You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Abdullah Öcalana Hücre Arkadaşı Konusu..

Abdullah Öcalana Hücre Arkadaşı Konusu..

Posting Freak
Abdullah Öcalana Hücre Arkadaşı Konusu..
Avrupa Öcalan’ın İmralı’daki koşullarının düzeltilmesini istedi. Türkiye ise 7 Temmuz 2008’de AİHM’ye Öcalan’ın “tek başına tutulmasının yüksek maliyetli olması nedeniyle”, İmralı Cezaevi’nin kapasitesini artırmayı taahhüt etti. Şimdi İmralı yeni “ağır müebbetlik” konuklarını ağrılamaya hazırlanıyor.

Abdullah Öcalan’ın tek başına kaldığı İmralı Cezaevi’nde kapasite artırma çalışmaları başlatıldı. Bu amaçla İmralı Adası’na önemli miktarda inşaat malzemesinin gönderildiği gözlendi. Bu gelişmenin Türkiye’nin AİHM’ye, verdiği taahhüt nedeniyle ortaya çıktığı anlaşıldı. Kapasite artırımı olması halinde Öcalan’a hücre arkadaşı verilip verilmeyeceği veya diğer mahkumlarla ortak havalandırmayı paylaşıp paylaşmayacağı ise henüz belli değil.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde tek başına tutulmasının “tecrit” niteliği taşıdığı yönündeki raporu ve AİHM’de açılan tecrit davası Adalet Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Hükümetin Öcalan’ın cezaevi koşullarının tecrit olduğu iddiasıyla açtığı davada AİHM’ye gönderdiği 7 Temmuz 2008 tarihli ek savunmada Öcalan’ın koşulları ile ilgili çalışmaların sürdüğü belirtilerek, “Kapsamlı bir değerlendirmeyi takiben İmralı Cezaevi’nin kapasitesini arttırmak için bazı düzenlemeler yapılmasına yakın zamanda karar verilmiştir. Buna göre, başta ağırlaştırılmış müebbet hükümlülerinin kalabileceği yeni binaların yapımını içeren bir proje değerlendirme altındadır” denildi. Savunmada, kapasite artırımı olması halinde Öcalan’a hücre arkadaşı verilip verilmeyeceği veya F tipi cezaevlerinde olduğu gibi ortak havalandırmayı paylaşıp paylaşmayacağı konusunda bir şey söylenmedi. Savunmada, Öcalan’ın çok sayıda kişiyle ziyaretçi görüşü yaptığı ve tecrit altında olmadığı belirtilerek “35 bin kişinin ölümüne sebebiyet veren suçlunun tehlikeli profili nedeniyle idare bir takım önlemler alabilir” denildi.

Bakan Şahin de projeyi doğruladı

Çankırı’da ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de İmralı Adası’na yeni bir bina yapımı için inşaat malzemesi taşındığına ilişkin haberlerle ilgili olarak, adada yeni bir infaz kurumu yapmayı planladıklarını söyledi. Bakan Şahin, “İmralı Adası’nda güvenlik görevlilerinin barınabileceği yerlerin uygun olmaması nedeniyle yenilerini yapmak için inşaat başlattık. Aynı zamanda oraya 5 veya 6 hükümlünün daha kalabileceği şekilde ceza infaz kurumu yapmayı planlıyoruz. Bunu yaptıktan sonra oraya hükümlü sevk edip etmeyeceğimizi değerlendireceğiz” dedi.

Odası yeniden aranmış

Bu arada Öcalan’ın, kendisiyle görüşen avukatlarına odasının yeniden arandığını ancak kendisine dokunulmadığını söylediği öğrenildi. Öcalan, cezaevi koşullarının her geçen gün ağırlaştığını iddia ederek “Bahçenin duvarından bir ağacın dalı gözüküyordu. O dalı bile kestiler” dedi.

Kimler komşusu olabilir?

İmralI’da yapılan düzenlemenin ardından buraya hangi hükümlülerin gideceği de merak konusu oldu. Adalet Bakanlığı bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Ancak mahkeme kararıyla yüksek güvenlikli cezaevlerinde tutulması öngörülen birçok ünlü hükümlü bulunuyor.

Öcalan’a komşu gitmesi beklenen bazı ünlü hükümlüler şöyle:
Salih İzzet Erdiş (İBDA/C lideri), Loui Sakka (El Kaideci), Alaattin Çakıcı (Çete lideri), Metin Kaplan (İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi), Ercan Kartal (DHKP/C liderlerinden), Mehmet Ali Ağca (Gazeteci Abdi İpekçi’nin katili)

]Alaattin Çakıcı bi açıklamasında apoyu istediğini söylemiş hadi hayırlısı
[Resim: 114ld.jpg]Ben göremem daha uzun boyunu
Ahret derler kısaltamam yolunu
Bugün Sahı Merdan sarsın oglunu
Yetis Ya Üseyin baban gidiyo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.