You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

9 yaşında türbana TBB'den sert tepki

9 yaşında türbana TBB'den sert tepki

Administrator
9 yaşında türbana TBB'den sert tepki
Türkiye Barolar Birliği, okullarda türbanı 9 yaşa indiren yönetmelik değişikliği ile ilgili açıklama yayımladı.

Bu değişikliğin Anayasa'nın 2'inci maddesine ve Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi'ne aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, " Yapılan, Mecelle’ye çok hızlı bir dönüştür; Mecelle’nin kızlarda buluğ yaşını ’tam dokuz’ olarak kabul eden 986. maddesini fiilen yürürlüğe sokmaktır." denildi.

[Resim: devrim-kanunlari-korundukca.jpg]

Açıklama şöyle:

’Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’te türban kullanımını 9 yaşa indiren değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu düzenleme ile türbanın ortaöğretim sınıflarına da sokulması, dikkatler ülkemizin ve bölgemizin içinde bulunduğu sorunlar yumağında iken kadın özgürlüğünü sınırlamada bir adım daha atmaktır. Bu adım Anayasamızın 2. maddesine aykırı olduğu gibi, doğrudan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 14. maddesinin düzenlediği ’çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkı’na, Kadın Haklarına Karşı Her Türlü Ayırımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

Son dönemde adım adım sürdürülen ve TEOG uygulaması ile de hızlandırılan, ulusal eğitimi imam hatip temel eğitimine oturtma ve isteyen istemeyen herkesi bu eğitimden geçirme anlayışı öğrencilere özgürlük tanıma değil, var olanı kısıtlamaktır. Yapılan, Mecelle’ye çok hızlı bir dönüştür; Mecelle’nin kızlarda buluğ yaşını ’tam dokuz’ olarak kabul eden 986. maddesini fiilen yürürlüğe sokmaktır.

Bunların özgürlük olduğunu kabul etmek; Cumhuriyet’in temelindeki devrim felsefesini görmezden gelmek, teokratik düzenden laik düzene geçişi sorgulamak, Atatürk devriminin kadını çarşaftan çıkarıp sosyal hayata soktuğunu unutmaktır.

Sorun, özünde ’kadın hakları’ sorunudur ve bu konuda Cumhuriyet’in sağladığı kazanımlardan vazgeçme ve ’toplumun dinselleşmesi’ anlamına gelmektedir. Cumhuriyetimizin ’laiklik’ ilkesinin yaşama yansıyan en büyük etkileri ’kadınların toplum içindeki yeri ve etkinliği’ ile ’egemenliğin kaynağı’dır.

Anayasa’da laiklik ilkesi durdukça, devrim kanunları korundukça bütün bunların özgürlükle açıklanması olanaksızdır.

Saygılarımızla.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu"

Odatv.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.