You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ABD’den Kürtlere silah yardımı

ABD’den Kürtlere silah yardımı

Member
ABD’den Kürtlere silah yardımı
Amerikan güçleri, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve tıbbi malzeme yardımında bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin, sahada IŞİD’e karşı şehri koruyan Kürt güçlere takviye yapmak için Kobani bölgesine bugün havadan birçok yardım yaptığı bildirildi.
ABD Hava Kuvvetleri’nin C-130 tipi nakliye uçağının Irak’taki Kürt yetkililer tarafından sağlanan silah, cephane ve tıbbi malzeme yardımını, Kobani’nin kontrolünü ele geçirmeye çalışan IŞİD’e karşı direnişe devam edilmesi kapsamında gerçekleştirdiği kaydedildi. Açıklamada, yardımın ardından uçağın bölgeden güvenlik şekilde ayrıldığı ifade edildi.
Amerikan ordusunun Kobani’de IŞİD’e karşı bugüne kadar 135 hava saldırısı düzenlediği bilgisi paylaşılan açıklamada, saldırıların IŞİD’in ilerleyişini engellediği, yüzlerce savaşçısının öldürüldüğü, muharebe teçhizatlarının imha edildiği veya hasar verildiğine yönelik belirtilerin bulunduğu kaydedildi.
Açıklamada, ’Ancak IŞİD, kente yönelik tehdidini sürdürüyor. Kürt güçlerinin direnişine devam ettiği Kobani’de güvenlik durumu kırılganlığını koruyor. CENTCOM komutanının da belirttiği gibi Kobani hala düşebilir’ değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada, saldırıların ’Doğal Kararlılık’ operasyonlarının bir parçası olarak gerçekleştirildiği belirtildi.
TÜRKİYE’Yİ DE BİLGİLENDİRDİK
Amerikalı üst düzey yetkili, Amerikan güçlerinin Kobani’de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve insani malzeme yardımı yapmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirdiğini kaydetti.
Telekonferansla gazetecilere bilgi veren Amerikalı üst düzey yetkililer, Kobani’de IŞİD ile Kürt güçler arasında zorlu bir çatışmanın olduğunu, bu nedenle Obama’nın bu konuda harekete geçmek istediğini bildirdi.
Bu kapsamda, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin sağladığı silah ve insani yardımların ABD askeri uçaklarıyla Kobani’ye havadan bırakıldığını belirten yetkililer, uçakların toplam 27 konteyner takviye yaptığını bildirdi. Yetkililer, bu takviyelerin küçük silahlar ve cephanelikler ile insani yardım bağlamında tıbbi malzemelerden oluştuğu bilgisini verdi.
Silah yardımının ilk kez mi yapıldığı ve neden doğrudan ABD tarafından sağlanmadığına yönelik soru üzerine Amerikalı üst düzey bir yetkili, ABD’nin bir süredir Suriyeli muhaliflere yardımları artırdığını ve askeri yardım yapma kararı aldığını hatırlattı.
Yetkili, ancak Kobani’deki durumun spesifik ve acil bir takviye gerektirdiğine işaret ederek, Irak’taki Kürt yönetiminin silah desteği sağlamak istediği ve bunun da Kobani’de sahada savaşanlara destek vermenin en hızlı yolu olduğunu dile getirdi. Yetkililer, ABD’nin de bu takviyenin yerine ulaşması için havadan eşsiz askeri kapasitesini kullandığını söyledi.
’IŞİD, şehri ele geçirirse katliam yapar’
Kobani’de halkın çoğunluğunun şehri terk ettiği ve sayıları yüzlerle ifade edilen insanların kaldığı hatırlatılarak, neden şimdi buraya insani yardım yapılmaya başlandığına yönelik soru üzerine yetkililer, IŞİD’in ele geçirdiği şehirlerdeki kadın-çocuk herkesi katlettiğine dikkati çekti.
Yetkililer, son dönemde IŞİD’in Kobani’ye çok fazla kaynak aktardığını da hatırlatarak, bunun da kendilerine daha fazla IŞİD hedefini vurma fırsatı sağladığını söyledi.
Bu takviyelerin Kobani’nin düşmesini engelleyip engellemeyeceği sorusuna karşın yetkililer, sahadaki durumun karmaşıklığı nedeniyle bunun bilinemediğini, yardımların sahadaki güçlerin acil ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olduğunu dile getirdi.
’Obama, Erdoğan’a bilgi verdi’
Yetkililer, bu takviye hakkında Türk yetkililerine bilgi verilip verilmediğine yönelik bir soru üzerine, Türk hükümetine bir süredir Kobani’deki güçlere takviye gönderilmesinin aciliyetini ifade ettiklerini ve Türk hükümetiyle birçok düzeyde görüşmeleri bulunduğunu söyledi.
ABD Başkanı Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dün telefon görüşmesi yaptığını anımsatan bir yetkili, Obama’nın Erdoğan’ı, Kobani’ye havadan destek verme yönündeki bu girişimleri ve önemi hakkında bilgilendirdiğini aktardı.
Yetkili, ’Türkiye’nin Kürt gruplar da dahil bazı gruplara yönelik kaygılarını anladıklarını ama IŞİD’in de ABD ve Türkiye’nin ortak düşmanı olduğunu’ kaydetti.
Türkiye ile IŞİD’in gücünü azaltma ve yok etmede en iyi yollar konusunda görüşmeler devam etse de birçok düzeyde Türkiye ile işbirliğinin olduğuna işaret eden yetkili, bu tür konuların Ankara ile gelecek günlerdeki görüşme maddelerinden biri olmaya devam edeceğini bildirdi.
Yetkililer, Türkiye’nin Kobani’den sığınmacıları kabul ettiğine dikkati çekti ve Suriyeli muhaliflere eğitim ve ekipman programına katılmasına yönelik memnuniyetlerini dile getirdi.
’Türkiye bu konuda en yakın müttefiklerimizden olmaya devam ediyor’
Amerikalı üst düzey yetkili, Türkiye ile bu konudaki ortaklıklarına değer verdiklerini anlatarak, ’Türkiye, bu konuda en yakın müttefiklerimizden biri olmaya devam ediyor’ dedi.
Kobani’ye yeniden takviye yapmanın yollarına da baktıklarını dile getiren yetkililer, bunlardan birinin de karadan yardım olduğunu, bunun da Türkiye ile görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Yetkililer, sahadaki güçlerin ihtiyaçlarını değerlendirmeyi sürdürdüklerini de bildirdi.
Başka bir üst düzey yetkili de ’Türklerle Kobani’ye yönelik daha sürdürülebilir takviyelerin sağlanması noktasında görüşmeye devam edeceklerini’ söyledi. (AA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.