You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında

14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında

Administrator
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında

Sınıfta bir şaka yaptı, 3 yıl hapsini istediler..Derste öğretmeninin ‘Kitapları çıkarın” sözü üzerine Atatürk’ü göstererek ‘Bu kitap bu inek tarafından getirildi. Bu inek olmasaydı kitap olmazdı’ diyen 14 yaşında çocuğa Atatürk’e alenen hakaretten üç yıl hapis cezası gündemde..

Taraf gazetesinin haberine göre mahkeme, ilköğretim 8. sınıf öğrencisi hakkında Atatürk’e hakaret suçundan açılan davada “O daha çocuk. Sanığın sözünü şaka amaçlı söylediği ve hakaret kastıyla hareket etmediği vicdani kanaatine ulaşılmıştır. Sanık henüz Atatürk’ü öğrenecek çağdadır. Çocuğun suç işlediğini kabul etmek Atatürk’ün hatırasına hakarettir” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Ancak Yargıtay dinlemedi, ‘hakaret için genel kast yeter’ deyip kararı bozdu ve çocuğa üç yıla kadar hapis istedi.

14 yaşındaki çocukla ilgili dava Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava dosyasına göre olay şöyle gelişti:

“İlköğretim okulu 8. sınıfta derse giren öğretmen, öğrencilerine ‘Kitapları çıkarın’ dedi. Bunun üzerine çocuklardan biri ‘Nereden çıktı hocam’ dedikten sonra sınıfta asılı Atatürk posterini göstererek ‘Bu kitap bu inek tarafından getirildi. Bu inek olmasaydı kitap olmazdı’ deyince kızılca kıyamet koptu. Öğretmenin şikâyeti üzerine söz konusu çocuk hakkında Balıkesir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı ve hakkında ‘Atatürk’ün manevi hatırasına alenen hakaret’ suçundan ceza istendi.

Sanık çocuk mahkemede Atatürk’e hakaret suçlamasını şu savunmayla reddetti:

“Ben öğretmenim ‘Kitapları çıkarın’ deyince elimi kaldırarak konuştum. Ancak bu sırada Atatürk’ün resmini göstermedim ve Atatürk’e ‘inek’ demedim. Atatürk gibi bir insana hakaret etmem, öğretmenim beni yanlış anladı.”

Mahkeme, daha sonra öğrencisini mahkemelik eden öğretmeni dinledi. Öğretmenin ifadesi ise şöyle:

“Olay tarihinde sınıfta ‘Kitaplar nerede’ diye sordum. Bu sırada sanık, aslında kitabı olduğu halde eliyle Atatürk’ün resmini göstererek ‘Bu kitap bu inek tarafından getirildi, bu olmasaydı, kitap olmazdı’ şeklinde cevap verdi. Kendisini ikaz edince çok korktu. Bu davranışını bilinçli olarak yapmadığını düşünüyorum. Kendisini üç yıldır ben okutuyorum ve bugüne kadar olumsuz bir davranışını görmedim, şikâyetçi de değilim.”

Mahkeme, olayın tanığı olan bir öğrenciyi de dinledi. Bu küçük tanık, sanık olan arkadaşının ‘Bu kitap bunun yüzünden çıktı’ dediğini ancak Atatürk’e ‘inek’ dediğini duymadığını aktardı.

Balıkesir 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Aydın Başar, bunun üzerine yargılamayı beraat kararıyla bitirdi. Beraat şu önemli gerekçelere dayandırıldı:

- Atılı suçu işlediği iddia olunan sanık, olay tarihi itibariyle 14 yaşında olup, 8. sınıf öğrencisidir. Olay sınıfta meydana gelmiş ve anlık bir tepki sonucu sanık Atatürk’ün resmini göstererek iddia edilen sözleri söylemiştir.

- Sanığın yaşı, olayın oluş şekli ve meydana geldiği yer göz önüne alındığında sanığın hakaret kastı ile hareket ettiğini söyleyebilmek mümkün değildir. Hakaret kastı için belli bir bilinç ve o bilincin doğurduğu olumsuz değer yargısıyla ve Atatürk’ün şahsına hakaret etmek kastıyla hareket etmesi gerekir.

- Sanık henüz Atatürk’ü öğrenecek ve öğretilecek yaştadır. Sanığın bu eylemi ancak öğretmeni tarafından Atatürk’ü ve düşüncelerini öğretme yönünden bir eksiklik olarak görülüp, onun bu yönde eğitilmesi ve bilgilendirilmesi amacına vesile olabilir.

- Bu yaştaki bir çocuğun bu davranışı nedeniyle üzerine atılı suçu işlediğini kabul etmek belki Aziz Atatürk’ün hatırasına hakaret olacaktır.

- Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde sanığın sözünü çocukça bir duygudan kaynaklanan şaka amaçlı olarak söylediği ve hakaret kastıyla hareket etmediği vicdani kanaatine ulaşıldığından sanığın beraatine karar vermek gerekmiştir.

Bu karar savcının temyizi üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gitti. Ceza Dairesi, Hâkim Başar’ın ‘çocuk’ vurgusunu önemsemedi ve beraat kararını oybirliğiyle bozdu.

