You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

2.Ders : Illustrator Araçları: Type Tool

2.Ders : Illustrator Araçları: Type Tool

Administrator
2.Ders : Illustrator Araçları: Type Tool
Type Tool Illustrator’de yazı yazmamızı sağlayan bir araç. Ve bu araçla normal yazı yazmamızın yanısıra path üzerine, path içinde ve dikey olarak da yazı yazabiliyoruz. Bu küçük tanıtım bilgisinden sonra gelin hep birlikte bu aracı derinlemesine inceleyelim.

]Karakter Paleti
Type Tool’u kullanırken yazdığınız yazıya dair bir çok seçeneği aşağıdaki görüntüde yer alan Character adlı palet ile ayarlıyoruz. Bu palet eğer sizde kapalı ise Window menüsünden Type-Character veya klavyeden CTRL+T tuşlarına basarak açabilirsiniz.

[Resim: typetool1tc0.gif]

Karakter paletinde yazı tipini (1), yazı stilini (2), yazı boyutunu (3), satır aralığı (leading) (4), espas (kerning) (5), harf aralığı (tracking) (6), yatay boyutlandırma (7), dikey boyutlandırma (8), referans çizgisi (baseline) (9), karakter döndürme (10) gibi seçenekleri ayarlayabiliyoruz.

]Seçenek Paleti
Ayrıca yazımızın rengini (1), kenar çizgisinin rengini (2), kenar çizgisinin kalınlığını (3), yazının şeffaflığının (4) yanısıra az önce yukarıda anlattığım karakter paletindeki seçeneklerin bir kısmını buradan yani ekranın üstünde beliren seçenek paletinden de ayarlayabiliyorsunuz.

[Resim: typetool2ve5.jpg]

]Paragraf Paleti
Paragraf paleti ile Illustrator’de tek satır olarak yazdığınız yazıların aksine, paragraf halinde yazdığınız yazıların seçeneklerini ayarlayabiliyorsunuz. Bu palet genellikle karakter paletinin hemen yanında bulunur. Fakat sizde görünmüyorsa Window menüsünden Type-Paragraph komutu ile veya klavyeden ALT+CTRL+T tuşları ile bu paleti açabilirsiniz.

[Resim: typetool3lj9.gif]

Paragraf paletindeki seçenekler ile paragrafınızı sola hizalayabilir (1), ortaya hizalayabilir (2), sağa hizalayabilir (3), paragrafı her iki tarafa yaslayıp paragrafın son satırını sola hizalayabilir (4), paragrafı her iki tarafa yaslayıp paragrafın son satırını ortaya hizalayabilir (5), paragrafı her iki tarafa yaslayıp paragrafın son satırını sağa hizalayabilir (6) veya bütün paragrafı her her iki tarafa yaslayabilirsiniz (7).

Ayrıca paragrafa soldan (8) ve sağdan (9) girinti vermenin yanısıra ilk satır için de girinti (10) verebilirsiniz.

[Resim: typetool5qy4.jpg]

Type Tool (1) dışında yine yazı yazma ile alakalı fakat biraz daha farklı fonksiyonlara sahip alt araçlar mevcuttur. Bunlar Area Type Tool (2), Type On A Path Tool (3), Vertical Type Tool (4), Vertical Area Type Tool (5), Vertical Type On A Path Tool (6) araçlarıdır.

]Area Type Tool
Bu araç ile ekranda hazır şekillerle (örneğin Rounded Rectangle Tool veya Ellipse Tool ile çizilen şekiller) veya path tool ile birleştirilmiş (veya kapatılmış diye tabir edebiliriz) biçimde çizilen şekillerin içinde yazı yazmamızı sağlar. Type Tool gibi direkt sahneye tıklayıp yazınızı yazamazsınız. Eğer öyle yapmayı denerseniz size hata mesajı olarak “You must click on a non-compound, non-masking path to create text inside a path” belirecektir. Tekrar ediyorum bu aracı kullanabilmeniz için sahnede bir birleştirilmiş bir path olan bir şekil olması veya çizmeniz gerekir.

[Resim: typetool6ul7.jpg]

Yukarıdaki örnekde görüleceği üzere en üstte Ellipse Tool ile çizilen yuvarlak şeklin içi Area Type Tool ile yazı ile doldurulmuş. Hemen altında ise Rounded Rectangular Tool ile çizilmiş oval kutuyu Area Type Tool ile nasıl doldurulacağı gösteriliyor.

Bunu yapmak gayet basit; ilk önce sahneye örneğin Rectangular Tool ile (klavye kısayolu M’dir) bir kutu çizin. Sonra Area Type Tool ile çizdiğiniz kutunun kenar çizgisinin hemen kenarına geldiğinizde fare imleci yukarıdaki görüntüdeki gibi değişecek. Ardından istediğiniz bir yazıyı buraya girebilirsiniz.

]Type On A Path Tool
Bu araç ile sahnede çizilmiş herhangi bir path üstünde yazı yazabiliriz. Yine bir önceki Area Type Tool gibi sahneye tıklayıp direkt kullanamıyoruz. Bu aracı kullanabilmemiz için sahnede önceden bir path çizmemiz gerekir.

[Resim: typetool7ow7.jpg]


Yukarıdaki örnekde görebileceğiniz gibi path üzerine yazılmış bir yazı bulunmakta. Hemen altında da görebileceğiniz üzere bir path bulunmakta. Bu pathin üzerine geldiğinizde fare imleci şekil değiştirecek ve o anda pathin üzerine tıklarsanız yazınızı artık onun üzerinde yazabileceksiniz. Yine kullanımı gayet kolay değil mi? Smile

]Vertical Type Tool
Bu araç ile aşağıdaki örnekde de görebileceğiniz üzere dikey olarak yazı yazabiliyoruz.

[Resim: typetool8ck1.jpg]

Kullanımı yine gayet basit. Vertical Type Tool’u seçtikden sonra sahnemizde istediğimiz yere tıklayıp yazımızı dik olarak yazıyoruz.

]Vertical Area Type Tool
Bu aracın çalışma mantığı Area Type Tool ile hemen hemen aynı. Tek farkı yazıyı yatay olarak değil dikey olarak yazması.

[Resim: typetool10ym9.jpg]

Kullanımı Area Type Tool’a çok benziyor. Aynı örneği bu araç içinde uygulayabiliriz; Rectangular Tool ile (klavye kısayolu M’dir) bir kutu çizin. Sonra Vertical Area Type Tool ile çizdiğiniz kutunun kenar çizgisinin hemen kenarına geldiğinizde fare imleci yukarıdaki görüntüdeki gibi değişecek. Ardından istediğiniz bir yazıyı buraya dikey olarak girebilirsiniz.

]Vertical Type On A Path Tool
Bu araç da az önce anlattığım Type On A Path Tool’a çok benziyor. Tek farkı harfleri farklı bir açıda daha doğrusu path üzerine göre dikey olarak yerleştirmekdedir.

[Resim: typetool11uj5.jpg]

Kullanımına dair Type On A Path Tool’daki örneği vermek istiyorum; ilk önce sahnede bir path çizin. Sonra bu pathin üzerine geldiğinizde fare imleci yukarıdaki görüntüdeki gibi şekil değiştirecek ve o anda pathin üzerine tıklarsanız yazınızı artık onun üzerinde yazabileceksiniz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.