You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

19 Mayıs törenleri geri döndü

19 Mayıs törenleri geri döndü

Posting Freak
19 Mayıs törenleri geri döndü
Mynet Haber > [COLOR=#356aa0]Güncel Haberler > 19 Mayıs törenleri geri döndü
[COLOR=#808080]

[Resim: 1.png] [Resim: 2.png]

[Resim: 39.jpg]

19 Mayıs törenleri geri döndü

Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu genelgeye ilişkin davayı açan Konyalı Alper Ayhan, ''Bu kararın Türk milletine ve Türk gençliğine hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Güncelleme:28 Nisan 2012 16:00
[color=Red]Danıştay 10. Dairesi'nin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngören genelgesinin yürütmesini durdurmasıyla ilgili davayı açan 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan, "Buradan yola çıkarak bir Türk genci olarak bu bayramı, bu coşkuyu yaşamaya hakkım olduğunu düşündüm ve böyle bir dava açtım" dedi.Ayhan, 19 Mayıs'ın halkla iç içe kutlanmasını sağlamak adına böyle bir davayı açmasının bile kendisi için üzüntü verici bir olay olduğunu ifade etti.

Alper Ayhan'ın avukatı Ahmet Gürol Şağban ise kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihinde 817 sayılı genelgesiyle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının bundan böyle sadece okullarla sınırlı tutulduğunu belirtti.
Alper Ayhan'ın kendilerine müracaat ederek bu genelgenin hukuka aykırı olduğunu ifade ettiğini anlatan Şağban, kendisinin de Avukat Betül Akbuğa ile birlikte bu süreçte hukuki araştırmalarını yaptıklarını, hazırladıkları dilekçeyi 19 Ocak 2012 tarihinde Danıştay'a iletilmek üzere Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne sunduklarını söyledi.
''Biz bağımsız ve tarafsız yargının mutlaka bu genelgeyi iptal edeceği kanaatini her zaman taşıdık'' diyen Şağban, şunları kaydetti:
''Zira, hukuka aykırılık o kadar ağırdı ki mevcut yönetmelik, törenlerin öğrencilerin katılımıyla ve tören alanlarında düzenleneceğini çok açık olarak düzenlemişti. Yine milli bayramlara ilişkin kanun da aynı şekilde bu düzenlenmeye yer vermişti. Ve dün itibariyle Danıştay 10. Dairesi söz konusu genelgenin yürütmesini durdurdu. Ben bu vesileyle bu kararın Türk milletine ve Türk gençliğine hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl ki 19 Mayıs'ın büyük bir coşkuyla kutlanacağınına inanıyoruz. Bu aşamadan sonra Bakanlığın yürütmenin durdurulmasına karşı itiraz hakkı bulunuyor. Bu süreç devam edecek ancak söz konusu genelge, yönetmelik ve yönergelere tamamen aykırı olduğu için sürecin bundan sonra bu karar doğrultusunda işleyeceğine inanıyorum.''
Kurtuluş savaşını yapan
Atatürk'tür senin Atan
Allah'ın aslanı çıkan
O da Ali'dir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 29/04/2012, 13:15, Düzenleyen: Şaduman.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.