Bozma kararı şöyle gerekçelendirildi:

“Oluşa uygun kabule göre, sanık tarafından söylenen sözlerde ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçunun yasal unsurlarının gerçekleştiği ve suçun oluşması için genel kastın yeterli olduğu gözetilmeden yerinde olmayan gerekçe ile yazılı şekilde beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır”

Yargıtay’ın bozma kararı Balıkesir’e ulaştı. Ancak, bu kez dava beraati veren 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeyip çocuk mahkemesine gönderilecek. Bu nedenle Hâkim Başar beraat kararında direnemeyecek. Yargıtay’ın 14 yaşındaki sanığa uygulanmasını istediği yasa Atatürk’e hakaret suçuna bir yıldan üç yıla kadar hapis (çocuk olduğu için indirim yapılabiliyor) öngörüyor. Bozma nedeniyle 14 yaşındaki çocuğa ceza ihtimali yüksek görünüyor.
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
Küçülsün de cebime girsin. Daha Atatürk'ü anlama çağındaymış. Ama Atatürk'e hakaret etme çağını çoktan geçmiş nasıl oluyorsa...

Aynı şekilde mahkeme de; ben başka yeri gösterdim, öğretmenim yanlış anlamış gibisinden kıvırıp, mahkemeyi yanıltma çağını da geçmiş. Yanlızca Atatürk'ü tanıma çağını geçememiş...

Ağaç yaş iken eğilir. Bu ortalık çocuğu şimdiden böyle ise büyümüş halini düşünmek bile istemiyorum. Allah fırsat vermesin. Yoksa aynı bugün kü meclis çatısı altındaki Atatürk düşmanlarından biri olur çıkar...

Ancak bu çocuktan çok, o çocuğun bu şekil düşünmesini sağlayan faktörleri ortadan kaldırmak lazım. Ne yazık ki şartlar bugün tam tersine oluşmuştur. Bu tür beyinler git gide artmaktadır. Dolayısıyla bizlerin meydanı boş bırakmamak adına, Pirimizin ışığında çocuklarımız çok iyi yetiştirmemiz lazım...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
sürünmesi gerekir aslında böylelerinin ya :mad: ailesi ögretiyor inşallah daha fazla yatar içerde yaşı ufak diye yollarlar amaSad
[Resim: 7666useyin.jpg]
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
Alıntı:adgan:Ancak bu çocuktan çok, o çocuğun bu şekil düşünmesini sağlayan faktörleri ortadan kaldırmak lazım.

Çocuklarımızı bu duruma getiren ve ortadan kaldırılması gereken faktörler:
1- Zorunlu din dersleri.
2- Sünni misyonerlik yapan din dersi öğretmenleri.
3- Şeriatçı tarikatlara fırsat veren karşı devrimci yasalar.
4- Cami cemaati ve hacı- hoca takımının zihniyeti.
5- Kuran kursları.
6- Dinci siyaset yürüten partiler.
7- Fettullahçı mafya yapılanması.
8- Diyanet İşleri Başkanlığının laiklik karşıtı yapısı ve icraatları.
9- Sınava ve ezbere dayalı, üretimden uzak eğitim sistemi.
10-Tarikatları ve tarikat mollalarını muteber ve meşru gösteren medya.
11-ABD ve AB mandacılarının yürüttükleri ılımlı islam politikaları.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
Benim cocugum daha iki yaşındaydı, biz ne ona Atatürk hakkında nede başka konularda hiç birşey söylemeden anlatmadan o bizim sevdigimiz saydığımız değerleri görüyor ve bizleri örnek alıyordu. Birgün komşumuzun evine gidiyor ve duvarda Atatürk ün resmini görüyor. Elini uzatarak yarım yamalak konuşması ile Atatürk Atatürk diye resme aşk ile bakarken benim komşumun agzı açık kalıyor. "İki yaşındaki çocuk Atatürk ü nasıl tanıyor nasıl severek adını söyleyebiliyor sizmi ögrettiniz , çok hoşuma gitti" dedi.

Biz nelere değer verirsek çocuklarımızda o değerlere sahip çıkar. Nelerden nefret edersek çocuklarımızda onlardan nefret eder. Aile çocuğa ilk örnektir.
[COLOR="Green"][SIZE="5"]
Atatürk dediler adıma benim
İkrarımı verdim Ali’dir Pirim
Mürşidim Zöhre Ana posta vekilim
Latince yazısını dilden dökerim

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Askerimi düzdüm Yunan’a karşı
Üseyin kafası mızrakta başı
Deniz kenarında Mehdi duacı

BİLDİREN ; PİR ZÖHRE ANA
[/COLOR]
Son Düzenleme: 26/06/2009, 10:16, Düzenleyen: HÜSEYIN150.
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
küçükmü nesi küçük ya 6 yaşındayken atatürk çıktıgında öldü diye aglıyordum 14 yasında ben ozaman 5 6 yaşlarındaydım benim aklım sarıyordu onunmu çalışmıyor ailesi ögretiyor aile nasıl yetiştirirse çocuk o yöne gider çocugu degil aileyi hapise atmak lazım
Babam Seninle Dogdum Seninle Ölecegim Varsın Bana Ölüm Senin Yolunda Senin Işıgında Gelsin Grurumsun Pirimsin Atamsın Örnek Aldıgım Tek Lidersin BABAM
Atatürk
Posting Freak
14 yaşında Atatürk'e hakaret davasında
Küçük diyorsunuz ama ‘Bu kitap bu inek tarafından getirildi. Bu inek olmasaydı kitap olmazdı’ bu cümleyi kuran bir insan sizce küçük olabilirmi ama zeka yaşının 0'ın altında olduğu bir kesindir.

Bunları böyle yapanda aile ve çevredir.
O kişilikler de içinde Atatürk'e karşı bir kinle büyütülecektirler.
Sonunda böyle vatan hainleri ortaya çıkacaktır.

Ama o 14 yaşında çocuk olarak adlandırılan şahıs bilmiyorki kime laf ediyor...!
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]
Son Düzenleme: 26/06/2009, 13:12, Düzenleyen: AYFER.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.