You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

‘Fotokopi olan belge hukuki sonuç doğurmaz’

‘Fotokopi olan belge hukuki sonuç doğurmaz’

Posting Freak
‘Fotokopi olan belge hukuki sonuç doğurmaz’
Cumhuriyet
25.06.2009

YARGITAY ÜYELERİNİN YAZDIĞI KİTAPTA GEÇMİŞTEKİ KARARLAR YER ALIYOR.

‘Fotokopi olan belge hukuki sonuç doğurmaz’

© Taşdemir ve Özkepir’in birlikte yazdıkları kitapta Yargıtay 19. Dairesi’nin kararına da yer verilerek “Fotokopi üzerinde imza incelemesi yapılarak sağlıklı bir sonuca varılamaz” deniliyor.

ANKARA (ANKA) - “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” başlıklı fotokopi belgedeki imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olup olmadığı araştırılırken, Yargıtay üyeleri Kubilay Taşdemir ve Ramazan Özkepir’in birlikte yazdıkları, “5237 Sayılı TCK’de Açıklamalı-İçtihadlı Sahtekârlık Suçları” isimli kitapta, “Fotokopiden ibaret belge hukuki sonuç doğuramaz” şeklindeki bir Yargıtay kararı yayımlandı.

Yargıtay üyeleri Kubilay Taşdemir ve Ramazan Özkepir, Turhan Kitabevi tarafından bu yıl basılan söz konusu kitapta, Yargıtay 19. Dairesi’nin “fotokopi belge”ye ilişkin kararının sonuç bölümünü şöyle aktarıyor:

“Vekâletname fotokopileri üzerinden inceleme yapılıp rapor düzenlenmiş olduğu anlaşılmaktadır. Fotokopi üzerinde imza incelemesi yapılarak sağlıklı bir sonuca varılamaz. Bu durumda mahkemece iddia olunan ve savunma özetleri gözetilerek davacının mukayese imzaları bulunan belgelerin asılları celp edildikten sonra dosyaya ibraz edilen tüm kredi sözleşmeleriyle birlikte Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan veya konusunda uzman üç kişilik bilirkişi kurulundan rapor alınarak varılacak uygun sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken eksik incelemeyle yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

Taşdemir ve Özkepir, kitabın tanıtım yazısında, “Yargıtay kararlarının seçiminde, en son uygulamaları yansıtan yeni tarihli kararlara öncelik vermekle birlikte halen geçerliliğini koruyan ve emsal nitelikte olan eski kararlara da yer verdik” ifadesine yer veriliyor. Kitapta, sahtekârlık suçları, “Sahtekârlık suçlarında teşebbüs, sahtecilik suçlarında iştirak, kamu görevine karşı suçlar, mührü bozma, resmi belgede sahtecilik” başlıkları altında inceleniyor.

Taraf gazetesi tarafından gündeme getirilen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesinin aslına bugüne kadar ulaşılamazken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, emniyetin elindeki belgenin fotokopi olduğunu açıklamıştı.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.