You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi

10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi

Administrator
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
HIDIR ve İLYAS’ın YASI MATEMİ (10 – 11 MAYIS)


ZÖHRE ANA'NIN MEHTAPTAKİ ERENLER KİTABINDAN ALINMIŞTIR.

 
    [font=Trebuchet MSZöhre Ana’nın, Hakkın sırrına erdiği ilk dergâhındaki türbelerden, biri Battal biri Gazi’dir.

[/font]      Tezveren ve Karyağdı Sultan türbelerinde yatan Şehriban ve Zekine Anaların oğulları, Hz. Üseyin’in torunlarıdır. Büyük Battal Gazi’nin ismini alan küçük Battal Gazi’lerdir. Binbeşyüz sene önce bu vadide bulunan göle düşerek suda boğulmuşlardır.

      Bu iki gerçek, Kayseri Urum diyarındaki dayıları, Battal Gazi’nin şehit düşmesinden sonra, anneleri, babaları, amcaları ve dedelerinin peşinden, Kerkük Kerbelâ’dan çıkıp, Anadolu’ya, şimdiki Ankara yöresine gelmiş, burada kayba girmişlerdir.

      Göl kenarına geldiklerinde su yüzünde kendi cemallerini görünce birbirlerine Hıdır, İlyas isimlerini vermişlerdir? Gazi sekiz yaşında Battal ise beş yaşındaydı. Göl kenarına geldiklerinde, göle taş atıp oynamaya başlarlar. Bu oyun sırasında ikisi de suya düşer kendilerini kurtaramazlar. İki turna kuşu onları kurtarmak için, omuz başlarından tutup çekmeye çalışırlar. Tüm tenleri kan içinde kalıncaya dek çabalamalarına karşın, bu gerçekleri sudan çıkaramazlar. Gazi turna kuşuna yalvararak, ’Git Yemen’den bize yardımcı getir, dedem Üseyin’e bildir’, der. Bu sözünü mani ile şöyle dile getirir:

  Bir çift turna gördüm durur göklerde
  Seversen Mevla’yı inme göllere
  Bizi bekleyen var Yemen elinde
  Şah Üseyin’e selam götür turnalar
      Bu sözün üzerine turna kuşu hemen Yemen’e gider, çocukların ebesi olan Hüsniye Ana’nın önünde kanlı kanadını çırparak, Battal ile Gazi’nin imdat beklediğini bildirir. O zaman Hüsniye Ana dedeleri Hz. Üseyin’e dönerek ağlar.

      Küssün gönlün hiçbir zaman gülmesin yüzün
  İki cihanda da var olsun sözün
  Yetiş Ya Üseyin kör olsun gözün
  Battal Gazim kalmış Urum elinde

      Bu mani üzerine Hz. Üseyin, bir çadırdan uçurma gererek, turna kuşunu önüne kılavuz alıp yola çıktı. Ve ilk indiği yer, o zamanki adıyla Gözcü Tepesi, şimdi adıyla Ankara’da bulunan Üseyin Gazi Tepesi oldu. Bu tepeye indiğinde bir kol buldu, bu kol şehit düşen Battal Gazi’nin sağ kolu idi. Kolu alıp bağrına basarak ağlayan Hz. Üseyin, onu oraya gömdü. Bu tepe Battal Gazi’nin kolundan ve Hz. Üseyin’in bu tepeye inmesinden dolayı Üseyin Gazi Tepesi ismini aldı. Yani bu türbede yatan Üseyin Gazi adında bir gerçek değil, Battal Gazinin kopan sağ koludur.

      Hz. Üseyin tepeye inip kol ile uğraşırken, vadide bulunan gölün üstündeki turnadan bir ses verildi. Bu gün bir Perşembe akşamıydı. Hz. Üseyin sağ elinde bir çıra yakarak göl kenarına gelince, torunlarının ayak izlerini buldu. Turnayı su üstünde görünce ikinci turnanın da gölü beklediğini anladı. Turna kuşlarının evliyalara kılavuzluk yaptığı ve kutsallığı burada bilindi.

