You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

3 ülkeden Türkiye'ye karşı ortak tatbikat

3 ülkeden Türkiye'ye karşı ortak tatbikat

Administrator
3 ülkeden Türkiye'ye karşı ortak tatbikat
Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalara başlayan Türkiye’ye tavır alan Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Rusya ve İsrail’in desteğiyle Türkiye’ye karşı misilleme başlattığı bildiriliyor. Kıbrıs Rum Yönetimi, yakın ilişkide olduğu Rusya ve İsrail’le ortak askeri tatbikat düzenliyor. Üçlü tatbikatın Pazartesi günü başladığına dikkat çekiliyor.

Deutsche Welle’ye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşen Rum lider Nikos Anastasiadis, Rus donanmasının Kıbrıs civarında askeri tatbikat yapması konusunda Putin'i ikna etti. İsrail’le yakın ilişkilerini de devreye sokan Rum lider, Rum-İsrail ortak deniz ve hava tatbikatlarına da onay aldı. Haberde şöyle deniliyor:

TÜRKİYE'YE ’MİSİLLEME"

’Tatbikatlar pazartesi günü başladı, 6 savaş gemisiyle Kıbrıs etrafında bulunan Ruslar, denizden havaya füze fırlatacak, İsrail savaş uçakları da Kıbrıs hava sahasında uçacak. Rum Milli Muhafız Ordusu da İsrail'le ortak deniz ve kara tatbikatı yapacak. İki gün sürecek ve adada zaten varolan askeri gerilimi daha da tırmandıracak tatbikatlar, Türkiye’nin bölgedeki hareketlerine misilleme olarak değerlendiriliyor ve endişeyle izleniyor.’

Türkiye’nin Rumların Kıbrıslı Türkleri yok sayarak tek yanlı ilan ettiği doğalgaz bölgelerine yönelik bir Navtex, yani seyrüsefer talimatı yayımladığı, bölgedeki deniz trafiğini kontrol eden talimatın pazartesi günü yürürlüğe girdiği belirtilirken ’2 ay yürürlükte olacak talimatlarla bağlanan bölgelerde, Türkiye’nin yayımladığı Navtex’e uyma zorunluluğu var. Bu bölgeler Rumların tek yanlı ilan ettiği ’münhasır ekonomik bölge’ içinde yer alıyor’ deniliyor.

Deutsche Welle ayrıca Türkiye’nin yeni satın aldığı yüksek donanımlı sismik arama gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’yı pazartesi sabahı Rumların sondaj yaptığı bölgelere gönderdiğini, geminin Rum sondaj alanları içinde Türk parselleriyle çakışan 3. parselde göreve başladığını , donanmaya bağlı 3 savaş gemisinin refakatinde görev yaptığını anlatıyor.

Rusya ve İsrail’in askeri tatbikatları ile Türk savaş gemileri eşliğinde parsellerde başlatılan sismik çalışmaların Rum parsellerinde sondaj yapan İtalyan-Güney Kore konsorsiyumunu tedirgin ettiği belirtilerken ’Yabancı şirketler bölgede artan gerilimin tırmanması durumunda izleyecekleri stratejileri planlıyor’ deniliyor.

RUM TARAFINDAN SERT AÇIKLAMALAR

Doğu Akdeniz’deki gerilimin, Türkiye’nin atacağı karşı adımlarla nasıl şekilleneceği bilinmiyor. Türkiye’nin Navtex yayımlaması ve gemileri bölgeye göndermesi üzerine barış görüşmelerinden çekilen Nikos Anastasiadis’in Türkiye’yi hedef alan sert açıklamalarını sürdürdüğüne, Kıbrıs sorunu çözülmeden, doğalgaz yataklarında Türklerin var olan haklarını konuşmayı reddettiğini söylediğine dikkat çekiliyor.

Odatv.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.