Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Kur'an yakan askerler yargılanacak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Salı günü Afganistan'daki Begram üssünde yaşanan Kur'an yakma olayının yankıları büyüyor. Peşpeşe gelen özürlere rağmen ülke çapında gösteriler düzenlenirken, Afganistan Devlet Başkanı Karzai, olayla ilgili askerlerin yargılanacağını açıkladı.

Karzai'nin ofisinden yapılan açıklamada "NATO, halka açık ve adil bir yargılama yapılacağı konusunda söz verdi" denildi.

2 ABD ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Bugün yaşanan olaylarda bir Afgan askeri 2 NATO askerini öldürdü. Olay sonrası yapılan açıklamada öldürülen askerlerin Amerikalı olduğu ve olayın doğrudan Kuran-ı Kerim yakılması olayıyla bağlantılı olduğu bildirildi.

Olayın meydana geldiği Nangarhar vilayetinin Hogyani bölgesi Valisi Muhammed Hassad, göstericilerin Amerikan üssüne yaklaştığı sırada bir Afgan askerinin Amerikalı askerlerin üzerine ateş açtığını ve ikisini öldürdüğünü belirterek, ateş açan Afgan askerinin daha sonra kalabalığa karışıp kaçtığını kaydetti.
Dünden bugüne yaşanan olaylarda ölü sayısı da 14'e yükseldi.

OBAMA ÖZÜR DİLEDİ
ABD Başkanı Barack Obama da, Kur'an-ı Kerim'in yakılması nedeniyle Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den özür diledi.Karzai'nin makamından yapılan açıklamada, Obama'nın Karzai'ye mektup göndererek resmen özür dilediği belirtildi.

ABD'nin Kabil Büyükelçisinin ilettiği mektupta Obama'nın "olaydan derin üzüntü duyduğunu" bildirerek, "içten özürlerinin" kabul edilmesini istediği kaydedildi. Obama'nın "hatanın kasıtsız olduğunu" vurgulayarak, "böyle bir olayın tekrar etmemesi için gerekli adımların atılacağından emin olunmasını istediği ve sorumlulardan hesap sorulacağını" ifade ettiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Bagram üssünün yakınındaki bir gözaltı merkezinin kütüphanesinde bulunan Kuran-ı Kerimler ve diğer dini kitapların, aşırı dincilerin mesajları ve yazılarını içerdiği gerekçesiyle imha edilmesinden dolayı özür dilemişti.
HABERTURK.COM
Keşke aynı tepkiyi ABD askerleri kadınlarınıza kızlarınıza tecavüz ettiğinde de gösterseydiniz...