      O zaman Hz. Üseyin iki diz üstüne gelerek haykırdı. Kızlarına isim vererek,  ’ Tezveren Sultan’ım yetiş, tezelden yavrunun muradını ver’, ikinci kızına, ’ Karyağdı Sultanım yavrularınızın başına karlar yağmış’, diye ağıtlar yaktı. Bu evliyalar türbelerinin ismini babalarının çağırdığı isimden aldığı için, Karyağdı Sultan ve Tezveren Sultan olarak bilindi. Bu karın sebebi, ehlibeytin gönül yasının bitmediğini göstermek için Allah’ın yağdırdığı kardı. Hz. Üseyin’in o dönemde kullandığı uçan çadır, şimdiki adıyla paraşüt olarak bilinir ve bunun piri de Hz. Üseyin’dir.

      Bunun üzerine dayıları Ali Asker, ocağından bir bölük askeri çekerek babası Hz. Üseyin’e yardımcı gelir. Onlar üzüntü içinde yanarken, askerler muhabbete dalar. O zaman Ali Asker, ’Biz burada üryan büryan yanarken, sizler muhabbet okulu mu açtınız’, dediğinde askerler dağılmış ve tekrar ’Bölük dur!’, deyip askerleri toplamıştır. Şimdiki Muhabere Okulu’nun olduğu yer burasıdır. Adı Ali Asker’in ’Muhabbet okulu’ sözünden dolayı Muhabere okulu olarak kalmıştır. Mayıs ayının onu ve on birinde tutulan iki günlük Hıdır İlyas orucunun sebebi budur.

     
Asırlar sonra Zöhre Ana, suyu kurumuş olan bu göl üzerinde dergahını kurmuştur. Önce bir arsa olarak alınmış, daha sonra arsa üzerine ev yapılmıştır. Burada yaşamaya başladıkları sırada, bazı belirtiler verilmiş ise de, kimse evin altında türbe olduğunu bilmemiş, başka şeylerle yorumlanmıştır. Daha sonra Zöhre Ana’nın ermesi ile dergâhtaki evliyalar kendilerini bildirmiş, asırlar önce yaşamış bu gerçekler  açığa çıkmıştır. Görünürde türbe olmamasına rağmen geçmiş mazisi budur ...’
Son Düzenleme: 24/10/2023, 16:15, Düzenleyen: donanma44.
Senior Member
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
tüm canların Hıdır İlyas yas-ı matemlerini allah kabul etsin
Senior Member
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
ehlibeytin yolunda gidenlere ne mutlu. ALLAH tutulan yasi matemleri kabul etsin canlar
Member
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
Yüce Pirim Tutulan yaslarımızı kabul eder insallah...
Herkesin Yas-ı Matemleri Kabul Olsun.
Hakimler hakimi büyük uludur
Bağladım belimi pirim Ali’dir
Hak Maşuğu oldu Zöhrem delidir
İmansız kafirler söyler peridir
Yolunu düşürmem Zöhrem yolsuza
Huy mu vereceksin kafir huysuza
Taşlayanlar tutulacak taşına
Ürüdü komşular sonu boşuna
Member
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
Yüce Pirim Yas-ı Matemlerimizi Kabul etsin.
Hakimler hakimi büyük uludur
Bağladım belimi pirim Ali’dir
Hak Maşuğu oldu Zöhrem delidir
İmansız kafirler söyler peridir
Yolunu düşürmem Zöhrem yolsuza
Huy mu vereceksin kafir huysuza
Taşlayanlar tutulacak taşına
Ürüdü komşular sonu boşuna
Member
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
Allah yasimatemimzi kabul etsin bizleri bu dogru yoldan ayirmasin insallah pirim zöhre anama uzun saglıklı ömür ler versin allah basimizdan eksik etmesin .
Posting Freak
10-11 Mayıs Hıdır ve İlyas'ın Yası Matemi
Hz. Üseyin tutulan yas-ı metemleri dergahına yazsın,geri çevirmesin dilerim.

1600 yıl sonra da bu yası-ı matemleri bizlere bildiren,Erenler Şah'ı Pirim Zöhre Ana'ma şükürlerimizle niyazım olsun.

İmam Üseyin'in torunları Battal ve Gazi pirlerimize de niyazımız olsun.
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.