You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

17 yaşında Nobel aldı

17 yaşında Nobel aldı

Administrator
17 yaşında Nobel aldı
[COLOR="#000000"]
[COLOR="#000000"]Nobel Barış Ödülü, Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hindistanlı eğitim aktivisti Kailash Satyarthi’ye verildi. Nobel’i alan en genç kişi olan 17 yaşındaki Malala, kızların okula gönderilmesi için yaptığı mücadele nedeniyle Taliban’ın ölüm listesinde yer almıştı


Nobel Barış Ödülü, ’çocuklar ve gençlere yönelik zulümle mücadele eden’ Malala Yusufzay ve Kialaş Satyharthi’nin oldu. Pakistan’da kız çocuklarının okumasına yönelik eylemleri yüzünden Ekim 2012’de Taliban’ın başından yaraladığı 17 yaşındaki Yusufzay, bu ödüle layık görülen en genç isim olarak başarılarına bir yenisini ekledi. Çocuk hakları aktivisti Satyarthi ise ödüle ulaşan ilk Hint. Ödül, Hindistan ve Pakistan’ın Keşmir sınırındaki en ciddi gerginliklerinden birinin yaşandığı bir döneme denk geldi. Nitekim Norveç Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland ’ Çocuklar okula gitmeli. Bir Hindu ile Müslüman’ın, yani bir Hint ile Pakistanlının eğitim fırsatı yaratmak ve aşırıcılığı önlemek için ortak mücadeleye girişmiş olması çok önemli’ dedi ve iki kazananı el ele vermeye çağırdı.

Aynı şekilde Yeni Delhi’deki ofisine akın eden basın mensuplarına konuşan Satyarthi ödülünü köle çocuklara adadı ve ’Malala’yı şahsen de tanıyorum. En kısa zamanda onunla konuşup bölgemizdeki barışı sağlamak için el ele vermemizi isteyeceğim’ ifadelerini kullandı. Haberi dersteyken alan Malala’nın henüz bir açıklama yapmama kararı aldığını açıkladı. Pakistan’daki okullardaki öğrenciler Malala’yla gurur duyduklarını söylerken eski öğretmeni Ahmet Şah ’Bu ödül terör, şiddet ve savaşın hüküm sürdüğü şu günlerde Pakistan için taze bir nefes gibi oldu’ dedi. Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif de ’ülkenin gururu’ dediği Malala’yı kutladı.

15 yaşında Taliban hedefi oldu

Henüz 12 yaşındayken doğduğu Svat vadisinde aktivistliğe başlayan Yusufzay, Taliban’ın kızların okula gitmesini yasaklamasına rağmen yolundan dönmedi. 2009’da BBC Urdu’da ’Pakistanlı kızın günlüğü’nü yazmaya başlayan Malala, kimliği belli olunca hem dünyaya sesini duyurmuş oldu hem de Taliban’ın hedef tahtasının ortasına yerleşti. 2012’de okuldan dönerken başından vurularak ağır yaralanan Malala, tedavi için götürüldüğü Britanya’da hayata tutundu. Henüz o yaşta konuşma yapması için BM’ye çağrılan Malala ayakta alkışlandı. ’Ben Malala’ adında bir kitabı olan genç kız geçen yıl da Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’nü ve AB İnsan Hakları Ödülü’nün sahibi olmuştu.
[COLOR="#000000"]
Çocuklar köleleştirilmesin diye


Ödülün diğer sahibi 60 yaşındaki Satyarthi de çocuk hakları konusunda öncü bir akvitist. 1980’de elektrik mühendisliğini bırakıp bu uğurda mücadele etmeye başlayan Satyarthi, 1998’de çocukların işgücü olarak kullanılmasına karşı kampanya yürütmüştü. Satyarthi ve arkadaşları sayesinde bugüne dek yaklaşık 80,000 çocuğun çeşitli şekillerde maruz kaldıkları sömürüden kurtulup rehabilitasyon ve eğitimlerinin sağlandığı biliniyor. Nobel Barış Ödülü geçen yıl Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) gitmişti. Bugüne kadar bu ödülü alan 101 kişinin yalnızca 15’i kadındı. REUTERS/ BBC/ CİHAN

[Resim: nobel.jpg]

kirmizihaber.com/17-yasinda-nobel-aldi/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.