You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu

9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu

Administrator
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
9 Eylül’

Türk Tarihi’nin en şanlı evresini oluşturan ’Zafer Koşusu’nun Kordon rıhtımında sona erdiği, istilâcı emperyalizme son darbenin vurulduğu kutlu gün’


Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün, İzmir’in kurtuluşunu ordulara şu tarihi mesajla bildirdi:

’İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakârlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakârlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır’.

İzmir'de Düşman Bayrağına Saygı !

Karşıyaka'daki kalacağı eve geldiğinde evin mermer taraçasına çıktıktan sonra kapının önüne ipek bir Yunan bayrağı serilmiştir. Üzerine basılacak bir yol halısı gibi yayılmıştır. Kadın ve erkek orada bulunan İzmirliler:

’Buyurunuz geçiniz.... Bizim öcümüzü yerine getiriniz. Yabancı kral bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz lütfedin, bu karşılıkla o lekeyi silin! Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizin evinizdir. Bu hak sizindir’ diye yalvarıyorlardı. Mustafa Kemal yerde serili bayrağın önünde durur, ağlayarak yalvaran kadın ve erkeklere tatlılıkla bakarak;

’O geçmişte kötü etmiş. Bir milletin istiklalini temsil eden bayrak çiğnenmez. Ben onun hatasını tekrar edemem’ der. Bayrağı kaldırtır ve bembeyaz mermerlere basarak içeri girer.

[Resim: 6.jpg]
Posting Freak
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
Yangın yerinden ülkenin en güzel, en medeni ve barış içinde yaşayan bir kenti bize bağışlayan Yüce Pirimiz Atatürk'e şükranlarımı sunuyor ve niyaz ediyorum.
Türkiye'yi Bürükselden, Washington'dan, Kandil'den yönetenlere karşı İzmir, Atamızın başkenti Ankara'ya sonsuza kadar bağlı kalacak bir ildir.
Tüm Atatürkçülerin 9 Eylül'ü kutlu olsun!
Ne mutlu Türk'üm diyene!
Ne mutlu Atatürkçüyüm diyene!

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Administrator
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
Bugün 9 Eylül.İzmir'in işgalden kurtuluşunun 91. yıldönümü.
O büyük günden bir yıl sonra Atatürk İzmir'e geliyor.
Ve halk tarafından coşkuyla karşılanıyor.
İşte ABD arşivlerinden Armağan Yılmaz tarafından bulunup çıkarılan o görüntüler:

Posting Freak
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu
Yıllar önce İzmir'i kazandığı mücadeleyle milletine bağışlayan Mustafa Kemal'i gönüllerinden hiç silmeyen ve onu hep yaşatan bunun için adı 'gavura' çıkan İzmir'in bağımsızlık utkusu kutlu olsun. Ne mutlu Mustafa Kemal'in armağanına sahip çıkabilene
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.