya zorluyor. Farklı düşünen, inanan ve itiraz eden herkese karşı bu yüzden bu kadar tahammülsüz, saldırgan ve kutuplaştırıcı. Tıpkı IŞİD gibi! Tıpkı bölgemizdeki bütün siyasal İslamcı gruplar gibi!
Ülkemizdeki bütün kamusal kurumları dönüştüren, yasama, yürütme ve yargı arasındaki kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran ve ülkeyi İslamcı-faşizan bir ülkeye dönüştürmeye çalışan AKP iktidarına karşı çıkmak büyük bir zorunluluktur!
12 EKİM ANKARA’DA BULUŞALIM!
İçlerinde ABF’nin iki büyük bileşeninin, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Alevi Kültür Dernekleri’nin de olduğu üç Alevi kurumunun eğitimdeki dincileştirmeye karşı 12 inanç merkezinden başlattıkları yürüyüş, AKP’ye karşı duruşun büyük bir fırsatı olabilir.

Türkiye’nin bir çok farklı şehrinden başlayan yürüyüşler 12 Ekim 2104 Pazar günü Ankara Sıhhiye’de büyük bir mitingle sona erecektir.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) eğitim başta olmak üzere hayatın her alanında yaşanan gericileşmeye karşı tercihi demokrasi, özgürlük ve laiklik olan bütün toplumsal kesimleri, inanç gruplarını, siyasi oluşumları ayrımsız olarak 12 Ekim’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda buluşmaya ve laik demokratik bir Türkiye için birlikte yürümeye davet eder!
25 Eylül 2014


Alevi Bektaşi Federasyonu
Genel Yönetim Kurulu

kirmizihaber.com/abf-gericilige-ve-fasizme-karsi-ortak-mucadele-sart/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 26/09/2014, 23:46, Düzenleyen: SuLTann.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.