You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

2.Ders : Siteyi Geliştirmek Üzere Hazırlık Yapmak

2.Ders : Siteyi Geliştirmek Üzere Hazırlık Yapmak

Administrator
2.Ders : Siteyi Geliştirmek Üzere Hazırlık Yapmak
[FONT=Myriad Pro] Siteyi Geliştirmek Üzere Hazırlık Yapmak

[FONT=Myriad Pro] Bir Web sitesi oluşturmak için gereken ayrıntılı araştırma ve planlama aşamalarına zaman ayırmak çok önemlidir. Geliştirme için bir strateji oluşturmak daha verimli olmanıza, fikirlerinizi daha iyi ve daha ayrıntılı bir şekilde geliştirmenize ve projenizin kapsamını daha iyi anlamanıza yardım edecek, ayrıca zamanı ve kaynakları daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. İyi bir Web sitesi sezgisel olmalı ve kullanıcılara olumlu ve benzersiz bir deneyim sunmalıdır. Etkin bir Web sitesi hazırlarken işe ilgili siteyi oluşturma nedenini tanımlama ve özetleme, rekabet analizi, akış grafiği ya da taslak hazırlama, site özelliklerinin nasıl çalışacağını yazılı olarak tanımlama ve sitenin görüntüsünü ve insanlarda oluşturacağı hissi tasarlama gibi işlemlerle başlarsınız. Büyük şirketlerde bu işlemler için birden fazla insan ya da departman görevlendirilebilir ve bunların tamamlanacağı zaman dilimleri ciddi anlamda çakışabilir. Bu süreç çeşitli şekillerde bölümlere ayrılabilir. Bir Web sitesi hazırlamanın temel bileşenleri bu kitapta beş geliştirme aşamasında gerçekleştirilen adımlar olarak anlatılmıştır. Gerçekten etkin bir site (ister kendi sitenizi hazırlarken, ister bir müşteri için ya da bir ekiple birlikte çalışırken) hazırlamak için bu bileşenlerin hepsini kullanmak gerekir. Derslerde ilerlerken Dreamweaver size bu bahsettiğimiz işlemlerin birçoğunu (sadece prodüksiyon ve post prodüksiyon aşamalarındakileri değil) gerçekleştirme konusunda yardımcı olacaktır.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] 1. Aşama: Araştırma
[FONT=Myriad Pro] Herhangi bir sayfa üzerinde çalışmaya başlamadan önce kendinize ya da müşterinize aşağıdaki soruları sorun.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] 2. Aşama: Planlama ve Yapılandırma
[FONT=Myriad Pro] Web sitenizle ziyaretçileriniz arasındaki bağlantı, kısmen sitenizin yapısına bağlıdır. Açıklık ve kullanım kolaylığı iyi bir Web sitesi için hayati özelliklerdir. Geliştirme sürecinin bu önemli aşaması, bu kitapta göreceğiniz ilk konudur.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Web sitelerinin temelini site yapısı oluşturur. İyi yapılandırılmamış bir Web sitesinde dolaşmak ve böyle bir siteyi kullanmak kafa karıştırıcı ve zor olabilir, ayrıca böyle bir sitenin devamlılığını sağlamak da pek kolay olmayabilir. Anlaşılır, iletişim sorunu olmayan ve ziyaretçilerinin kolayca kullanabileceği bir site oluşturmak için, herhangi bir HTML belgesi oluşturmadan önce sitenin yapısının nasıl olacağını ve sitede kullanılacak dosya ve klasörlerin hiyerarşisini eksiksiz olarak planlamanız gerekir.

[FONT=Myriad Pro]

