You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ABD de kesenin ağzını açtı

ABD de kesenin ağzını açtı

Administrator
ABD de kesenin ağzını açtı
ABD de kesenin ağzını açtı[Resim: www.zohreanaforum.com]


[Resim: www.zohreanaforum.com]
Fed piyasaları rahatlamak için mortgage kredilerine dayalı 600 milyar dolarlık borç ve tahvili satın alıyor. Banka ayrıca 200 milyar dolarlık bir kaynağı tüketici kredilerine dayalı kıymet alımında kullanacak

ABD Merkez Bankası Fed piyasalardaki likidite sıkışıklığını gidermek ve borçlanmayı kolaylaştırmak için kesenin ağzını açtı. Fed mali sisteme yapacağı büyük müdahaleyle 600 milyar dolarlık morgage kredilerine dayalı borç ve tahvil satın alacak. Banka ayrıca tüketici kredilerine dayalı menkul kıymetlerden de 200 milyar dolarlık alım yapacak. Banka mortgage kâğıtlarıyla ilgili 600 milyar dolarlık alımın 100 milyar dolarıyla kamu destekli mortgage kuruluşları Fannie Mae, Freddie Mac ve Federal Home Loan Banks’ın (Federal Konut Kredisi Bankaları) ihraç ettiği tahvilleri alıp bu kuruluşların tekrar borç verebilmesinin önünü açacak. Kalan 500 milyar dolar ise bu kuruluşların verdiği mortgage kredilerine dayalı menkul kıymetlerin alımında kullanılacak.

Sıra tüketicide

Fed bu girişimle de kâğıtların değerinin düşmesini önlemeye çalışacak. Bugüne kadar daha çok büyük bankalara ve mortgage kuruluşlarına destek olan Fed bu kez tüketiciye yönelik destek için de 200 milyar dolar harcayacak. Bu miktarla aralarında otomobil, eğitim ve kredi kartı borçlarının da bulunduğu tüketici kredileri ve küçük işletmelere yönelik kredilere dayalı menkul kıymetler de alınacak.

Fed bu önlemlerle konut sektöründeki sorunların çözümünün hedeflendiğini belirtip ‘’Bu girişimlerin hedefi konut kredilerini bulunur hale getirmek ve maliyetini düşürmek. Bu sayede konut sektörü desteklenmiş olacak ve mali piyasa koşulları hızla düzelecektir’ dedi. Açıklamada alımların birkaç çeyrek içinde tamamlanacağı belirtildi. ABD Hazinesi’nin Fed’e yeni tüketici kredisi imkânı için 20 milyar dolar ayıracağı da belirtildi.

‘Birlikte çalışacağız’

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ise Hazine Bakan adayı Timothy Geithner ile her konuda birlikte çalışacaklarını söyledi.

Ekonomi dondu kaldı

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) yüzde 0,5 küçüldü. Söz konusu rakam ekonominin 2001 üçüncü çeyreğinden bu yana en kötü performansını temsil ediyor. O zaman ekonomi yüzde 1.4 oranında küçülmüştü. Ticaret Bakanlığı bir ay önce üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 0.3 küçüleceğini tahmin ediyordu.

Ekonominin motoru Amerikalı tüketiciler üçüncü çeyrekte harcamalarını yüzde 3.7 kıstılar. Tüketici harcamalarındaki bu düşüş ülkenin büyük bir durgunluk içinde olduğu 1980 yılından bu yana görülmemişti. Ticaret Bakanlığı’nın raporu Amerikalıların kullanılabilir gelirlerinin son çeyrekte yıllık bazda yüzde 9.2 gerilediğini gösterdi. Bu oran 1947’den bu yana ABD’de kullanılabilir gelirde gözlenen en büyük düşük. Veriler konut sektöründeki daralmanın da 11 çeyrekten beri devam ettiğini gösteriyor
[Resim: www.zohreanaforum.com]
"ilmin sözü Ali'dir..."Zöhre Ana...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.