You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

400'e yakın Kürt IŞİD'e katıldı!

400'e yakın Kürt IŞİD'e katıldı!

Administrator
400'e yakın Kürt IŞİD'e katıldı!
[COLOR="#000000"]Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, 400'e yakın Kürt gencinin IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye ve Irak'a geçtiğini iddia etti.

Türkiye sokakları Kobani ateşiyle yanıyor. Dükkanlar, okullar yakılıyor, marketler yağmalanıor. Peki olaylar nasıl sona erecek?

Güneydoğu'yu yakından tanıyan ve kendisi de Mardinli olan sosyolog Ali Bulaç, karamsar bir tablo çizdi.

"Kritik eşik" başlıklı bugünkü yazısında Türkiye ve PKK'nın Suriye'de uzlaşmaz iki karşıt noktada durduğunu ifade eden yazar, Kobani'nin Kandil'in olmazsa olmazı olduğunu düşünüyor.

PKK'nın kendisi gibi düşünmeyenlere de saldırdığına dikkat çeken yazar, bölgede sokak çatışmalarının başlayabileceği uyarısında bulunuyor.

HÜDAPAR SİLAHA SARILABİLİR

HÜDAPAR'ın ’Devlet bize sahip çıkmıyor, ortada güvenliğimizi koruyan ne polis var ne asker. PKK bizi IŞİD’le ilişkilendiriyor ama IŞİD bizi de tekfir ediyor, böyle devam ederse çok kötü olacak’ açıklamasını köşesinde yer veren Bulaç, Güneydoğu'nun öteki yüzüne dair çarpıçı bir iddiayı okurlarına duyuruyor:

PKK'YA DUYULAN ANTİPATİ

IŞİD kuşatması altındaki kentin yol açtığı deprem ülkemizi vurdu. Kamuoyunun gözünden kaçan başka bir husus var. Güneydoğu’nun çeşitli illerinden çok sayıda Kürt genci IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye ve Irak’a geçiyor.

Bir iddiaya göre en son 400 kişi IŞİD’e katıldı. Bu gençleri PYD’ye karşı savaşmaya sürükleyen sebepler şöyle: a) PKK’ya duyulan antipati; b) PKK’nın kazanması durumunda Kobani ve diğer kantonlarda sol otoriter bir rejim kurması ve bunun Türkiye Kürt bölgesi için model olma kaygısını taşıması; c) ABD ve Batı’nın askeri işgallerine karşı küresel cihad çağrısı; d) Hizbullah silahı bırakınca aktif mücadele sahasının boş kalmasıyla ortada kalan radikallerin savaşabilecekleri bir cephenin oluşması; e) Halife çıktı, ona biat etme zaruretine inanmaları.

DURUM KRİTİK

Durum kritik. Eğer basiretle hareket edilmeyecek olursa, olaylar hükümeti devirmeyi hedefleyen yaygın kalkışmalara dönüşür ki, bunun sonucu sıkıyönetim ve askeri ya da ’askerileşmiş sivil idare’dir. Diğer yandan ciddi bir parçalanmaya ve iç çatışmaya kapı aralanabilir. Bu kritik eşikte herkesin teenni ve sağduyu ile hareket etme zarureti var.


ulusalpost.com/400e-yakin-kurt-genci-iside-katildi-27828h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.