You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ABD Genelkurmayı'nd an korkutan 'Kobani' açıklaması

ABD Genelkurmayı'nd an korkutan 'Kobani' açıklaması

Administrator
ABD Genelkurmayı'nd an korkutan 'Kobani' açıklaması
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, 'Korkarım ki Kobani düşecek' diye konuştu

ABD Genelkurmay Başkanı Org. Martin Dempsey, IŞİD tehditi altındaki Kobani'nin durumuna ilişkin yürek hoplatan bir açıklama yaptı.

Dempsey, Kobani'nin son durumuyla ilgili olarak ’Korkarım ki Kobani düşecek’ dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, ABC News’ten Marta Raddaz’a verdiği demeçte Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kısa sürede Kobani'yi ele geçirebileceğini söyledi.

ÖZEL VE DEMPSEY GÖRÜŞTÜ

IŞİD militanlarının kentin dışına yüklendiğini belirten Dempsey, Kobani’deki gelişmelerle ilgili Türkiyeli mevkidaşı Orgeneral Necdet Özel ile konuştuğunu söyledi.

Türkiye'nin sınırın kendi tarafına IŞİD’in geçişini önlemek için güç yerleştirdiğini belirten Dempsey, "IŞİD bunu yapmayacak kadar akıllıdır" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı, IŞİD'in Kobani’ye Kürtlerden alması halinde Suriye'nin kuzey sınırının büyük bölümünü kontrol edeceğini kaydetti.

"IŞİD DÜŞMANINI ÖĞRENİYOR"

ABD’nin, IŞİD güçlerini Kobani’den püskürtmek için hava saldırısı düzenlediğini belirten Dempsey, yaptıkları saldırıların sınırlı etkisinin olduğunu savunarak, "IŞİD, düşmanını öğreniyor ve nasıl manevra yapılacağını ve nüfusu nasıl kullanacağını ve gizleneceğini biliyor" dedi.

"ELEKTRONİK ALETLERİ KULLANMA KONUSUNDA DAHA DA AKILLANDILAR"

IŞİD savaşçılarını havadan vurmanın gittikçe güç hale geldiğini belirten Dempsey, ’Elektronik aletleri kullanma konusunda daha da akıllanıyorlar. Daha önce yaptıkları gibi bayrak sallamıyorlar, büyük konvoylar halinde hareket etmiyorlar. Görünür ve tanımlanabilir karargahlar kurmuyorlar’ dedi.

Dempsey, Kobani’nin düşmesi halinde IŞİD’in ’korkunç zulümler’ yapacağından şüphesi olmadığını söyledi.

"TÜRKİYE'Yİ DE TEHDİT EDER HALE GELECEKLER"

Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura ise ’IŞİD Kobani’yi alırsa büyük bir insani trajedi ve katliam yaşanması söz konusu. Ayrıca Türkiye'yi de tehdit eder hale gelecekler. Kararı Türkiye'ye bırakıyorum’ dedi.

internethaber.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.