You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

‘Darbeciler yargılansın’

‘Darbeciler yargılansın’

Posting Freak
‘Darbeciler yargılansın’
Cumhuriyet
25.06.2009

Baykal’ın ‘12 Eylül’le hesaplaşalım’ çağrısına siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tam destek verdi

‘Darbeciler yargılansın’

© Çelebi, ülkeyi 50 yıl geriye götüren ekonomik politik uygulamalara imza atan 12 Eylül cuntacıları yargılanmadan demokrasi mücadelesinden bahsedilemeyeceğini söyledi. Cindoruk, darbecilerin yargılanmasını engelleyen geçici 15. maddenin kaldırılması gerektiğini belirtirken Taş, “AKP’nin bu kez, ‘bizi engelliyorlar’ diyebilecek hiçbir bahanesi yoktur ” dedi.

İstanbul Haber Servisi - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, AKP’nin 12 Eylül askeri darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılması için yapacağı düzenlemeye katkıda bulunacaklarını açıklamasına, siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinden tam destek yağdı.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, halka yıllarca unutamayacakları acılar yaşatan ve ülkeyi 50 yıl geriye götüren ekonomik ve politik uygulamalara imza atan 12 Eylül cuntacılarının yargılanması gerektiğini söyledi. Darbeciliğe karşı demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyenlerin 12 Eylül’ü gerçekleştirenlerle ve Susurluk’la hesaplaşmadan, 1 Mayıs 77, Çorum, Kahramanmaraş ve Sıvas katliamlarının, eski DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler cinayeti benzeri siyasi cinayetlerin gerçek sorumlularını açığa çıkarıp yargılamadan kimsenin demokrasi mücadelesi verdiği yalanlarına inanmasının mümkün olmadığını belirten Çelebi, “Sendikal ve siyasal örgütlenme özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadan; demokratik içerikte yeni bir anayasa oluşturulmadan; ülkemiz antidemokratik yasalardan arındırılmadan gerçek bir demokrasiden ve demokrasi mücadelesinden bahsedilemez” dedi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise darbecilerin yargılanmasının demokrasi güçlerinin yıllardır savunduğu, mücadele ettiği bir öneri olduğunu ve CHP’nin bu konuda bir adım atmasını sevindirici bulduğunu belirtti. Taş, “Şimdi sıra hükümettedir. AKP’nin bu kez, ‘bizi engelliyorlar’ diyebilecek hiçbir bahanesi yoktur. Darbecilerin yargılanması 12 Eylül düzeni ile hesaplaşılması açısından önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılması önünde bir engel bulunmadığını söyledi. Cindoruk, “Baykal’ın söylemek istediği anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılması gerektiği. Bence de kaldırılmalıdır. Kim, eğer bir dava açacaksa, açabilmelidir” dedi.

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Erol Kızılelma, CHP’nin 12 Eylül’e hesaplaşılması yönündeki çağrısını çok önemsediklerini söyledi. Kızılelma, bu çağrıyı küçümseyen arayışlar yerine bu çağrıya destek verilmesinin, darbeci anlayışın geriletilmesi açısından önemini vurgulamak gerektiğini belirtti.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.