[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] 3. Aşama: Geliştirme—Sitenin Tasarlanması
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Bir Web sitesi tasarlarken çalışmaya, genel tasarımı gösteren küçük resimler oluşturarak başlayabilirsiniz (bu, fikirlerinizi kâğıt üzerinde görmek için kullanabileceğiniz hızlı bir beyin fırtınası yöntemidir). Bu süreç boyunca, 1. Aşama’da sorulan soruların cevaplarını ve yaptığınız araştırmanın sonuçlarını göz önünde bulundurmaya devam etmeniz gerekir. Tasarımınızı geliştirirken uygulamanız gereken ikinci adım, başlangıçtaki fikirlerinizin en iyilerini ayıklayarak çok daha ayrıntılı taslaklar oluşturmaktır. Son olarak, seçilen tasarıma göre oluşturulan sayfaların nasıl görüneceğini gösteren eksiksiz örnek(ler) oluşturulabilir. Bu tasarım sürecinde müşterinizle sürekli olarak görüşmeniz gerekir. Tasarım fikirleri açısından müşterinizin istemeyeceği örnekler oluşturmak istemeyeceksinizdir.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Ayrıca, düşüncelerinizin teknik olarak Web sitesinde de aynen gerçekleştirileceğinden emin olmak için yapacağınız görsel tasarım bileşenlerini test etme işleminin de bu aşamada gerçekleştirilmesi gerekir. Etkin bir Web tasarımının temelini, sitenin tümüyle işlevsel teknik özelliklerine aktarılabilen görsel kavramlar oluşturur. Bir Web sitesinde gerçekleştirebileceğiniz şeylerle ilgili bilginiz ne kadar fazlaysa, sitede kullanacağınız öğelerin etkin bir şekilde tasarımı için o kadar donanımlısınız demektir. Bu kitapta, oluştururken Dreamweaver’dan yardım alabileceğiniz birçok teknik Web özelliğini öğreneceksiniz.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Sitenin görüntüsü ve insanlarda oluşturduğu his, görünüm ve sitede kullanılacak stiller ve renklerle ilgili özel ayrıntıları içeren stil kılavuzu da genellikle bu aşamada oluşturulur.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Bir Web sitesi oluşturulurken, geliştirme aşamalarının büyük ölçüde iç içe geçtiği pek çok durumla (aşamaların her birinde sık sık tekrarlanan çalışmalar) karşılaşılır. 2. aşamadaki kavramlardan bazılarını bundan sonraki birkaç derste [FONT=Myriad Pro] göreceksiniz; bununla birlikte 3. aşamaya ait prodüksiyon evresi kitaptaki neredeyse tüm dersleri kapsamaktadır.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] 4. Aşama: Test
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Web sitesini tasarlama işlemini bitirdikten sonra, ziyaretçilerin kullanımına sunmadan önce onu test etmek de çok önemlidir. En basit Web sitelerinin bile mantıklı bir şekilde test edilmesi gerekir. Örneğin Web sitenizi, popüler Web tarayıcılarının hepsiyle test etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar Windows’ta kullanılan Microsoft Internet Explorer günümüzde en çok kullanılan tarayıcı olsa da, Mozilla Firefox, Opera ve Safari’nin pazardaki payları da azımsanmayacak ölçüdedir. Internet Explorer gibi bir tarayıcının bile, bırakın Windows ve Macintosh sürümleri arasındaki farkları, 5, 5.5 ve 6 sürümleri arasında ciddi farklar vardır. Farklı tarayıcıların sayfalarınızı görüntüleme şekillerindeki farklar dışında, her sayfayı ve her bağlantıyı da test ettiğinizden emin olmalısınız.
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] 5. Aşama: Devamlılığın Sağlanması
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Birçok Web sitesi geliştiricisi, bir Web sitesi geliştirmenin asla sona ermeyen bir işlem olduğunu düşünür. Yeni sayfalar eklemek, bağlantıları güncellemek, içerikte değişiklik yapmak ve resimleri değiştirmek, bir Web sitesinin devamlılığını sağlamak için uygulanan standart işlemlerdir. Dreamweaver CS3, kütüphane öğeleri, şablonlar ve diğer araçlar yardımıyla Web sitelerinin devamlılığını sağlama işlemini kolaylaştırmak için birçok özellik sunar.

[FONT=Myriad Pro] Site Klasör Yapısı Nasıl Olmalıdır?
[FONT=Myriad Pro]
[FONT=Myriad Pro] Siteniz içinde dosyalarınız ile çalışırken düzenli bir çalışma ortamı için, site klasörünüz içinde aşağıdaki klasörleri oluşturmalısınız.
[FONT=Myriad Pro] images: Bu klasör sizin sitenizin içinde resimlerinizi barındıracağınız klasördür.
[FONT=Myriad Pro] css: Css klasörü sitenizin içinde stil dosyalarınızı saklayacağınız klasördür.
[FONT=Myriad Pro] varliklar [FONT=Myriad Pro](Assest) : Sitenizin içinde ham dosyalarınızı saklayacağınız (ileride kolay bulmanız için) klasördür. Bu klasörün içine fla, psd gibi sitenizi içinde direk olarak kullanılmayan, fakat çıktılarının kullanıldığı ham dosyaları yerleştirebilirsiniz. Klasörlerinizi adlandırıken Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermelisiniz. Varliklar klasör ismi bu nedenle varlıklar şeklinde kullanılmamıştır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.