You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

5 Soruda Kobani Gerçeği

5 Soruda Kobani Gerçeği

Administrator
5 Soruda Kobani Gerçeği
Kobani'de YPG güçleri ile IŞİD militanları gögüs göğüse çarpışıyor. Peki Kobani ne kadar öneme sahip. El Cezire Türk, çatışmanın merkezindeki kentle ilgili önemli bilgiler aktardı.

[Resim: 1.jpg]

Kobani'nin IŞİD için önemi nedir?

IŞİD, Tel Abyad, (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka’yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasındaysa Kobani var. IŞİD Kobani’yi de alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgeden başka bölgelere doğru ilerlemesi de lojistik olarak kolaylaşacak.

[Resim: 2.jpg]

Kobani'nin Suriye Kürtleri için önemi nedir?

PYD’nin Ocak ayında ilan ettiği üç kanton yönetimin coğrafi olarak ortasında duran alan Kobani. Kobani’nin yaklaşık 200 kilometre batısında Afrin, doğusundaysa Cezire kantonu var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfus ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler IŞİD’in elinde. Kobani düşünce, diğer PYD kantonları da zayıflayacak. IŞİD de çok geniş bir alanda egemenlik kuracak.

Kobani'nin Türkiye için önemi nedir?

Kobani'nin karşısında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi var. İki yerleşim arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı bulunuyor. Kobani, IŞİD'in eline geçerse, Türkiye Suriye arasındaki bir sınır kapısı daha IŞİD'in denetimine geçecek. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale Tel Abyad Sınır Kapısı'nı, Gaziantep Karkamış kapısını ve Kilis Çobanbey El Rai kapısını elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor.

Kobani'nin nüfusu ne kadar?

Kesin bir rakam olmamakla birlikte Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona yaklaştı. Özellikle Halep, Şam ve Hums’un Kürt mahallelerinden Kobani’ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var.

IŞİD saldırısından önce Kobani’nin durumu neydi?

2014 yılının Ocak ayında PKK’nın Suriye kolu PYD’nin özerklik ilan ettiği Kobani’nin etrafı IŞİD ve diğer Suriyeli muhalif gruplarla çevriliydi. Türkiye sınırı ise, özerklik ilanından beri kapalı. Kobani’den özel izinle Türkiye’ye gelen bir PYD grubu, Al Jazeera’ye, gıdalarının bitmek üzere olduğunu söylemiş, sınırın açılmasını istemişti. Ancak Türkiye’nin PYD’yi muhatap almak için üç şartı bulunuyor; PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler’e (SMDK) katılması; Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek faaliyetler içinde olmaması ve özerklik ilanı gibi emrivaki oluşumlardan kaçınması.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.